
Šių metų pavasarį Klaipėdoje arkivyskupas Kęstutis Kėvalas žurnalistams užsiminė apie planus sukurti Klaipėdos–Telšių vyskupiją. Mintis nuskambėjo sprendžiant Klaipėdos pašto rūmų komplekso likimą, kuriame, anot K. Kėvalo, galėtų įsikurti kurija, vyskupo rezidencija, biurai, edukacinės erdvės ir pan. Esą planus – sukurti Klaipėdos–Telšių vyskupiją, turinčią du centrus, du vyskupus – Vatikanas jau yra palaiminęs. O įgyvendinti ketinimus numatoma per keletą artimiausių metų.
Ar nėra pavojaus, jog įkūrus „dvipolę“ Klaipėdos–Telšių vyskupiją bus išardyta monolitinė, istoriškai susiformavusi, didžiausia šalyje Telšių vyskupija?
Antanas NEKRAŠIUS
Paklaustas apie Klaipėdoje išsakytas mintis Jo Ekscelencija arkivyskupas K. Kėvalas „Telšių ŽINIOMS“ pabrėžė, jog nėra kuriama jokia nauja vyskupija. Klaipėdos–Telšių vyskupija būtų ta pati Telšių vyskupija, tik turinti padalinį – kurijos prezenciją – uostamiestyje. Taip siekiama sustiprinti vyskupiją Klaipėdos krašte. Anot arkivyskupo, šiandien kalbama su Vatikanu dėl vyskupo augziliaro (padėjėjo) skyrimo, kuris reziduotų Klaipėdoje. „Vienoje Klaipėdos–Telšių vyskupijoje turėtume du vyskupus: Telšiuose ir Klaipėdoje, – kalbėjo arkivyskupas K. Kėvalas. – Jokių minčių skaldyti, dalyti Telšių vyskupiją nėra. Tai būtų klaida, nes taip tik susilpnintume ją.“
Į klausimą, ar pavasarį įvardyti terminai – per artimiausius keletą metų sukurti Klaipėdos–Telšių vyskupiją – nesikeitė, K. Kėvalas atsakė, jog nepamena, kad būtų juos žurnalistams minėjęs: „Tai būtų svajonė per tokį trumpą laiką pasiekti šiuos tikslus.“
Panevėžio vyskupo emerito Jono Kaunecko teigimu, Klaipėdos vyskupijos kūrimo idėja buvo svarstoma seniai, tuo metu, kai įkurtos Šiaulių ir Liepojos vyskupijos. Esą vėliau to labai norėjo Telšių vyskupas (šiuo metu Telšių vyskupas emeritas) Jonas Boruta. Tačiau planams trukdė nesėkmingos patalpų vyskupijos administracijai (kurijai) paieškos. „Arkivyskupas K. Kėvalas turėjo vilties gauti Klaipėdos pašto patalpas… – „Telšių ŽINIOMS“ sakė J. Kauneckas. – Mano nuomone, vyskupijos centro kelti į Klaipėdą nederėtų. Telšiai faktiškai yra vyskupijos centre, iš kur visas vyskupijas lengva pasiekti. Ir lankant parapijas nereikia toli važiuoti. O Klaipėda yra vyskupijos pakraštyje, be to, kiekvienai kelionei tektų važiuoti per visą miestą. O atskiros vyskupijos, dabar mažėjant gyventojų skaičiui, tikrai nebereikia.“
Kalbėdamas apie Klaipėdos–Telšių vyskupijos sukūrimo planus Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius „Telšių ŽINIOMS“ pabrėžė, jog vyskupijos kūrimas, dalijimas ar jungimas nėra vyskupo, bet popiežiaus veiksmas. „Kol kas nėra būtinybės kažką iš esmės keisti, tačiau būtina žvelgti į visuomenės vystymosi tendencijas, – teigė A. Jurevičius. – Akivaizdu, kad Klaipėdos ir pajūrio regionas sparčiai auga, todėl ir Bažnyčios aktyvesnė raiška ten labai pageidautina. Bažnyčia visuomet būdavo ten, kur ir žmonės. Tad Telšiams tikrai nėra ko nerimauti dėl vyskupijos centro, tačiau eiti į pakraščius taip pat būtina. Idealu būtų, kad ir Klaipėdos kraštas turėtų plačiau apimančios sielovados viziją ir priemones jai vykdyti, nes žmonių koncentracija tame regione to reikalauja. Šiam tikslui pasiekti tikrai nereikia iš esmės naujos struktūros.“
Pasidomėjome ir mūsų rajono politikų nuomone, kaip jie vertina planus įkurti Klaipėdos–Telšių vyskupiją. Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas tvirtino, jog tokia informacija jį pasiekė pirmą kartą. „Apie tokius planus ar vizijas nieko nebuvau girdėjęs ar informuotas anksčiau. Todėl pakomentuoti reiktų tik išsiaiškinus tiksliau. Ateityje, tikiuosi, turėsiu galimybę susitikti su arkivyskupu K. Kėvalu, o pokalbio metu galbūt ir ši tema bus aptarta“, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė rajono vadovas.
Pakalbinta Telšių rajono savivaldybės tarybos narė, istorikė Janina Bucevičė teigė, jog klausimas nėra vienareikšmis: „Manau, kad turėtų būti Telšių vyskupija su centru Telšiuose, kurioje yra visa infrastruktūra. Tačiau galėtų būti ir Telšių ordinaro vyskupo pagalbininkas Klaipėdos kraštui, kuris koordinuotų Mažosios Lietuvos klausimus. Ar jam reikėtų gyventi Klaipėdoje? Esant šiandieninėms technologijoms – nemanau. Tai jis puikiai atliktų ir iš Telšių, žinoma, bent kartą per mėnesį nuvykdamas į Klaipėdą, o jei reikėtų – ir dažniau. Vyskupijos skaldymui – nepritariu. Be to, Klaipėdoje katalikų nėra jau taip daug, žinant ten esant nemažas stačiatikių ir liuteronų bendruomenes. Pritarčiau visa širdimi, jei būtų istorinės Žemaitijos (iki Nevėžio) ir Mažosios Lietuvos (kitaip – Klaipėdos krašto) teritorijoje sukurta Žemaitijos bažnytinė provincija, peržiūrint Šiaulių, Kauno vyskupijų ribas. O Žemaitijos metropolijos centras būtų Telšiai.“
Teisingiausia kalba istorikė. Pridursiu, kad Žemaičių vyskupijos centras – Varniuose, ten taip pat reiktų atkurti kunigų seminariją. Telšių seminariją ir katedra grąžinti vienuoliams bernardinams, o vyskupų rezidencija atstatyti Alsėdžiuose. Kad mažai nepasirodytų, Mišių tekstus išversti į Žemaičių kalba. Giesmės giedoti tik iš kanticku, jokių gitaru.vyskupus ir klebonas vežioti su dvikinkem, nėra ko čia mersais, skodom ar leksusais dulkes kelti.