
Smurtas artimoje aplinkoje Telšiuose išlieka viena dažniausiai užregistruojamų nusikalstamų veikų. Vertinant tokių įvykių statistiką pastebima, kad jų nemažėja.
Kaip reaguoti ir kur ieškoti pagalbos patyrus smurtą?
Monika GIRDVAINĖ
Dažniausios aukos – moterys
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Greta Frajerytė informavo, kad šiemet sausio–birželio mėnesiais gauti 387 informaciniai pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu šių nusikalstamų veikų skaičius buvo panašus – 389. 2020 metų pirmąjį pusmetį Telšių rajone dėl smurto artimoje aplinkoje pradėti 105 ikiteisminiai tyrimai, šiemet jų kiek mažiau – 67. Didžioji dalis jų – fizinis smurtas.
„Dažniausiai smurto aukomis tampa moterys. Per pirmąjį šių metų pusmetį nukentėjo 54 moterys, 11 vyrų. Būna, kad nukenčia ir nepilnamečiai. Šiemet jų nukentėjo 6.
Objektyvioji statistika rodo, kad visuomenė sąmoningėja – nukentėjusieji kreipiasi pagalbos, vis dažniau į galimą smurtą neabejingai reaguoja ir kaimynai ar aukų artimieji“, – komentavo G. Frajerytė.
Pastebėtina, kad dažnas smurto palydovas – alkoholis. Kadangi įvykių suvestinėje fiksuojamas tik bendras smurto atvejų skaičius, išskirti, kiek procentiškai tokių veikų įvykdė nuo alkoholio apsvaigę asmenys, sudėtinga.
Pagalba teikiama
Policijos pareigūnai pažymi, kad fizinį, seksualinį, psichologinį ar ekonominį smurtą patiriantiems žmonėms pasirengę padėti specialistai, todėl būtina kreiptis pagalbos.
„Svarbu žinoti, kad smurtas artimoje aplinkoje – žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas, kuris priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, todėl aukai nereikia rašyti pareiškimo. Įvertinus situaciją šeimoje, smurtautojas gali būti atskiriamas nuo nukentėjusio asmens“, – kalbėjo G. Frajerytė.
Jeigu reikia skubios pagalbos patyrus smurtą šeimoje ir kitoje aplinkoje, būtina skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112. Policija smurtą artimoje aplinkoje patyrusio žmogaus kontaktus perduoda Specializuotos pagalbos centrui. Šis centras teikia pagalbą visoje šalyje. Specialistai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po informacijos gavimo susisiekia su smurtą artimoje aplinkoje patyrusiu asmeniu ir pasiūlo jam specializuotą kompleksinę pagalbą.
Pabrėžtina, kad į Specializuotos pagalbos centrą galima kreiptis ir savarankiškai, nelaukiant, kol situacija taps pavojinga gyvybei. Visą parą teikti pagalbą pasiruošusios ir emocinės paramos tarnybos.
Gresia atsakomybė
Už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą pagal LR BK 140 straipsnį smurtautojui gresia atsakomybė.
Tas, kas mušdamas ar kitaip smurtaudamas sukėlė žmogui fizinį skausmą arba nežymiai jį sužalojo ar trumpam susargdino, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų. Tas, kas šią veiką padarė savo artimam giminaičiui ar šeimos nariui, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas šią veiką padarė mažamečiui arba kankindamas nukentėjusį asmenį, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Už LR BK 140 straipsnyje numatytą veiką asmuo atsako tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas arba kai ikiteisminis tyrimas pradėtas nustačius smurto artimoje aplinkoje požymių.