Nuo 2021 m. sausio 1 d. Telšių rajone funkcionuoja pertvarkytas kultūros centrų tinklas. Vieni kultūros centrai tapo filialais, kiti buvo atjungti nuo seniūnijų, dar kiti veikia be pokyčių. Dėl šios kaitos sklando įvairiausių nuomonių. Vieni pokyčius vertina teigiamai, kiti priešingai – tikina, jog toks Savivaldybės tarybos sprendimas sugriovė kultūros centrus.
Visos kultūros paslaugas teikiančios įstaigos nuo šiol turi juridinį statusą: Telšių kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Luokės kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Nevarėnų kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Ryškėnų kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Tryškių kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Varnių kultūros centras, Telšių rajono savivaldybės Viešvėnų kultūros centras.
Aurelija SERVIENĖ
Suformuotas įstaigų tinklas
Apie dabar suformuotą rajono kultūros įstaigų tinklą pasakojo Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė.
Telšių kultūros centras veikia be struktūrinių pokyčių, tik sutrumpėjo pavadinimas (buvo – Telšių rajono savivaldybės Telšių kultūros centras).
Įsteigta biudžetinė įstaiga Telšių rajono savivaldybės Luokės kultūros centras su Upynos filialu. Įstaigai perduotos Telšių rajono savivaldybės administracijos Luokės ir Upynos seniūnijų kompetencijai priklausiusios kultūros paslaugų teikimo funkcijos (teisės ir pareigos). Ši biudžetinė įstaiga teiks kultūros paslaugas Luokės ir Upynos seniūnijų teritorijose.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Gadūnavo seniūnijos kompetencijai priklausiusios kultūros paslaugų teikimo funkcijos (teisės ir pareigos) perduotos biudžetinei įstaigai Telšių rajono savivaldybės Nevarėnų kultūros centrui su Gadūnavo filialu. Ši biudžetinė įstaiga teiks kultūros paslaugas Nevarėnų ir Gadūnavo seniūnijų teritorijose.
Reorganizuotos prijungimo būdu dvi biudžetinės įstaigos – Telšių rajono savivaldybės Ryškėnų kultūros centras ir Telšių rajono savivaldybės Žarėnų kultūros centras. Po reorganizacijos veikianti įstaiga – Telšių rajono savivaldybės Ryškėnų kultūros centras su Žarėnų filialu. Ši biudžetinė įstaiga teiks kultūros paslaugas Ryškėnų ir Žarėnų seniūnijų teritorijose.
Telšių rajono savivaldybės Tryškių kultūros centras toliau veikia be pokyčių.
Įsteigta biudžetinė įstaiga Telšių rajono savivaldybės Varnių kultūros centras. Jai perduotos Telšių rajono savivaldybės administracijos Varnių seniūnijai priklausiusios kultūros paslaugų teikimo funkcijos (teisės ir pareigos). Ši biudžetinė įstaiga teiks kultūros paslaugas Varnių seniūnijos teritorijoje.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Degaičių seniūnijos kompetencijai priklausiusios kultūros paslaugų teikimo funkcijos (teisės ir pareigos) perduotos biudžetinei įstaigai Telšių rajono savivaldybės Viešvėnų kultūros centrui su Degaičių filialu. Ši biudžetinė įstaiga teiks kultūros paslaugas Viešvėnų ir Degaičių seniūnijų teritorijose.
„Vykdant pertvarką naujose biudžetinėse įstaigose – Telšių rajono savivaldybės Varnių kultūros centre ir Telšių rajono savivaldybės Luokės kultūros centre – numatytos direktorių pareigybės. Šioms pareigybėms užimti bus skelbiami konkursai“, – sakė E. Tarvainytė.
Laikas parodys, ar sprendimas buvo teisingas
Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas „Telšių ŽINIOMS“ atviravo, jog dėl tokio Tarybos sprendimo (įsteigti biudžetinę įstaigą Telšių rajono savivaldybės Varnių kultūros centrą) jis turintis savo nuomonę: „Laikas parodys, ar priimtas sprendimas buvo teisingas. Tai nėra kokia nors naujovė, taip jau yra buvę prieš keletą metų, ir, deja, toks dalykas nepasiteisino.“
Seniūnui svarbiausia, kad dėl permainų nenukentėtų žmonės, kad jie gautų kokybiškas kultūros paslaugas, kurios per pastaruosius trejus metus Varniuose buvo žymiai pagerėjusios.
Anot R. Bružo, kai 2017 m. Varnių kultūros centras buvo integruotas į Varnių seniūnijos struktūrą, kultūros centro darbuotojai dirbo tik kūrybinį darbą, visais kitais reikalais (darbų sauga, viešaisiais pirkimais, malkomis ir kt.) pasirūpindavo seniūnija, o dabar viskas kris ant kultūros centro darbuotojų pečių. Be to, Varnių kultūros centre įsteigiamas naujas direktoriaus etatas. Pasak seniūno, vienareikšmiškai visi šie dalykai pareikalaus daugiau finansų.
Iki bus paskelbtas konkursas Varnių kultūros centro direktoriaus pareigoms, šiuo metu jas laikinai eina Varnių kultūros centro meno vadovas Juozas Rimeika.
Didelių pokyčių nebus
Luokės seniūnijos seniūnas Erikas Volskis teigė, jog seniūnija nei džiaugiasi, nei liūdi dėl šios kultūros centrų pertvarkos: „Didelių pokyčių čia nebus: kaip dirbome kartu žmonių labui, taip dirbsime ir toliau.“
Seniūno manymu, vienintelis pokytis, kad Luokės kultūros centras dabar tapo savarankiškesnis.
Kol bus paskelbtas konkursas Luokės kultūros centro direktoriaus vietai užimti, šiuo metu šias pareigas laikinai eina Luokės kultūrinės veiklos organizatorė Marytė Beleckienė.
Reikėjo nepasiduoti
Žarėnų kultūros centro meno vadovas Vidas Petrauskas per savo 30 metų darbo patirtį išgyveno įvairiausius perversmus kultūros srityje: „Prie Ryškėnų kultūros centro Žarėnai jau buvo prijungti prieš kokius aštuonerius metus. 2006 m. ir prie Telšių buvome prijungti, dabar vėl grįžtame prie Ryškėnų. Šitoks kaitaliojimas man atrodo betikslis. Bus tik daugiau biurokratijos, daugiau viršininkų, daugiau valdžios.“
Anot meno vadovo, popieriuose rašoma, kad šios reorganizacijos tikslas – gerinti teikiamų kultūros paslaugų kokybę: „Pertvarkyti gal reikėjo tuos centrus, kurie buvo prijungti prie seniūnijų ir neturėjo kultūros centro statuso. O Žarėnuose geras kultūros centras su didelėmis patalpomis, savo kolektyvais, aktyvia veikla. Kodėl reikėjo paimti ir viską sugriauti prijungiant prie Ryškėnų? Juolab kad esame atskiros seniūnijos, atskira bendruomenė, atskiri žmonės.“
Kaip tik šiuo metu meno vadovas rengia ataskaitą už praėjusius metus ir džiaugiasi, jog Žarėnų kultūros centro pasiekimai buvo gana neblogi.
V. Petrauskas pokyčius Žarėnuose įvardijo kaip gero kultūros centro sugriovimą. „Žarėnuose vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas. Nesame užmigę ir niekada nemiegodavome. Kodėl reikėjo viską sugriauti?“ – stebėjosi ilgametis kultūros darbuotojas.
Jo teigimu, kultūros centras iki šiol dirbo Žarėnams ir tiesioginis jų vadovas buvo kultūros skyrius, o dabar teks dirbti per aplinkui, per Ryškėnus. Negana to, kad jiems vadovauja bendruomenė, seniūnija, kultūros skyrius, vietos valdžia, dabar dar prisidės ir Ryškėnų kultūros centras.
V. Petrauskas svarstė, jog kultūros darbuotojams tiesiog reikėjo tam nepasiduoti…
Nepergyvenkit, po rinkimų kita valdžia iš naujo pertvarkys…