2016 metais Telšiuose lankęsis Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Arvydas Sabonis Telšiams, kaip regiono centrui, iškėlė tikslą tapti Žemaitijos krepšinio sostine. Jau tuomet svarstyta galimybė mūsų mieste įsteigti krepšinio mokyklą, kurioje nuo mažų dienų būtų tinkamai ugdomi šios sporto šakos entuziastai. Praėjus porai metų ir vis sulaukiant raginimų iš rajono politikų bei savivaldybės administracijos atstovų, projektą dėl krepšinio vystymo pateikė Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) klubą „Telšiai“ valdantis VšĮ „Telšių krepšinio centras“. Savivaldybei siūloma šiai viešajai įstaigai perleisti Telšių sporto ir rekreacijos centro krepšinio skyrių prieš tai tapus jos valdyme lemiamą balsą turinčia dalininke.
Krepšinis Lietuvoje ir Telšiuose
Krepšinis – daugiau nei sporto šaka, tai – antroji Lietuvos religija, gebanti suvienyti visą šalį, visų sporto šakų mylėtojus ir visame pasaulyje išsibarsčiusius lietuvius. Kvapą gniaužiančios pergalės ir kartu išgyventi istoriniai prisiminimai nesvetimi ir mūsų miesto krepšinio bendruomenei.
Telšių klubas nuo savo įkūrimo 2012 m. pasiekė skambių rezultatų: tapdami nugalėtojais Regionų krepšinio lygoje (RKL) iškovojo vietą antrame pagal pajėgumą šalies čempionate – NKL, laimėjo bronzos medalius LKF taurėje, su vienu mažiausių biudžetų visoje lygoje NKL reguliariajame sezone užėmė 3-ąją vietą. Taip „Telšių“ krepšininkai tapo puikiu pavyzdžiu ir motyvacija augantiems rajono jauniesiems sportininkams.
Finansavimas prilygtų perkeliamų vaikų skaičiui
Atsižvelgiant į valstybės formuojamą politiką dėl paslaugų perdavimo nevyriausybinėms organizacijoms, siekiant kokybiškesnio paslaugų teikimo, vertinant gerąją praktiką, Telšių rajono savivaldybės tarybai siūloma Telšių sporto ir rekreacijos centre veikiantį krepšinio skyrių perleisti viešajai įstaigai „Telšių krepšinio centras“.
Didžiajai daliai visuomenės nereikia aiškinti, jog funkcijų perdavimas nevyriausybiniam sektoriui yra skatinamas ir tokia sistema egzistuoja daugelyje šalių. Tačiau yra asmenų, kuriems pasiūlymas keisti nusistovėjusią tvarką suteikė galimybę spekuliuoti tariamomis grėsmėmis, piršti visuomenei baimes dėl finansinių įsipareigojimų. Tokie išankstiniai neigiami nusiteikimai atrodo ypač keisti, kai tiek pristatymo išvadose, tiek Kolegijos nariams užduodant klausimus buvo pabrėžta, jog finansinei pusei tiksliai įvertinti siūloma formuoti darbo grupę. Ji ir paruoštų visus reikiamus dokumentus bei įvertintų buhalterinius aspektus, o vienintelis prašymas iš „Telšių krepšinio centro“ yra tas, kad bendras naujai performuotos įstaigos finansavimas prilygtų TSRC proporcingai perkeliamų vaikų skaičiui. Todėl „Telšių krepšinio centras“ jaučia teisę ir pareigą trumpai paaiškinti savo viziją ir iniciatyvos tikslus.
Daugiau dėmesio visoms sporto šakoms
Šiuo metu mažuosius rajono krepšininkus ugdo Telšių sporto ir rekreacijos centras, kuriame krepšinio treniruotes lanko 129 mokiniai. Telšių rajone švietimo įstaigas lanko bemaž 6 200 mokinių. Tad vos 2,1 proc. visų rajono mokinių yra įtraukti į šalyje populiariausią sporto šaką, o 2001 ir 2004 m. gimusių vaikų pilnos krepšinio grupės nesudarytos dėl neatitinkančių reikalavimų grupių sudarymui (tarifikuojama pradinio rengimo grupė sudaroma iš 15 mokinių skaičiaus). Tačiau norintys sportuoti visada turi galimybę sportuoti vyresnių mokinių grupėse.
„Telšių krepšinio centras“, bendraudamas ir bendradarbiaudama su Telšių sporto ir rekreacijos centru, žinodamas sporto užkulisius, supranta, kokia dėl to tenka našta pastarajai įstaigai: biurokratinės kliūtys, individualių ir komandinių sporto šakų administravimas, ribotos finansinės galimybės, sportinių bazių priežiūra ir t.t.
Telšių sporto ir rekreacijos centras yra savivaldybės biudžetinė įstaiga, sukūrusi pamatus rajono sportui ir išugdžiusi daugybę gabių sportininkų. Taip pat pagal bendrus rajono savivaldybių rezultatus 2016 metais Lietuvos jaunučių ir sporto vilčių žaidynėse užimta garbinga trečioji vieta. Šiose žaidynėse dalyvavo vienuolikos sporto šakų atstovai. Taigi bendra kritika apie netinkamą šios įstaigos valdymą yra nepagrįsta. Lietuvoje – krepšinio valstybėje, pasaulio reitinge besirikiuojančioje pirmajame šešetuke – daugelyje miestų šiai populiariausiai komandinei –žaidybinei ir žiūrovų mėgiamai sporto šakai išskirtinai skiriamas maksimalus dėmesys. Tad ilgalaikėje perspektyvoje siekiant Telšiuose išlaikyti antroje Lietuvos lygoje rungtyniaujančią komandą ir išugdyti tokį lygį atitinkančių vietinių krepšininkų daug skirtingų sporto šakų kuruojančioms įstaigoms – labai sudėtinga, o gal šiandien ir nebeįmanoma užduotis.
Pritardamas valstybės politikai, atsižvelgdamas į „Telšių krepšinio centro“ galimybes ir pajėgas užauginti krepšininką nuo mažų dienų, Telšių sporto ir rekreacijos centro krepšinio treneriai pritaria krepšinio perdavimui viešajai įstaigai. Po perdavimo Telšių sporto ir rekreacijos centras galės daugiau dėmesio skirti likusioms dvylikai sporto šakų: lengvajai atletikai, stalo tenisui, tenisui, šachmatams, šaškėms, plaukimui, šiuolaikinei penkiakovei (trikovei), dziudo, sambo, boksui, irklavimui, sunkiajai atletikai ir šias sporto šakas lankančių 335 mokinių ugdymui. O būtent vaikų ugdymas ir gerovė, o ne galimai vykstančios politinės spekuliacijos šiuo metu yra svarbiausios.
Sportas pelno neteikia
Visuomenė skatinama dalyvauti viešojoje veikloje ir raginama teikti savo siūlymus, ką „Telšių krepšinio centras“ ir padarė – pateikė projektą dėl Telšių krepšinio vystymo. Iniciatyva sulaukė daug dėmesio ir palaikymo tiek iš sportininkų, tiek iš rėmėjų bei rajono procesais besidominčių žmonių.
Viena iš visuomenei peršamų grėsmių – neva krepšinio perdavimu siekiama pasipelnyti. Viešoji įstaiga nepralobs, kaip nepralobo ir Telšių sporto ir rekreacijos centras. „Telšių krepšinio centras“ net neturi jokių galimybių pasisavinti vaikų sportui skiriamų tikslinių lėšų, o bendras projekto siekis visiškai priešingas – investuoti į augantį pilietį, tinkamai atstovaujantį savo rajoną krepšininką. „Telšių krepšinio centras“ steigėjas yra verslininkas, tačiau tik dėka to (taip pat kitų rėmėjų pastangomis) šiandieną Telšiuose turime tokį krepšinio klubą, kuriuo galime didžiuotis. Šiais laikais, kai mobilieji telefonai ar kitos technologijos riboja augančios kartos dalyvavimą sporte, norėtųsi supratimo, kiek pastangų reikalauja darbas su jaunu žmogumi ir kiek lėšų prireikia komandai išlaikyti. Krepšinio įstaigos steigėjas dažnai atveria savo asmeninę piniginę, kad sportuojantis vaikas iš kukliau gyvenančios šeimos galėtų išvykti į varžybas ir įsigyti sportinius rūbus.
Nevyriausybines organizacijas skatina valstybinė politika
Lietuvos vyriausybės programos įgyvendinimo plane numatytas laipsniškas viešųjų paslaugų perdavimas nevyriausybinėms organizacijoms. Vyriausybė patvirtino ir šios programos įgyvendinimo priemonių planą, kuriame numatyti valstybei būtini pokyčiai. Vienas jų – didinti viešojo sektoriaus veiklos efektyvumą atsisakant tam tikrų paslaugų ir konsoliduojant bendrąsias funkcijas.
Funkcijų perdavimas privačiam ir nevyriausybiniam sektoriui numatytas ir 2014-2020 m. nacionalinės pažangos programoje, kuria, be kita ko, siekiama, kad valstybės institucijos atliktų tik politikos formuotojo vaidmenį, taip siekiant gerinti sąlygas nevyriausybinėms organizacijoms teikti paslaugas.
Visuomenėje vis didesnį dėmesį skiriant sportui ir aktyviam gyvenimo būdui, kyla poreikis tobulinti sporto paslaugų kokybę. Dėl to Telšių sporto ir rekreacijos centro administruota futbolo sporto šaka perduota administruoti viešajai įstaigai, tokiu principu, kaip jau minėta, svarstoma galimybė perduoti ir krepšinį.
Savivaldybei atitektų lemiamas balsas
Perdavus Telšių sporto ir rekreacijos centro krepšinio skyrių viešajai įstaigai, Telšių rajono savivaldybė būtų viena iš įstaigos dalininkų. Valstybės kontrolė, analizuodama savivaldybių dalyvavimą valdant viešąsias įstaigas, pasisakė, kad valstybei ir savivaldybei tinkamai gali būti neatstovaujama tose viešosiose įstaigose, kuriose dalininkų susirinkime neturima balsų daugumos.
Kadangi „Telšių krepšinio centras“ savivaldybei perduotų mažiausiai 50 proc., jai ir būtų suteiktas lemiamas balsas. Savivaldybė galės kontroliuoti viešąją įstaigą, turės įtakos nustatant tikslus, galės aktyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl įtaigos finansinių ir veiklos auditų, valdymo organų paskyrimo, struktūros tvirtinimo, nustatant paslaugų, darbo užmokesčio tarifus ir kt.
Likę dalininkai būtų privataus verslo atstovai, remiantys krepšinį ir padedantys pritraukti naujų rėmėjų, kurių pagalba suteikia geresnes sąlygas ugdyti moksleivius, nupirkti jiems aprangas, išvežti į varžybas.
Būtina ugdyti pamainą
Norint išlaikyti Telšių krepšinio komandą aukštame lygyje, būtina užsiauginti trūkstamą pamainą, o pažintis su vaiku ir sistemingas jo gabumų ugdymas būtinas nuo pačių pirmųjų metų sporte. „Telšių krepšinio centras“ turi visas galimybes ir patirtį padėti vaikui įžengti į profesionalų sportą su motyvacija, įkvėpimu, drausme ir gerais rezultatais.
Jei žiūri teisinga kryptimi, visa, ką tau reikia padaryti – tai ta kryptimi ir eiti. „Telšių krepšinio centras“ kryptis – tobulinti ugdymo formas, didinti trenerių kompetencijas, dalyvauti įvairiuose projektuose, įtraukti mokinius į tarptautinę veiklą, prižiūrėti ir efektyviai išnaudoti sportines bazes ir kt.
Tikimės objektyvaus ir į augančios kartos gerovę nukreipto sprendimo. Būkime unikalūs ne tik investicijomis į viešąsias erdves, bet ir investicija į vaiką.
Tegul Telšiai bendromis visų pastangomis tampa tikra Žemaitijos krepšinio sostine!
O gal tegul Telšiai tampa šaškių ar šachmatų sostine? Susibūrė grupelė verslininkų ir sugalvojo gerą bizniuką. Manot, kad visi likusieji yra naivuoliai ir nieko nesupranta ką jūs sugalvojote?