![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2018/07/IMG_0712.jpg)
Telšių rajono savivaldybėje sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Įstaigų atstovai tarėsi dėl saugumo reikalavimų įgyvendinimo, nutarta, kad situacija kontroliuojama.
Giedra AKAVICKIENĖ
Afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusio šerno gaišena rasta Varnių seniūnijos Pušinės miške, medžiotojų klubo „Žvėrių Rojus“ medžioklės plotų vienete. Netrukus Afrikinis kiaulių maras nustatytas ir Tryškių seniūnijoje, Požaičių kaime, Pušiniavos miške, sumedžiotam šernui.
Užsikrėtęs šernas sumedžiotas vos keli kilometrai nuo Tryškių miestelio. Tad gyventojai perspėjami būti budrūs ir laikytis biosaugos reikalavimų.
Antradienį, liepos 24 d. 13 val. Tryškių miestelio bendruomenės namuose organizuojamas susitikimas su kiaulių laikytojais ir Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos atstovais.
Pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių ir šernų liga
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Zigmas Nevardauskas perspėja gyventojus, kad AKM – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga.
Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.
Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.
Kiaulės ne gydomos, o utilizuojamos
Z. Nevardauskas primena, jog kiaulių savininkai, įtariantys, kad jų gyvuliai serga, turi nedelsiant kreiptis į vietos privatų veterinarijos gydytoją arba teritorinės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus.
Iki šiol nėra sukurta jokių Afrikinio kiaulių maro gydymo metodų ar efektyvios vakcinos, apsaugančios nuo šios ligos. Tad susirgusios kiaulės nėra gydomos, o utilizuojamos. Siekiant užkirsti kelią virusui plisti, naikinamos (deginamos ar užkasamos ne mažesnio nei 2 m gylio duobėse) ne tik kiaulių gaišenos, bet ir menkavertis turtas, ūkyje laikyti pašarai.
Tvartai ir jų aplinka dezinfekuojami tris kartus. Nustačius, kad tvartų dezinfekcija nėra efektyvi, gali būti priimtas sprendimas naikinti ir juos.
AKM naminėms kiaulėms pražūtingas, nustatyta, kad jų mirtingumas siekia 100 proc.
Už pranešimą – 30 Eur išmoka
Kad šernas užsikrėtęs AKM, galima suprasti iš jo elgesio – šernas svirduliuoja, gali išeiti į važiuojamąją kelio dalį.
Kadangi vasarą gyventojai miškuose uogauja ir grybauja, prašomi informuoti vieni kitus, jog suradus šerno gaišeną, jos nereikia liesti, geriausia – užfiksuoti gaišenos radimo vietos koordinates ar pažymėti vietą ryškia medžiaga ir apie gaišeną pranešti Telšių maisto ir veterinarijos tarnybai telefonu (8 444) 78718 arba visą parą veikiančia nemokama linija 8 800 40403.
Pranešusiam asmeniui yra mokama 30 Eur išmoka.
a tai reiks aiti sernu ieskoti nes grybu labai mazai tera
Jei tvarto dezinfekavimas neveiksmingas tai sudegins ji???
Jeigu Telšių medžiotojai nutarė, kad „kiaulių” nešaudys, Tai gavosi tai, kas ir turėjo įvykti. Į sveikatą.
Būtų kiauliaganys neišėjes į savivaldybę, būtų tvarka. O dabar atvirkščiai: Ir Ten, ir ten netvarka.