
Apie Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto rengiamą mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapį kalbama jau seniai. Daugiau nei prieš metus Telšių rajono žemdirbius pasiekė nerimastinga žinia – iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių sąrašo ketinama išbraukti tris rajono seniūnijas: Upynos, Degaičių ir Viešvėnų. Šiandien nerimas dar labiau sustiprėjo, mat iš baigiamo rengti žemėlapio, be minėtų trijų seniūnijų, ketinama išbraukti dar dvi: Nevarėnų ir Tryškių. Apie tai kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičiene.
Antanas NEKRAŠIUS
Po rugsėjo mėnesio lietaus sukeltų problemų neatsigavusius rajono ūkininkus pasiekė dar viena grėsminga žinia – iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapio ketinama išbraukti penkias rajono seniūnijas: Upynos, Tryškių, Degaičių, Nevarėnų ir Viešvėnų. Nors tai dar nėra oficialu, tačiau, anot Kaimo plėtros skyriaus vedėjos V. Lukoševičienės, šiandien jau galima tvirtai sakyti, kad keturios – Upynos, Tryškių, Nevarėnų ir Degaičių – seniūnijos tikrai neteks mažiau palankių ūkininkauti vietovių statuso, o dėl Viešvėnų seniūnijos vis dar diskutuojama.
Vidutinis žemės našumo balas, išskiriantis mažiau palankias ūkininkauti vietoves, – 35. Žemė virš šio balo jau laikoma derlinga. Bendrai Telšių rajono vidutinis žemės našumo balas siekia 33,6. Tačiau analizuojant žemės derlingumą pagal seniūnijas – Upynos, Tryškių, Nevarėnų ir Degaičių seniūnijos jį viršija. Todėl minėtos seniūnijos greičiausiai bus išbrauktos iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapio.
V. Lukoševičienės teigimu, kol kas dar nėra aišku dėl Viešvėnų seniūnijos. Jos bendras žemės našumo balas siekia 33,9. Tad dar yra nemažai vilties, jog minėta seniūnija paliks tarp mažiau palankių ūkininkauti vietovių.
Pernai už mažiau palankias ūkininkauti vietoves buvo mokama po 55 Eur už 1 ha. Anot Kaimo plėtros skyriaus vedėjos, kol kas nėra aišku, kokio dydžio išmokos bus mokamos žemdirbiams už 2017 m. Tačiau jos neturėtų skirtis. Minėtų išmokų už šiuos metus sulauks ir tie ūkininkai, kurių žemės išbraukiamos iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių sąrašo. Tačiau tai bus paskutinės tokio tipo išmokos jiems. Tokiems ūkiams planuojama dvejus metus (nuo 2018 m.) mokėti palaikomąją 25 Eur už 1 ha išmoką.
„Tikimės, kad iki metų galo mes sužinosime, nuo kada įsiteisins mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapis, – teigė V. Lukoševičienė. – Iki tol rankų nenuleisime – bandysime ir toliau įtikinti Žemės ūkio ministeriją, kad Telšių rajonas netapo derlingas. Turime sulaukę siūlymų ir iš pačių ūkininkų. Vienas iš jų – kad išmokos būtų mokamos atsižvelgiant į turimos žemės naudingumo balą. Nes tos pačios seniūnijos vienoje kadastrinėje vietovėje žemės našumo balas siekia 38,4 (Viešvėnų kadastrinė vietovė), kitoje – vos 26 (Vembūtų kadastrinė vietovė). Kiekvienas ūkininkas turi žemės dokumentą, kuriame nurodytas jos našumo balas. Taigi, deklaravus pasėlius: tas laukas yra našus – už jį išmokos negauna, tas nenašus – už jį gauna. Manau, tai būtų idealiausias ir sąžiningiausias variantas.“ Pašnekovė sakė, kad šią savaitę kartu su Telšių rajono savivaldybės meru Petru Kuizinu planuoja vykti į susitikimą su žemės ūkio ministru Broniumi Markausku ir dar kartą aptarti Telšių rajono likimą mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemėlapyje. „Aišku, ministras galutinio atsakymo neduos… Bet gal nors pažadą kokį išgirsime“, – vylėsi Kaimo plėtros skyriaus vedėja.