
2017 m. gruodžio 28 d. 20 km nuo Telšių, Laižuvos sen., Mažeikių r. ir 2018 m. sausio 3 d. Akmenės r. savivaldybėse užfiksuoti Afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Kiaulių marui neišvengiamai artėjant prie Telšių, sausio 4 d. Telšių rajono savivaldybėje įvyko Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, į kurį susirinko Tarybos nariai, seniūnai, policijos, aplinkos apsaugos ir kitų įvairių valstybinių įstaigų atstovai bei medžiotojai.
Telšių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Zigmas Nevardauskas ir viršininko pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Laimonas Bagdonas susirinkusiuosius supažindino su nustatytais AKM židiniais Lietuvoje, aptarė, kokių veiksmų komisija imtųsi, jei AKM būtų užfiksuotas mūsų krašte, priminė šernų gaišenų šalinimo tvarką bei kontrolės priemones laukinėje faunoje ir biosaugos reikalavimus kiaulininkystės ūkiuose.
Giedra AKAVICKIENĖ
Telšių rajone auginama 22 000 kiaulių
Afrikinis kiaulių maras toliau plinta laukinėje faunoje. 2017 m. pabaigoje AKM diagnozuotas 11 nugaišusių šernų, rastų kaimyniniame Mažeikių r. Tai – 32 AKM užkrėsta Lietuvos savivaldybė. Ligos išplitimas tarp laukinių šernų padidina riziką AKM užsikrėsti ir naminėms kiaulėms. 2017 m. Lietuvoje AKM liga nustatyta 1 327 vietose 2 455 šernams (309 sumedžioti ir 2 146 nugaišusiems) bei 30 naminių kiaulių laikymo vietų (2 komerciniai kiaulių ūkiai ir 28 smulkūs šeimos ūkiai).
Telšių r. registruota per 1 000 kiaulių laikymo vietų, kuriose laikoma daugiau kaip 22 000 vnt. kiaulių (8 komercinės kiaulių fermos ir smulkūs šeimos ūkiai).
Telšių r. per 2017 m. ištyrus 268 laikomų kiaulių mėginius, paimtus iš kritusių, sergančių ir stebėjimo tikslais, Afrikinio kiaulių maro nenustatyta.
Taip pat tyrimai buvo atliekami ir šernams, iš viso ištirti 149 sumedžioti ir 7 nugaišę šernai, visais atvejais AKM nenustatyta.
Maisto ir veterinarijos specialistai pabrėžė, kad pavojingos ligos pasireiškimas kaimyniniame rajone (vos už 20 km) verčia sunerimti, taip pat ir sustiprinti kaulių ūkių apsaugą.
Nepaisantiems reikalavimų – baudos
Nustačius AKM naminių kiaulių ūkyje, aplink ligos protrūkio vietą nustatoma 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose taikomi apribojimai.
3 km apsaugos zonoje turi būti kuo skubiau surašomi visi kiaulių laikytojai ir jų laikomų kiaulių skaičius, iš kiekvienos kiaulės paimami mėginiai AKM tyrimams. VMVT nurodžius, 3 km apsaugos zonoje gali būti priimamas sprendimas paskersti visas laikomas kiaules.
10 km priežiūros zonoje nedelsiant surašomi visi kiaulių laikytojai bei jų laikomų kiaulių skaičius ir iš kiekvienos kiaulės paimami mėginiai AKM tyrimams.
2017 m. kiaulių ūkiuose biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi vertino įgaliotieji veterinarijos gydytojai. Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir privačių veterinarijos gydytojų sudarytos sutartys suteikė jiems įgaliojimus atlikti patikras, konsultuoti ir fiksuoti pažeidimus.
Per metus buvo patikrinta beveik 1 000 kiaulių laikymo vietų. Atvykęs į ūkį, įgaliotasis veterinarijos gydytojas ne tik įvertino kiaulių laikymo vietą, bet tuo pačiu kiaulių savininkai buvo supažindinti su taikomais reikalavimais bei praktiniu jų pritaikymu. Be to, kaskart buvo primenama ūkininkams AKM grėsmė ir tai, jog jie privalo nuolat laikytis biologinio saugumo reikalavimų, jei nori išvengti didelių nuostolių.
Didžioji dalis kiaulių laikytojų supranta šios pavojingos ligos grėsmę ir taiko biologinio saugumo reikalavimus. Ir tik nedidelei kiaulių laikytojų daliai (21 kiaulių laikymo vietoje), kurie nepaisė nei privačių veterinarijos gydytojų rekomendacijų, nei Telšių VMVT specialistų nurodymų, buvo taikytos sankcijos: kiaulių judėjimo apribojimai ir sankcijos, numatytos Administracinių nusižengimų kodekse.
Pirmą kartą reikalavimus pažeidusiems asmenims gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų, pakartotinai nustačius neatitikimų – nuo 50 iki 550 eurų. Kaip poveikio priemonė taip pat numatytas ir gyvulių konfiskavimas.
Specialistai prašo ūkininkų laikytis reikalavimų
Telšių VMVT dar kartą primena pagrindinius biologinio saugumo reikalavimus, kurių reikia laikytis kiaulininkystės ūkiuose:
* privalomai ženklinti, registruoti ir tvarkyti kiaulių apskaitą;
* registruoti kiaulių laikymo vietas bei deklaruoti jose laikomų kiaulių skaičių. Kiaules registruoti bandos atpažinimo numeriu, o prieš išvežant iš laikymo vietos – įsegti į ausį dviejų dalių įsagą su bandos numeriu, išvežamos kiaulės turi būti apžiūrėtos veterinarijos gydytojo ir perkeliant jas turi lydėti veterinarinis pažymėjimas;
* kiaulių registracijos duomenis atnaujinti keturis kartus per metus – kiekvieno ketvirčio pirmąjį mėnesį. Duomenis apie kiaules laikytojas gali atnaujinti pats, į Centrinę duomenų bazę suvesdamas informaciją apie laikomų kiaulių skaičių, arba kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją;
* įrengti dezinfekcinius kilimėlius prie įėjimų į kiaulių laikymo vietas;
* aptverti ūkius tvoromis;
* kontroliuoti apsilankančius žmones, saugoti teritoriją nuo bešeimininkių gyvūnų, graužikų, palaikyti tvarką;
* naudoti atskirus drabužius ir avalynę kiaulių priežiūrai;
* draudžiama kiaules šerti virtuvės atliekomis;
* nelaikyti kiaulių lauke (nepriklausomai nuo metų laiko).