Vasario 28 d., 18 val., Telšių Žemaitės dramos teatras kviečia visus buvusius aktorius, režisierius, darbuotojus į Danutės Ramonaitės-Mukienės knygos „Telšių Žemaitės dramos teatras“ pristatymą.
Džiugiomis knygos sutikimo nuotaikomis gyvena visa teatro bendruomenė. „Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad pagaliau yra dokumentas – leidinys, kuriame yra sudėta visa mūsų teatro istorija“, – teigė Žemaitės dramos teatro direktorė Eva Stonkevičienė.
Aurelija SERVIENĖ
Prisiminimų vakaras
Vasario 7 d. Žemaitės dramos teatre surengtoje spaudos konferencijoje nauju leidiniu džiaugėsi ir mintimis dalijosi direktorė E. Stonkevičienė, aktorė Liuda Lėverienė, režisierius Donatas Žilinskas, choreografė Ina Levickienė, teatro programų organizatorė Aistė Korkadinovaitė-Šiaudkulienė.
„Vasario 28 d. teatre visų lauks sugrįžimų – prisiminimų vakaras – bus prisiminta visa teatro istorija“, – tikino teatro direktorė.
Apie teatrą ir jo ištakas
Knygos autorė Danutė Ramonaitė-Mukienė knygą išleido kartu su Regionų kultūrinių iniciatyvų centru. Knygoje rašoma apie Telšių Žemaitės dramos teatrą ir jo ištakas. Leidinyje chronologine tvarka apžvelgiama teatro veikla nuo XX a. pradžios iki šių dienų, pateikiama informacija apie teatre pastatytus spektaklius, kūrusius režisierius, dailininkus, aktorius, darbuotojus ir kitus žinomus kolektyvo darbuotojus. Cituojamos publikacijos, kritiniai ir apžvalginiai straipsniai bei pateikiamos žinomų ir nežinomų autorių, muziejų, teatrų ir asmeninių archyvų nuotraukos.
Teatro direktorė su džiugesiu pasakojo, jog knygoje – ne tik senoji teatro istorija iš archyvinių nuotraukų, čia galima rasti ir pastarųjų metų premjerų aprašymus, režisierius, aktorių sąrašus.
Žemaitės dramos teatras žinomas ir vertinamas
Daugiausia informacijos – atsiminimų – knygos autorei papasakojo ilgametė Žemaitės dramos teatro aktorė, atlikusi begalę vaidmenų, Liuda Lėverienė. Nemažai medžiagos pateikė ir aktoriai Antanas Nekrašius bei Julija Kneitienė.
„Danutei Mukienei tikrai reikėjo padėti, nes jinai tokios sukauptos medžiagos vienoje vietoje neturėjo. Autorė turėjo ieškoti po visus archyvus, bibliotekas, muziejus. Mūsų bendradarbiavimas vyko taip: ji – Vilniuje, o mes – Telšiuose, todėl knygoje pasitaikė keletas neatitikimų. Bet mes tikrai džiaugiamės – autorė atliko grandiozinį darbą“, – pasakojo L. Lėverienė. Kiek tik ji pamena, Telšiai visuomet buvo stiprus kultūros židinys: pirmiausia – Žemaitės gimnazija, paskui – Žemaičių muziejus „Alka“, biblioteka ir teatras. Telšių visuomenė visada domėjosi kultūriniais renginiais, o teatro salės būdavo pilnos žiūrovų.
L. Lėverienė atvirai sakė, jog knygoje labai daug faktų, sąrašų, o taip norėjosi daugiau jausmo, recenzijų, kaip spektaklis paveikė žiūrovą. „Na, bet suprantu, visko neįmanoma surašyti“, – kalbėjo pašnekovė.
Ruošiama įspūdinga paroda
Teatro direktorė tikino, jog kaip tik šiuo metu teatre vyksta didžiuliai darbai, renkama medžiagą apie teatrą, kuri bus suskaitmeninta, daug medžiagos jau yra elektroninėje laikmenoje: senų skenuotų nuotraukų, aktorių suvaidintų vaidmenų sąrašai ir kt.
Teatro dailininkė Giedrė Slavinskienė visą medžiagą kompiuterizuoja. Tikimasi Teatro dienai paruošti vertingą parodą, kuri atspindės visą teatro gyvenimą.
Džiugi žinia
Kartu su nauju leidiniu teatro bendruomenę pasiekė ir dar viena džiugi žinia – režisieriaus D. Žilinsko spektaklis „Anapilin, arba Kvailybės gravitacija“ nominuotas kaip ryškiausia lietuviškos dramaturgijos interpretacija.
„Kas dveji metai Lietuvoje vyksta Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“, kur apdovanojami ryškesni spektakliai dešimtyje kategorijų. Tarp jų esame ir mes. Kovo 23 d. baigiamajame renginyje sužinosime, ar mums atiteks ši statulėlė. Aišku, mes dirbame ne dėl padėkos raštų ar statulėlių, kurios yra labai svarbios“, – kalbėjo režisierius.
Dvasios dovana – knyga
Nemažai darbo rinkdama medžiagą knygai įdėjo ir Telšių Žemaitės dramos teatro režisierė, vaikų ir jaunimo studijos „Savi“ vadovė L. Pocevičienė. „Gyvenu mieste, apsuptame teatrinės auros. Kuriu teatre, kuris Antrojo pasaulinio karo metais buvo profesionalus, kuriame dirbo legendinis režisierius Romualdas Juknevičius, kuriame vaidino ir pirmąją meilę išgyveno aktorė ir režisierė Galina Dauguvietytė, kuriame pirmuosius vaidmenis kūrė Eugenija Pleškytė, Nijolė Narmontaitė, Vilius Kirkilionis, Rasa Kirkilionytė, Valda Bičkutė, Ineta Stasiulytė…, kurį matė iškilus architektas Steponas Stulginskis. Visa tai įpareigoja, kelia pasididžiavimą ir skatina gyventi spalvotai. Tą ir darau 30 metų, nes meilė yra veiksmas. Knyga „Žemaitės dramos teatras“ ir yra apie tai. Džiaugiuosi ja, didžiuojuosi ir kviečiu visus, kurie esame jos dalis, susitikti ir prisiminti spalvotas akimirkas. Ypač laukiu savo studijos „Savi“ aktorių, atidavusių širdį teatrui. Priimkite dvasios dovaną – knygą, kurią skaitys jūsų tėvai, vaikai ir anūkai“, – mintimis dalijosi režisierė.
Teatras, kuris turi savo vertę
„Žemaitės dramos teatras turi savo vertę, stiprų bagažą, čia dirba patys geriausi savo srities profesionalai. Didžiausia pagarba vyresniesiems aktoriams. Dėl viso to, mes – teatras – ir esame išlikę“, – džiaugėsi teatro direktorė.
„Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė Ina Levickienė mano, jog kiekvienam, kuris ir nėra paminėtas naujoje knygoje, tačiau yra buvęs čia, teatre, teatras yra be galo brangus.
Vasario 28 d. knygos pristatymo renginys bus nemokamas. Jį ves kraštietė aktorė Nijolė Narmontaitė. Muzikuos Jokūbas Juškevičius ir Ernesta Dargužienė.