Tuberkuliozė – tai viena labiausiai pasaulyje paplitusių infekcinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vienas trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikrobakterijomis (TM).
Kasmet tuberkulioze suserga apie 8,8 mln. pasaulio gyventojų, o miršta apie 2 mln.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, tuberkuliozės epidemiologinė situacija sudėtinga. Nuo 2005 m. sergamumas tuberkulioze stabilizavosi ir nežymiai mažėja. Tačiau nerimą kelia sunkių, užleistų TB formų, TM štamų, atsparių vaistams nuo tuberkuliozės, atvejų gausėjimas. Apie 85 proc. visų TB sergančių ligonių serga plaučių TB, apie 70 proc. iš jų išskiria tuberkuliozės mikrobakterijas.
Dažnėja išplitusi plaučių tuberkuliozė. Lietuvoje vis daugėja bendros tuberkuliozės ir ŽIV infekcijos susirgimų. Dažniausiai tuberkulioze serga darbingo amžiaus vyrai. Apie 70 proc. naujai išaiškintų ligonių yra bedarbiai. Apie 50 proc. iš jų piktnaudžiauja alkoholiu ir vengia gydytis.
Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu – pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikrobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti jas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su ligoniu, suserga tuberkulioze. Šiai ligai atsirasti įtakos turi prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai, šalutinės ligos, ypač lėtinės. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus gali susirgti.
Manoma, kad vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 25 ir daugiau sveikų asmenų (priklausomai nuo ligonio bendravimo būdo ir veiklos). Jei ligonis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.
Padidėjusią riziką užsikrėsti taip pat turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su atvira ir ypač atsparia vaistams tuberkuliozės forma sergančiais ligoniais, taip pat asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, neturtingai gyvenanti ir negaunanti pakankamos pagalbos visuomenės dalis, emigrantai.
Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.
Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina TB būdingi simptomai – užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, skrepliavimas, atkosėjimas krauju.
Per 2010 m. Telšių rajone dia-gnozuoti 25 nauji tuberkulioze sergantys asmenys ir 4 tuberkuliozės proceso atkryčiai. Pirmą kartą atvira tuberkuliozė (išskiriantys TM) nustatyta 19 asmenų, iš TB recidyvų TM skiriantys visi diagnozuoti ligoniai.
2010 m. nuo tuberkuliozės mirė trys Telšių rajono gyventojai. Iš jų vienas ligonis mirė (įskaitoje buvo mažiau nei mėnesį), praktiškai nepradėjęs gydytis. Todėl labai svarbu, kad ligoniai laiku kreiptųsi į gydytoją, tikrintųsi plaučius dėl tuberkuliozės Ro ar fluoragrafu bent kartą metuose.
Labai svarbu, kad būtų patikrinti asmenys, registruoti darbo biržoje ir ilgai nerandantys darbo, besimaitinantys „Carito“ valgyklose, asmenys, girtaujantys ir vartojantys narkotikus.
Būtina pasitikrinti dėl tuberkuliozės naujai diagnozuotų TB ligonių šeimos nariams, kaimynams, ben-dradarbiams ir visiems su ligoniais bendravusiems asmenims. Dažnai TB suserga 2 ar 3 tos pačios šeimos nariai, ar artimi kaimynai.
Kasmet kovo 24 dieną minima Tarptautinė tuberkuliozės diena ir kviečiama kovoti su šia sunkia liga. Tad būkime dėmesingi savo ir savo artimųjų sveikatai.
Medikai, būkime atidūs pacientų nusiskundimams, paraginkime juos nors vieną kartą metuose pasitikrinti dėl tuberkuliozės. Laiku diagnozuota tuberkuliozė – sėkmingai išgydoma. Tai bendras mūsų visų tikslas!