
Lietuvoje pradėta dar viena socialinės srities reforma, pagal kurią planuojama pertvarkyti įstaigas, teikiančias paslaugas psichinę negalią turintiems asmenims. Pokyčiai neaplenkia ir Telšių rajono. Iki 2023 m. numatoma reorganizuoti Dūseikių pensionatą: vietoje jo įkurti aštuonis grupinius gyvenimo namus, keletą dienos centrų bei slaugos namus sunkiai sergantiems žmonėms.
Nors reformą įgyvendina LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nuo jos vykdymo nenusišalino ir mūsų rajono valdžios atstovai. Sausio pabaigoje Seimo narys Valentinas Bukauskas kartu su Telšių rajono savivaldybės meru Petru Kuizinu bei Savivaldybės administracijos direktoriumi Sauliumi Urbonu susitiko su LR socialinės apsaugos ir darbo ministru. Susitikimo metu aptartos būsimos pertvarkos perspektyvos, pristatyti Telšių rajono savivaldybės siūlymai.
Antanas NEKRAŠIUS
P. Kuizinas: „Tokie getai Europoje yra nepriimtini“
„Kol kas nėra visiškai aišku, kaip bus vykdoma minėta reforma, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Telšių rajono savivaldybės meras P. Kuizinas, – nuolat bendraujame ir kalbamės apie tai su LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) specialistais. Reikia pabrėžti, jog minėtą pertvarką įgyvendina ministerija. Šiandien ji yra pavedusi Dūseikių pensionato administracijai paruošti visą pertvarkos projektą. Savo ruožtu mes, Telšių rajono savivaldybė, su jais deriname savo poreikius.“ Anot mero, SADM planuoja panaikinti Dūseikių pensionatą, o jo gyventojus, atsižvelgiant į tai, kokias paslaugos rūšis šie gauna, išskaidyti į mažesnes grupes. Tam tikslui ketinama Telšių rajone nupirkti arba net pastatyti aštuonis grupinio gyvenimo namus, kuriuose apsigyventų iki 10-ties pensionato gyventojų. Juos 24 val. per parą prižiūrėtų ir jais rūpintųsi tie patys buvusio Dūseikių pensionato darbuotojai. Be jau minėtų 8 grupinio gyvenimo namų, Telšių rajono savivaldybė prašo dar dviejų papildomai. Esą piliečių, kuriems reikalinga tokia paslauga, mūsų rajone yra daugiau.
Be to, mero teigimu, bus įsteigti du specialūs dienos centrai asmenims, turintiems psichinę negalią. Savivaldybė ministerijai yra pasiūliusi keletą galimų variantų. Esą vienas dienos centras galėtų būti įsteigtas Telšiuose (viename iš buvusios Jaunimo mokyklos korpusų), antras – Varniuose – dabartinio vaikų darželio pastate (vaikų darželį iškėlus į gimnazijos patalpas).
Taip pat SADM mūsų rajone ketina steigti 40 vietų slaugos namus asmenims, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, yra nevaikštantys. Pasak mero, Savivaldybė šiai paslaugai teikti ministerijai pasiūlė Tryškiuose esantį buvusios kontoros pastatą.
Grupinio gyvenimo namai bus steigiami ir kituose rajonuose. Kadangi šiuo metu Dūseikių pensionate gyvena 240 žmonių, kurių pusė yra kitų rajonų gyventojai, po pertvarkos Telšiuose liktų apie 120 tokias paslaugas gaunančių asmenų.
„Europos Sąjungos direktyvose nurodyta, kad tokie getai, kada vienoje vietoje gyvena didelė koncentracija negalią turinčių asmenų, Europoje yra nepriimtini, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė P. Kuizinas. – Įsprausta ES direktyvų į kampą, SADM privalo vykdyti šią reformą. Kitu atveju Lietuvai grėstų sankcijos dėl žmogaus teisių pažeidimo.“
Trys centrai: Telšiai, Varniai, Tryškiai
„Atitinkamos pertvarkos socialinėje srityje yra reikalingos, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo Seimo narys V. Bukauskas. – Mano ir rajono vadovų dalyvavimas šiame procese yra savalaikis, nes reforma tik dabar yra pradėta dėlioti. Pateikėme SADM atsakingiems pareigūnams Savivaldybės siūlymus bei pageidavimus. Šiuo metu jie juos vertina. Iš viso šiai reformai Lietuvoje numatoma skirti apie 5 mln. Eur.
Daug ar mažai, nesiimsiu spręsti. Tačiau mes turime žiūrėti, kad Telšių rajonas vykdant šią reformą kuo daugiau laimėtų: kad kuo daugiau būtų teikiama paslaugų, kuo daugiau atsirastų dienos centrų, užimtumas negalią turintiems asmenims ir pan. Tai juk mūsų visuomenės piliečiai, kuriais mes turime rūpintis, padėti jiems tapti mūsų visuomenės dalimi.“
Anot V. Bukausko, SADM jau atsižvelgė į Savivaldybės siūlymus grupinio gyvenimo namus steigti visame rajone, o ne tik koncentruoti Telšių mieste. Per šiuos metus ministerijos darbuotojai, pasiėmę rajono žemėlapį, turės įvertinti, kur bus steigiami dienos centrai, slaugos namai, grupinio gyvenimo namai.
„Mūsų nuomone, šių paslaugų teikimo centrai turėtų būti Telšiai, Varniai ir Tryškiai, – kalbėjo parlamentaras. – Telšiuose ir Varniuose būtų įsteigti dienos centrai, Tryškiuose – slaugos namai. Bet svarbiausia – rajono politikai privalės susitikti su gyventojais, bendruomenėmis. Paaiškinti, dėl ko ši reforma yra daroma, kokia jos nauda visuomenei, kokios paslaugos bus teikiamos, kiek darbo vietų bus sukurta, kokia infrastruktūra bus sutvarkyta ir t. t. Svarbiausia, kad visuomenė būtų supažindinta ir gautų visus atsakymus į kilusius klausimus.“
Nors po reformos Dūseikių pensionato nebeliks – etatų skaičius nesumažės. Padaugės tik administruojamų vienetų kiekis: grupinio gyvenimo namai, slaugos namai, dienos centrai. Seimo nario teigimu, perspektyvoje darbo vietų skaičius gali netgi didėti.
Tiesa, pirmasis šios reformos paukštis Telšius jau pasiekė. SADM Žemaitijos sostinėje nupirko 3 kambarių butą, kuriame jau gyvena 4 buvę Dūseikių pensionato gyventojai. Jais 24 val. per parą rūpinasi 5 socialiniai darbuotojai: kartu gamina valgyti, tvarkosi, eina į parduotuvę, pasivaikščioti ir pan. Taip negalią turintys asmenys po truputį integruojami gyventi mūsų visuomenėje.
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus S. Urbono komentaras:
„Gyvenimas yra dinamiškas – šiandien mes patys ir mūsų artimieji esame sveiki, rytoj mums jau gali prireikti atitinkamų institucijų ir visuomenės pagalbos.
Neįgalių asmenų teisinis reglamentavimas neįgaliesiems suteikia tokias pačias teises kaip ir mums, sveikiesiems, tad viliuosi ir tikiu, kad ministerija ir kitos institucijos, užtikrinančios neįgaliųjų asmenų teisių apsaugą, dėl Dūseikių pensionato priims tokį sprendimą, kuris tenkins neįgaliųjų ir jų artimųjų poreikius; tuo pačiu tikiu, kad pertvarkos organizatoriai ir vykdytojai nepamirš atsižvelgti ir į likusią rajono bendruomenę – vykdant pensionato pertvarką, neturėtų pakisti sveikųjų gyvenimo sąlygos.“
Tai jau taip.Reikės galveles pasukti kaip kuo daugiau į savo kišenes susivaryti.O gal jau senai sugalvota,dėl savęs jie jau labai greiti.O paprastiems Telšiškiams turi nerūpėti,ir netrukdyti ponams savo reikalus sukti.
kažkas vėl parašus renka, kad neperkeltų į kaimynus 🙂
Gerbiama Zita, o Jūs ar norėtumėt tokios kaiminystės? Pirmas startavęs penketukas į Telšius buvo labai atsakingai atrinktas, tai labai ramūs žmonės, kurie niekad nekelia grėsmės aplinkiniams, o kur gyvens „savarankiškai geriantys” ir agresyvūs?
Straipsnio autorius turėtų prieš rašydamas susirinkti tikslią informaciją. Nuo 2010-07-01 nebėra pensionato, yra socialinės globos namai. Telšiuose yra išnuomotas (o ne nupirktas)4 kambarių (o ne 3 kambarių) butas, kuriame gyvena 5 (o ne 4) buvę Dūseikių socialinės globos namų gyventojai. Su jais dirba 5 socialinio darbuotojo padėjėjai, kurie keičiasi, pagal sudarytą grafiką. Dar nesupratau pono mero palyginimo su getais? Ar čia tokia jo nuomonė apie socialinės globos namus? O gal jis nelabai žino šio žodžio reikšmės? Naivu tikėti, kad sumažinus gyventojų skaičių, darbuotojams bus išsaugotos darbo vietos.
Jei globos namai naikinami , tai kokio velnio daromas remontas , taskomos lesos.Plaunami pinigeliai , ar kas….
Ir vel Austys su Dziugo velniu grys i Telsius