
„Telšių ŽINIŲ“ redakcija pastaruoju metu sulaukė gyventojų klausimų dėl pasikeitusios suskystintų naftos dujų (SND) balionų keitimo tvarkos. Skundžiamasi, kad kai kurios degalinės esą atsisakė įkeisti per senus, daugiau kaip 40 metų naudotus, dujų balionus. Piktinamasi, kodėl prie baliono ventilio būtina įmontuoti apsauginį vožtuvą ir už tai mokėti papildomą mokestį.
„Susidaro vaizdas, kad visi šie pasikeitimai labiau orientuoti į pasipinigavimą, o ne į žmonių saugumą“, – teigia gyventojai.
Monika GIRDVAINĖ
Keitėsi tvarka
Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos duomenimis, 2016 m. spalio 20 d. buvo pakeistos SND įrenginių eksploatavimo taisyklės. Jose buvo numatyta, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. pildyti SND balionus draudžiama, jeigu jų ventilis neturi saugos įtaiso, apsauginio vožtuvo, neleidžiančio dujų slėgiui balione pakilti iki nesaugaus lygio. Šios taisyklės priimtos siekiant išvengti SND balionų sprogimų gaisro metu. Tvirtinant šį pakeitimą buvo numatytas trejų metų pereinamasis laikotarpis, kad dujų pardavėjai naujiems reikalavimams sklandžiai pasiruoštų.
„Primename, kad 2018 metais buvo sugriežtintos senų balionų periodinės techninės patikros procedūros, sutrumpintas senųjų dujų balionų periodinės techninės patikros periodiškumas, taip pat nustatytas senųjų balionų naudojimo ribinis laikas – ne ilgesnis nei 40 metų nuo baliono pagaminimo datos“, – apie pasikeitimus informavo Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai Alina Žilinaitė.
Sukelia nepatogumų
Ši įsigaliojusi nauja tvarka, akivaizdu, kai kuriems gyventojams kelia nemažų problemų. Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją paskambinęs senolis skundėsi, kad norėdamas pasikeisti tuščią dujų balioną apsilankė net keliose degalinėse, tačiau niekas jo, neva per seno baliono, nenorėjo pakeisti.
„Senus žmones siuntinėja kas kur sugalvoja. Dujų balioną galiausiai liepė pirkti iš juos vežiojančių asmenų. O kodėl aš turiu mokėti brangiau? Kažkas nori, kad pakliūtume į žabangas“, – piktinosi rajono gyventojas.
Kitas redakcijoje apsilankęs telšiškis papasakojo apie patirtį norint pasikeisti dujų balioną UAB Telšių suskystintų dujų degalinėje „Gazimpeksas“. Vyro pasakojimu, jam balioną degalinės operatorius atsisakė keisti dėl to, kad jis jau naudojamas daugiau kaip 40 metų. Apie devynerius metus šios degalinės paslaugomis besinaudojantis klientas nesuvokia, kaip prieš pusmetį pas juos įkeistas balionas jau gali nebetikti.
„Patys jie tą seną balioną vasarą man įkeitė, o dabar patys nebepriima ir neteikia paslaugos, teigdami, kad tai draudžia įstatymai. Kitoje degalinėje tą mano balioną be problemų priėmė. Tik teko papildomai sumokėti aštuonis eurus už apsauginį vožtuvą. Per tuos nemalonumus visą dieną buvome be dujų“, – kalbėjo vyras.
Laikosi reikalavimų
Telšių suskystintų dujų degalinės „Gazimpeksas“ vadovas Darius Žutautas „Telšių ŽINIOMS“ apgailestavo, kad pasikeitus tvarkai iš tiesų klientams kyla įvairių problemų.
Pašnekovas pasakojo, kad didžioji dalis telšiškių bando priprasti prie naujos tvarkos, tačiau pasitaiko žmonių, kurie grasina, priekaištauja dėl pasikeitusių reikalavimų, nesutinka mokėti mokesčio už apsauginio vožtuvo pakeitimą.
„Žmonės pyksta ant mūsų, kad nepakeičiame balionų, naudotų daugiau kaip keturiasdešimt metų. Jiems reikia suprasti, kad ne mes čia sugalvojome tokią tvarką, o tiesiog vykdome nutarimus, kurių laikytis reikalauja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Kitose degalinėse gal operatoriai ir pakeičia tuos senus balionus, per daug nekreipdami dėmesio į naujas taisykles ir siekdami pelno, o mes kad ir prarandame klientus, bet esame ramūs, jog vadovaujamės visomis nurodytomis taisyklėmis. Jeigu nesilaikysime reikalavimų, iš mūsų atims licenciją“, – apie naują tvarką dėstė D. Žutautas.
Paklaustas apie incidentą jų degalinėje, dėl kurio į redakciją kreipėsi telšiškis, pašnekovas teigė paaiškinęs klientui naują tvarką, pasiūlęs jo seną balioną priimti utilizuoti, tačiau tai esą vyro netenkino. Stengtasi su klientu problemą išspręsti taikiai.
„Mes senus balionus galime priimti utilizuoti, bet naujų į vietą veltui neturime duoti, juk viskas kainuoja. Kaip ir kitose degalinėse, už apsauginių vožtuvų keitimą taip pat imamas mokestis“, – informavo degalinės viršininkas.
„Telšių ŽINIŲ“ duomenimis, skirtingose degalinėse apsauginio vožtuvo keitimas kainuoja iki 10 eurų.
Patikra ir remontas
A. Žilinaitė informavo, kad SND balionus remontuoja, jų techninę priežiūrą atlieka ūkio subjektai, turintys atestatus, suteikiančius teisę atlikti SND balionų remonto ir bandymo darbus. Tokių ūkio subjektų sąrašas esą viešai publikuojamas VERT interneto svetainėje, Licencijų informacinėje sistemoje. Todėl norint SND balione pakeisti ventilį galima kreiptis į tokį atestato turėtoją.
„Jeigu pas gyventoją šiuo metu yra naudojamas SND balionas, kuris neturi apsauginio įtaiso, jį galima pateikti bet kuriam dujų pardavėjui (leidimo turėtojui), kuris privalo tokį tuščią balioną priimti ir pakeisti užpildytu dujomis balionu, kurio ventilis turi apsaugos vožtuvą, t. y. techniškai tvarkingu“, – nurodė A. Žilinaitė.
Primenama, kad 2019 metų birželio mėnesį Energetikos ministerija patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų pabaigos atsisakyti nesaugiai naudojamų SND balionų daugiabučiuose.
Apsibezdejo bezdalai? Tai ir gerai,reikia juk bezdet ir perst
Man net dujinis katilas is pradziu atrode nesaugu, taciau tikrai nepaprastai patogus sildymo budas. Taciau su buitiniais duju balionais tikrai nemazai nelaimiu nutinka, tad bent jau daugiaauksciuose namuose jie turetu buti uzdrausti