
Kovo 1 dieną Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje svečiavosi kalbininkas docentas humanitarinių mokslų daktaras Juozas Pabrėža. Telšiškiams pristatyta jo knyga „Žemaičių kalba ir rašyba“.
Autorius viliasi, kad ši knyga padės pakelti žemaičių kalbos kultūrą, išsaugoti jos savastį, paryškinti ir priminti tos kalbos stiprumą, gyvybingumą, unikalumą.
Aurelija SERVIENĖ
Knyga
Knyga „Žemaičių kalba ir rašyba“ – daug metų brandinta mintis kiek įmanoma paprasčiau, suprantamiau ir prieinamiau aprašyti žemaičių kalbą, jos išskirtinumą. Leidinyje autorius bando išdėstyti ir patarti, kaip tą gyvą žemaitišką žodį pateikti rašte.
Pagal tematiką knygą sudaro įvadas, dvi pagrindinės dalys ir smulkesni priedai. Įvade aptariama žemaičių vardo kilmė, primenami iškilesni žemaičių kultūrinio judėjimo momentai, ryškesnio žemaitiškojo tapatumo ženklai. Akcentuojamas pats svarbiausias ir išskirtiniausias žemaičių tradicinės kultūros elementas – žemaičių kalba.
Antrojoje dalyje aptariamos sąvokos „žemaičių kalba“ ir „žemaičių tarmė“. Čia su gausiais pavyzdžiais išryškinamos, apibūdinamos esminės žemaičių kalbos garsų tarimo, kirčiavimo, priegaidžių, morfologijos, sintaksės ir leksikos ypatybės.
Trečiojoje dalyje trumpai apžvelgiama žemaitiško rašto istorija, dėstomi žemaičių kalbos rašybos dalykai: žemaičių abėcėlė, garsų rašymo taisyklės ir kt.
Pristatymas
Kovo 1 dieną naujoji knyga pasiekė ir telšiškius. J. Pabrėža ypač džiaugėsi knygos pristatymu Telšiuose. „Širdis džiaugiasi, kai čia atvažiuoju, dėl daugelio dalykų: Telšiai yra sostinė, neseniai buvo Kultūros sostinė, čia gyvena brangūs žemaičiai, čia yra Žemaičių kultūros draugijos prezidentas, geri valdžios vyrai“, – kalbėjo žemaitis. Nors pats ilgus metus gyvenantis Šiauliuose, tačiau prisipažino, kad Telšiai jam patinka labiau ir visus šiauliškius jis ragina čia atvykti.
„Aš esu laimingas žmogus, kad mano knygos pristatymai vyksta būtent tokiu ypatingu metu. Ką tik buvo Vasario 16-oji, tuomet knyga pristatyta Brėvikių dvare. Vasario 21 dieną šventėme Gimtosios kalbos dieną. Gražus sutapimas – knyga pristatyta mano tėviškėje – Skuode“, – pasakojo svečias.
J. Pabrėžai knyga „Žemaičių kalba ir rašyba“ – svarbiausias gyvenimo darbas. Kaip pats teigia, kito tokio tikrai jau nebebus. Tai – 27 dialektologinių ekspedicijų su studentais po Žemaitiją medžiaga. Telšių rajone surengtos 5 ekspedicijos. „Norėjau, kad ši knyga būtų skirta ne tik mokslininkams ir akademikams, bet ir platesniam ratui žmonių, kuriems yra brangi Žemaitija, kam brangūs etiniai, šakniniai Žemaitijos dalykai“, – tikino kalbininkas.
Knygos autoriaus teigimu, pats svarbiausias dalykas, įrodantis, jog žemaičiai turi kalbą, yra tas, kad žemaičių kalba turi visus kiekvienai kalbai privalomus lygmenis: fonetikos, morfologijos, sintaksės ir leksikos. O svarbiausia, kad visuose šiuose lygmenyse šiandien žemaičiai yra išlaikę senesnių archajiškų formų konstrukcijų ypatybių, kurių nebėra mūsų lietuvių bendrinėje kalboje.
Dar vienas labai svarbus žemaičių kalbos ypatumas, jog žemaičiams neužtenka keturių vientisinių laikų. Jie turi dar ir penktą, kuris nusako veiksmą – ėjimą į neišvengiamą pabaigą. Kaip pavyzdį J. Pabrėža pateikė porą žemaitiškų pasakymų. „Tėvālis mėršt“ ar „Tėvālis mėršt žemėn“ – anot kalbininko, – skirtumas didžiausias. „Jei tėvālis mėršt, dar nieks nežėna, kada uns numėrs, bet jei tėvālis mėršt žemėn, tai jau vėskas – gatavs“, – pasakojo knygos autorius.
Knygos pristatymą J. Pabrėža užbaigė Jurgio Ambraziejaus Pabriežos žodžiais: „Žemaitis nėkuomet nasotars diel kalbuos so lietovio, ne so prūso ar latvio. Lietova lai būn Lietova, maišītėjē – maišītases, vuo žemaitē – žemaitēs.“
Sveikinimai
J. Pabrėžą sveikino Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Gusarovas, Administracijos direktorius Saulius Urbonas, Telšių miesto seniūnijos seniūnas Kazys Lečkauskas, architektas prof. Algirdas Žebrauskas, Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius, Degaičių seniūnijos seniūnas Antanas Kontrimas ir kt.
Knygą buvo galima įsigyti tik jos pristatymo metu (kaina 20 Eur).