Beveik prieš dešimtmetį, 2000-aisiais metais, Telšių apskrities ligoninėje duris atvėrė naujas padalinys – Hemodializės skyrius. Laukdami artėjančio jubiliejaus, šio skyriaus darbuotojai bei ligoniai lapkričio mėnesį persikėlė į kitas – erdvesnes, gražesnes ir patogesnes – patalpas.
Telšių apskrities ligoninės Hemodializės skyriuje šiuo metu gydoma penkiolika Telšių rajono ligonių. Dauguma jų dialize gydomi po ketverius, penkerius metus, viena moteris – jau kone dešimt metų.
Telšiškė Irena Telšių apskrities ligoninėje dializuojasi jau ketverius metus. Moteris serga inkstų policistoze – genetiškai paveldima inkstų liga, kai normalų inkstų audinį pakeičia daug cistų (skysčio pripildytos pūslelės).
Telšių rajone gyvenanti Aldona dializėmis gydoma jau penkerius metus. Moteris gimė su vienu inkstu, pirmuosius ligos požymius pajuto, kai pradėjo tinti veidas, kūnas, laikėsi aukštas kraujo spaudimas.
Su šiomis ir trylika kitų ligonių bendrauja bei juos gydo šešios Telšių apskrities ligoninės Hemodializės skyriaus darbuotojos: skyriaus vedėja Alina Šarkevičienė, Eglė Kučikienė, Vida Jankauskienė, Ilona Kvietkauskienė, Romualda Juknienė, Jurgita Vyšniauskienė.
Moterišką kolektyvą aplanko skyriaus aparatūrą prižiūrintis Raimundas Šimkus.
Pagalba inkstams
Inkstai – pagrindiniai organai, atliekantys ekskreciją: iš kraujo pašalina medžiagų apykaitos produktus, reguliuoja organizmo skysčių sudėtį bei kiekį, šarmų ir rūgščių pusiausvyrą.
Inkstų funkcijos nepakankamumas dažniausiai vystosi pamažu. Kol jų veikla nelabai sutrikusi, gydoma vaistais: varančiais šlapimą, gerinančiais širdies veiklą, reguliuojančiais kraujospūdį ir kt. Labai svarbu laikytis dietų – ribojami baltymai, jeigu yra patinimų, skaičiuojamas skysčių paros balansas. Tačiau ilgainiui, nors ir intensyviai gydant vaistais, ligonio būklė blogėja: pradeda pykinti, dingsta apetitas, ką tik suvalgo ar išgeria, tą išvemia. Taip atsitinka, kai nuodingi medžiagų apykaitos produktai apnuodija organizmą ir sutrikdo širdies, žarnyno, plaučių veiklą. Ima trikti smegenų veikla: ligonis nebesugeba įvertinti savo būklės, teigia, jog jaučiasi gerai ir kad gydymo jam nereikia. Tai vadinamoji euforija, kai nuodingos medžiagos ir vandens perteklius pažeidžia galvos smegenis. Tai jau reiškia, kad inkstai nebesusitvarko su savo užduotimi ir jiems reikia padėti: taikyti pakaitinę inkstų terapiją – hemodializę arba peritoninę dializę.
Modernūs aparatai
Telšių apskrities ligoninės Hemodializės skyriaus pacientai teigė, kad dializė nėra skausminga procedūra. 2–3 kartus per savaitę ligoniai prijungiami prie dirbtinio inksto aparato 4 valandoms. Per tą laiką pašalinama tiek medžiagų ir vandens, kad iki kito seanso ligonis be inkstų gali gyventi 2–3 dienas.
Telšių apskrities ligoninė turi modernius dirbtinių inkstų aparatus. Pasak Hemodializės skyriaus vedėjos, anksčiau, kol buvo naudojami prastesni aparatai, būdavo daug vargo – kone kasdien juos tekdavo taisyti. Situacija pagerėjo, kai vietoje aparatų, kurie buvo skirti kaip labdara, atsirado nauji ir kokybiški.
Hemodializės skyrius – tarsi antrieji namai pacientams. Todėl pasistengta, kad skyriaus pacientai ir darbuotojai dirbtų bei būtų gydomi jaukesnėse, gražesnėse patalpose. Prieš porą savaičių ligonių nuotaiką praskaidrino persikėlimas į kitas, suremontuotas patalpas.
Nedrausmingi ligoniai
Viena iš Hemodializės skyriaus funkcijų – paruošti ligonius trans-plantacijai. Telšių rajone gyvena 14 žmonių, kuriems jau persodinti inkstai.
A. Šarkevičienės teigimu, dialize gydomi ligoniai turi laikytis nustatyto režimo: nepervargti fiziškai, tarp dializės seansų suvartoti tam tikrą kiekį skysčių. Hemodializės skyriaus vedėja neslėpė, jog pasitaiko ligonių, kurie neklauso gydytojų nurodymų.
Nedrausmingi ligoniai skysčių išgeria per daug – dėl to pablogėja jų sveikata: sutrinka širdies veikla, pakyla kraujospūdis, pabrinksta plaučiai. Tai – labai pavojinga būklė, nes dėl skysčių pertekliaus gali pabrinkti ne tik plaučiai, bet ir smegenys. Dėl šių priežasčių ligonį gali ištikti traukuliai, jis gali prarasti sąmonę, netgi mirti.
Hemodializės skyriaus pacientams svarbiausia užduotis – laikytis gydytojų nurodymų ir patarimų.