
Trečiadienį Telšiuose atidaryta Karščiavimo klinika. Ji įkurta Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) patalpose. Šios gydymo įstaigos vadovė Laima Jurytė-Zakarauskienė džiaugiasi, kad karščiuojantiems ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams daugėja galimybių išsitirti. Klinikoje ligoniai bus tiriami ir dėl koronaviruso.
Monika GIRDVAINĖ
Siųs šeimos gydytojai
Nuo kovo pabaigos Lietuvos miestuose pradėtos steigti Karščiavimo klinikos. Tokias gydymo paslaugas teikianti, tyrimus atliekanti klinika balandžio 8-ąją duris atvėrė ir Telšiuose. Pagalba čia bus teikiama 18–60 metų amžiaus karščiuojantiems ir turintiems viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų pacientams. Klinikoje bus aptarnaujami Telšių rajono savivaldybės gyventojai.
Į Karščiavimo kliniką bus registruojami tik šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai. Gydytojas turės įvertinti, ar skambinantis ligonis atitinka šiuos kriterijus: yra 18–60 metų amžiaus, kūno temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną yra 37,80 C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistinių preparatų vartojimo), ar turi bent vieną iš šių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų: šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą.
„Svarbu pabrėžti, kad nesusisiekę su šeimos gydytoju pacientai nebus priimami. Būtent šeimos gydytojas, susipažinęs su ligonio situacija, priima sprendimą, ar jį nukreipti į Karščiavimo kliniką. Tada jis užpildo siuntimą elektroniniu būdu ir užregistruoja pacientą per liniją 1808. Vėliau Karščiavimo klinikos koordinatorius nedelsdamas susisiekia su karščiuojančiu pacientu jo nurodytu telefonu ir praneša Karščiavimo klinikos adresą, vizito laiką, išsiaiškina kitą reikalingą informaciją. Pačiam pacientui nereikės nieko daryti. Atvykęs į kliniką asmuo turės sekti darbuotojų nurodymus ir juos vykdyti“, – informavo klinikos vadovė L. Jurytė-Zakarauskienė.
Atliks išsamius tyrimus
Klinikos vadovė pranešė, kad dirbti su sergančiais pacientais yra suformuotos keturios darbuotojų komandos, kurios klinikoje dirbs pakaitomis. Komandą sudaro 5 žmonės: šeimos gydytojas, koordinatorius, radiologijos technologas, bendrosios praktikos slaugytoja ir jos padėjėja. Klinikoje dirbs ir pacientus aptarnaus Telšių rajono PSPC darbuotojai, radiologinius tyrimus atliks Regioninės Telšių ligoninės medikai.
„Iš pradžių klinika dirbs kiekvieną darbo dieną po keturias valandas. Maksimaliai per dieną aptarnausime aštuonis pacientus, tačiau, atsižvelgiant į sergančiųjų poreikius, vėliau darbo laikas bus koreguojamas“, – teigia L. Jurytė-Zakarauskienė.
Pašnekovė informavo, kad į kliniką atvykusį sergantį žmogų konsultuos šeimos gydytojas, jam bus atliekami kraujo tyrimai ir krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas. Tyrimų rezultatai pacientui bus pateikiami per tris valandas. Atsakymų jis lauks namuose ir juos galės sužinoti paskambinęs šeimos gydytojui. Jei reikės – sergančiajam bus paskiriamas gydymas.
Klinikos darbuotojai taip pat ims tepinėlius iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos. Šio tyrimo rezultatus pacientui žadama pateikti po paros. Priklausomai nuo karščiuojančio ligonio sveikatos būklės, jis galės būti išleidžiamas izoliuotis į izoliavimo vietą arba nukreipiamas į gydymo įstaigas, gydančias koronavirusine infekcija sergančiuosius.
Užtikrinamas visų saugumas
Klinikos vadovė pranešė, jog patalpos įrengtos taip, kad tiek darbuotojams, tiek ir pacientams reiktų kuo mažiau kontaktuoti vieniems su kitais.
„Gyventojams tikrai nereikėtų baimintis dėl saugumo. Maksimaliai bus laikomasi visų apsaugos priemonių tiek darbuotojų, tiek pacientų atžvilgiu. Pacientai į kliniką bus įleidžiami po vieną, patalpas nuolat dezinfekuosime. Be to, patalpose įrengtos specialios patalpos medicinos darbuotojams pasiruošti darbui, nusiprausti po jo“, – pasakojo L. Jurytė-Zakarauskienė.
Ji akcentavo, kad atitinkamų saugos priemonių, sekdamas specialistų nurodymus, turės laikytis kiekvienas klinikoje apsilankęs pacientas. Atvykus į Karščiavimo kliniką žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip. Kartu su savimi pacientas turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą ir A4 formato lapą su užrašytu mobiliojo telefono numeriu, kurį, atvykus į Karščiavimo kliniką, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salone. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys. Į Karščiavimo kliniką žmogus galės užeiti tik gavęs darbuotojo leidimą ir užsidėjęs medicininę kaukę.
Ragina tirtis
Į kliniką rekomenduojama atvykti savo automobiliu tiksliai nurodytu laiku. Gabenimo paslaugą yra pasiruošusi teikti ir Savivaldybė.
„Jeigu karščiuojantis pacientas negali į Karščiavimo kliniką atvykti asmenine transporto priemone ar būti nuvežamas kito asmens, pacientas atvežamas Savivaldybės transportu. Draudžiama į Karščiavimo kliniką vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu“, – skelbiama Telšių rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro pranešime.
L. Jurytė-Zakarauskienė ragina visus karščiuojančius ir kvėpavimo takų ligų kamuojamus pacientus atvykti į Karščiavimo kliniką išsitirti. Kontaktavusiems su koronavirusine infekcija sergančiais ar iš užsienio grįžusiais asmenimis primenama galimybė išsitirti mobiliajame punkte.
„Dėl reagentų trūkumo, didelių ėminių kiekių laboratorijoje kurį laiką mobiliajame koronaviruso patikros punkte tyrimų atsakymų teko laukti ne po vieną dieną, tačiau dabar viskas vėl vyksta sklandžiai. Tyrimų atsakymai gaunami po paros, trikdžių nebėra, tad visus, esančius rizikos grupėse, raginu užsiregistruoti išsitirti“, – sakė L. Jurytė-Zakarauskienė.
Ką daryti pensininkam’ kurių amžius virš 70 metų,juk krematorimo Telšiuose nėra ???
Vyresni, pajutę simptomus, skambina iškart 1808
112!