
Birželio pabaigoje socialiniame tinkle „Facebook“ telšiškės dalijosi informacija apie galimai nepilnamečių nuskriaustą vaiką, ieškota piktadarių. Pasirodo, nuo netinkamai besielgiančių nepilnamečių Telšiuose nukentėjo ne vienas mažametis, tačiau jauniems smurtautojams griežtos bausmės negresia.
Monika GIRDVAINĖ
Nerimauja dėl saugumo
Birželio 23-iąją socialiniame tinkle virė diskusijos dėl galimai nepilnamečių vykdomos nusikalstamos veikos. Telšiškės dalijosi informacija ieškodamos piktadarių.
Viena moteris paskelbė, kad birželio 23-iosios popietę 6 metų vaikas išėjo į parduotuvę, esančią prie Zakso kalno, ir prie jos buvo sumuštas didesnių berniukų. Šešiametis grįžo kruvinu veidu.
Teigiama, kad netinkamai pasielgusių vaikų amžius galėjo būti apie 9–14 metų. Spėjama, kad jie galėtų gyventi Vilniaus gatvėje.
Pranešimą komentavusių asmenų tvirtinimu, nedrausmingi paaugliai jau yra nuskriaudę ne vieną vaiką. Iš vienos mergaitės neseniai buvo atimti pinigai, kitą mergaitę paaugliai esą įmetė į Masčio ežerą. Svarstoma, kad nepilnamečiai galėjo išdaužti ir parduotuvės langą.
Tėvai, bandę drausminti jaunus piktadarius, sakė sulaukę užgauliojimų.
Anot pasisakiusiųjų, eibes Masčio, Vilniaus, Kauno gatvių kiemuose, prie Zakso kalno ir Masčio ežero esą krečia paauglių gauja.
Komentatoriai baisėjosi nepilnamečių elgesiu, teigė bijantys išleisti vaikus į lauką. Svarstyta, ką daro tėvai, kol jų atžalos krečia eibes, kodėl jaunų piktadarių nedrausmina už viešąją tvarką atsakantys asmenys.
Jauniems smurtautojams griežtų bausmių nenumatoma
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Aušra Blaževičienė informavo, kad per pastaruosius mėnesius registruotos dvi nepilnamečių įvykdytos nusikalstamos veikos.
„Dėl vienos jų, kurios metu mergaitė buvo įmesta į vandenį, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau nustačius, jog nusikalstamą veiką įvykdė mažametis (iki 14 metų amžiaus), tyrimas galimai bus nutrauktas, o už netinkamą vaiko elgesį atsakys jo tėvai ar globėjai. Kito atvejo, kurio metu buvo sumuštas vaikas, aplinkybės tikslinamos, įtariamasis nustatinėjamas. Tikėtina, kad ir šiuo atveju veiką galėjo įvykdyti jauno amžiaus vaikas“, – komentavo A. Blaževičienė.
Specialistė nurodė, kad už minimo pobūdžio nusikalstamas veikas atsako asmenys nuo 14 metų. Esant jaunesniam vaiko amžiui, tėvai ar globėjai gali būti patraukiami administracinėn atsakomybėn.
Komisariato atstovės teigimu, vaikų vykdomos nusikalstamos veikos Telšių rajone nėra labai dažnas reiškinys, tačiau kas kiek laiko tokių atvejų pasitaiko.
„Policijos pareigūnai, gavę informacijos iš asmenų, iš pačių nukentėjusiųjų, jų tėvų ar mokymo įstaigų socialinių darbuotojų, visais atvejais reaguoja nedelsdami, kad būtų užkirstas kelias tolesnėms galimoms nusikalstamoms veikoms. Su nepilnamečiais teisinės atsakomybės, patyčių bei kitais klausimais nuolat bendraujama per įvairius prevencinius renginius, susitikimus“, – kalbėjo A. Blaževičienė.
Taikomos priežiūros priemonės
Vaiko teisėms atstovaujančios įstaigos atstovai nepilnamečių smurto prieš mažamečius vaikus klausimu nedaugžodžiauja ir siūlymų, kaip reiktų spręsti šią problemą, nepateikia.
„Gavę pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, skyriaus darbuotojai kuo skubiau pradeda jį nagrinėti, susitinka su vaiku, užsitikrindami galimybę pabendrauti su juo be apribojimų. Vaikas išklausomas jam priimtinu būdu apie galimą jo teisių pažeidimą, taip pat įvertinama vaiko gyvenamoji ir socialinė aplinka, jo santykiai su tėvais ar kitais vaiko atstovais, vertinamas grėsmės vaikui lygis. Jeigu nenustatoma galimų vaiko teisių pažeidimų ir pavojaus vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei, priimamas sprendimas baigti pranešimo nagrinėjimą. Nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį inicijuojamas atvejo vadybininko paskyrimas“, – su tvarka esant vaiko teisių pažeidimo atvejui supažindino Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Andrej Pavlovskij.
Nors nedrausmingiems paaugliams realių bausmių įstatymai nenumato, pranešama, kad yra tam tikros priemonės, ribojančios jų veiklą.
A. Pavlovskij informavo, kad padarius nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių turinčią veiką, tačiau nesant teisės aktuose numatyto amžiaus, nuo kurio atsiranda atsakomybė, gali būti taikomos minimalios ir vidutinės priežiūros priemonės. Pavyzdžiui, lankytis pas specialistą, vaikų dienos centre ar kitoje švietimo, kultūros, sporto, socialines ar kitas paslaugas teikiančioje arba darbinę veiklą bendruomenėje vykdančioje įstaigoje ar organizacijoje ar kt.
Pabrėžiama, kad prižiūrėti vaiką – kiekvienų tėvų atsakomybė, tad gimdytojai ar globotojai raginami tinkamai rūpintis savo atžalomis.
„Įstatymas numato, jog vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas, turintis negalią, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros“, – komentavo pašnekovas.
Jis pabrėžė, kad už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams gresia administracinė atsakomybė.
O tai kodėl mažamečių nusikaltėlių neatima iš tėvų? Juk tai pats tikriausias vaiko nepriežiūros faktas. Ir labai pavojingas mažojo bjaurybės sveikatai, nes kas nors gali bandyti gintis(atspėkim,kas liktų kaltas kad gynėsi). Teko girdėti, kad tame rajone kibdavo ir prie didesnių už save. Jei mato, kad žmogus ramus ir nepiktybiškas, tai akmenimis apmėto.