Kovo 18 dieną įvyko Telšių rajono savivaldybės administracijos skelbtas konkursas į Gadūnavo seniūno pareigas. Konkurso laimėtoja paskelbta Inesa Kęsminienė. Vienas iš devynių pretendentų, dalyvavusių konkurse į valstybės tarnybą, – Algirdas Bacevičius, įtardamas interesų konfliktą, prašo panaikinti konkurso rezultatus.
Devynis kandidatus vertinusią komisiją sudarė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Trečiokas (pirmininkas), Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Gusarovas, Savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas Edmundas Vaitkevičius, Nevarėnų seniūnė Vilma Šakienė bei du seniūnaičiai.
Pagrindas abejoti
Kovo 23 dieną A. Bacevičius raštu kreipėsi į Vyriausybės atstovą Telšių apskrityje Algimantą Čepį bei Telšių rajono savivaldybės merą Valdemarą Ramšą, prašydamas panaikinti konkurso į Gadūnavo seniūno pareigas rezultatus ir paskelbti naują konkursą. Savo prašymą telšiškis grindžia tuo, jog komisijos nariai bei konkursą laimėjusi kandidatė yra saistomi partijos Tvarka ir teisingumas ryšių.
Išties, atrankos komisijos pirmininkas K. Trečiokas bei komisijos narė V. Šakienė yra partijos Tvarka ir teisingumas nariai. Konkursą laimėjusi I. Kęsminienė buvo Buožėnų apylinkės rinkimų komisijos pirmininko pavaduotoja, kurią į komisijos narius pasiūlė partija Tvarka ir teisingumas.
A. Bacevičius „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog įtarimų, kad konkursas vyko neskaidriai, kyla vien dėl paminėto fakto. Todėl telšiškis įsitikinęs, kad komisijos nariai, kurie taip pat yra partijos Tvarka ir teisingumas nariai, turėjo nusišalinti nuo konkurso.
Konkurso rezultatais nepatenkintas vyriškis mano, kad I. Kęsminienė iš anksto žinojo dalį testo klausimų bei klausimus, kurie kandidatams buvo užduoti žodžiu. Todėl kovo 21 dieną A. Bacevičius raštu kreipėsi į Savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas pateikti jam atsakymą, kas ir kada paruošė klausimus, kurie buvo pateikti pretendentams. Pagrindą įtarti, kad I. Kęsminienei iš anksto buvo pateikti klausimai, vyriškiui teikia ir tai, kad jis po atrankos, vykusios žodžiu, sakosi priėjęs prie I. Kęsminienės ir pasakęs jai, kokius klausimus užduoda komisija, tačiau moteris jo teikiama informacija nesusidomėjo.
Interesų konflikto neįžvelgia
Priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas konkurso organizavimo tvarka reglamentuota Konkursų į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 24 d. nutarimu Nr. 966 (toliau – Aprašas). Vadovaujantis Aprašu, konkursui vykdyti sudaroma pretendentų į valstybės tarnautojo pareigas konkurso komisija. Apraše nustatyta, kad komisijos nariais negali būti skiriami asmenys, kurie yra pretendentų sutuoktiniai, artimi giminaičiai ar asmenys, su pretendentais susiję svainystės ryšiais, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai gali būti suinteresuoti konkurso rezultatais, arba yra kitokių aplinkybių, kurios kelia abejonių šių asmenų nešališkumu. Be to, Apraše nustatyta, kad, jeigu paaiškėja, jog komisijos narys yra pretendento sutuoktinis, artimas giminaitis ar asmuo, susijęs svainystės ryšiais, arba yra kitokių aplinkybių, kurios kelia abejonių dėl šio asmens nešališkumo, komisijos narys turi nusišalinti.
Valstybės tarnybos departamento Tarnybos sąlygų skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Tumėnės teigimu, ar tai, kad komisijos nariai K. Trečiokas bei V. Šakienė galėjo turėti suinteresuotumą, ar jie privalėjo nusišalinti, turėtų spręsti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovo Gedimino Sakalausko teigimu, net ir tas faktas, jog I. Kęsminienė būtų partijos Tvarka ir teisingumas narė, nesuteiktų teisiško pagrindo įžvelgti interesų konfliktą. Pašnekovo teigimu, teisės aktai nereglamentuoja, kad komisijos nariai bei pretendentai neturėtų būti tos pačios partijos nariai. Tačiau Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovas pastebi, jog dėl komisijos narių nešališkumo bet kokiu atveju neturėtų kilti jokių abejonių, o jei jų kyla, komisijos nariai turi jas išsklaidyti.
Neigia įtarimus
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius, komisijos pirmininkas Kęstutis Trečiokas griežtai paneigė bet kokius galimus įtarimus dėl komisijos nešališkumo. Jo teigimu, įstatymai nereikalauja, kad asmuo, pretenduojantis į valstybės tarnautojo darbo vietą, turėtų nurodyti savo partinę priklausomybę ar, tarkime, seksualinę orientaciją – tai prieštarautų žmogaus teisėms, pamintų Konstitucijos nuostatas.
Tai, kad partija Tvarka ir teisingumas, kurios narys yra jis pats, į Buožėnų apylinkės rinkimų komisiją buvo pakvietusi dirbti I. Kęsminienę, K. Trečiokas pateisino tuo, esą kaime „gramatnų“ žmonių, kurių pagalbos gali paprašyti, nėra daug, todėl būtent I. Kęsminienė ir buvo pakviesta. Tačiau ši aplinkybė, anot K. Trečioko, nesuteikia pagrindo abejoti, kad konkursas vyko neskaidriai, nes kiekvienas pretendentas gali susipažinti su savo testo atsakymais, pažiūrėti, kokias klaidas padarė, o atranka žodžiu yra įrašoma.
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius kiek nustebo, kad konkurso rezultatus apskundė A. Bacevičius. Šis asmuo, anot valdininko, konkurse pasirodė labai silpnai.
K. Trečiokas neslėpė, kad per savo karjerą jam pačiam yra tekę apskųsti konkurso rezultatus – tuomet esą buvo rasta keliolika pažeidimų, konkurso rezultatai buvo panaikinti.
Kreipėsi į teisininkus
Naująja Gadūnavo seniūne tapsianti I. Kęsminienė nustebo sužinojusi, kad konkurso, kurį ji laimėjo, rezultatai yra apskųsti. Moteris tikino, kad įtarimai konkurso neskaidrumu yra klaidingi, nes ji K. Trečioko bei V. Šakienės netgi nepažįsta.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje A. Čepys taip pat teigė, kad įstatymiškai nėra jokio pagrindo įtarti konkursą buvus neskaidrų. Anot A. Čepio, minėtas asmuo rezultatus galėjo apskųsti per 3 dienas nuo įvykusio konkurso, tai padaryti jis turėjo kreipdamasis į Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorių, o ne į merą ar Vyriausybės atstovą.
Konkurso rezultatų skaidrumu abejojantis A. Bacevičius jau kreipėsi pagalbos į teisininkus. Vyriškis tikina, kad taip elgiasi ne todėl, jog apgailestautų, kad netapo Gadūnavo seniūnu, o todėl, kad ieško teisybės. „Jei konkursas būtų paskelbtas iš naujo, nežinau, ar jame dalyvaučiau“, – teigė A. Bacevičius, taip pat siekęs būti išrinktas į Telšių rajono savivaldybės tarybą.