Praėjusį trečiadienį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, kuri yra vienas svarbiausių XVIII Vyriausybės programoje numatytų darbų. Šios pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros paslaugos. Įstaigų tinklą pertvarkyti planuojama iki 2025 metų, o su tuo susijusius projektus ketinama baigti įgyvendinti iki 2027 metų.
Pasak pertvarką pristačiusio sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio, Lietuvoje sveikatos priežiūra yra pernelyg sutelkta ligoninėse, nors 80 proc. sveikatos problemų galima išspręsti ambulatorinėje grandyje, kuriai stiprinti ir bus skiriama daug dėmesio. Tam ketinama pasitelkti vadybos sprendimus ir naujoves bei perskirstyti žmogiškuosius išteklius: plėsti šeimos gydytojo komandą, kurti pacientų kelius greičiau patekti pas specialistą, įdiegti „vieno langelio“ principą, suformuoti bazinį paslaugų paketą. Patogesniam pacientų judėjimui tarp įstaigų numatoma plėtoti pavėžėjimo galimybes.
Planuojama, kad įgyvendinti sprendimai per trejus metus padės sumažinti išvengiamo mirtingumo atvejų iki 25 proc., 30 proc. išaugs dienos stacionaro paslaugų skaičius (pvz., onkohematologijos, terapijos, vaikų ligų, alerginių ligų ir kt.), 20 proc. padidės dienos chirurgijos paslaugų apimtys. Vienas iš keliamų tikslų – galimybė patekti pas specialistus greičiau nei per 30 dienų, gauti skubią pagalbą – ne ilgiau nei per 1 valandą bet kurioje Lietuvos teritorijoje. Daug dėmesio bus skiriama regionų konkurencingumui didinti ir sveikatos priežiūros specialistams pritraukti į juos – tikimasi, kad regionuose specialistų padaugės trečdaliu. „Tikimės, kad galiausiai suprasime visi – gydo ne ligoninių lovos, o specialistai. Yra regionų, pavyzdžiui, Joniškio rajonas, kur specialistai noriai vyksta dirbti jau dabar. Tai teikia vilties, kad sveikatos prežiūros tinklo pertvarka pavyks“, – pažymėjo ministras A. Dulkys.
Po pokyčių tikimasi geresnės kokybės ir prieinamesnių sveikatos priežiūros paslaugų kiekvienam Lietuvos gyventojui. Šiai pertvarkai planuojama skirti apie 710 mln. Eur valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos lėšų.
Tačiau kas laukia Telšių? Savivaldybės mero Kęstučio Gusarovo klausėme, kaip sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarka palies mūsų rajoną. „Telšių rajonas planuoja dalyvauti sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkoje ir pasirinko asmens sveikatos priežiūros įstaigos pokyčių būdą tiek tinklinę, tiek struktūrinę pertvarką, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė K. Gusarovas. – Planuojame VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centre steigti Sveikatos centrą, kuriame dalis paslaugų būtų teikiama sutarčių pagrindu, bendradarbiaujant su kitomis sveikatos, gydymo įstaigomis. Telšių rajono viešosios ir privačios sveikatos priežiūros įstaigos pateikė savo pasiūlymus, kokias paslaugas gali teikti ir kokių priemonių joms dar gali reikėti, kad būtų užtikrintas sklandus, kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas Telšių rajono gyventojams. Visa ši informacija yra perduota ministerijai, todėl dabar laukiame tolesnių jos sprendimų bei informacijos.“
Skaitytojams priminsime, jog Telšių rajono savivaldybė su Sveikatos apsaugos ministerija jau yra pradėjusi derybas dėl valstybės tapimo VšĮ Regioninės Telšių ligoninės dalininke. Ką pavyko išsiderėti? „Iki šiol Savivaldybė derinti buvo gavusi Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą, kurio vienas punktų numato dėl valstybės tapimo VšĮ Regioninės Telšių ligoninės dalininke ir valstybės turto investavimo, – kalbėjo Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas. – Gautą teisės akto projektą apsvarstė mano potvarkiu sudaryta Darbo grupė klausimams, susijusiems su valstybės tapimu viešosios įstaigos Regioninės Telšių ligoninės dalininku, spręsti ir pastabų neturėjo. Šiuo metu yra laukiama galutinio LR Vyriausybės nutarimo bei oficialaus kreipimosi dėl valstybės tapimo Regioninės Telšių ligoninės dalininke teisės aktų nustatyta tvarka.“
„Telšių ŽINIŲ“ inf.