
Telšių rajono savivaldybės taryba praėjusį ketvirtadienį pritarė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą pakeitimams. Neapsidžiaukite, rinkliavos dydis nemažės. Bent jau eiliniams gyventojams. Per pusę rinkliavos pastovioji dalis sumažinta mokslo ir gydymo paskirties nekilnojamojo turto objektams, kai juose dirba iki 10 darbuotojų.
Antanas NEKRAŠIUS
Dalis pakeitimų, kuriuos patvirtino Telšių rajono savivaldybės taryba, logiški ir reikalingi. Pagal naująją tvarką, turto savininkams, norintiems, kad jiems nebūtų skaičiuojama vietinės rinkliavos dalis, nebeliko prievolės apie tai pranešti UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ (TRATC) prieš 30 dienų. Nuo šiol asmenims užteks pateikti prašymą – sąžiningumo deklaraciją, kurios formą nustatys TRATC.
Kitas pakeitimas – savininkams, kurių turtas fiziškai sunaikintas ar netinkamas naudoti, nebereikės TRATC pateikti visų tai įrodančių dokumentų. Nuo šiol užteks pateikti laisvos formos prašymą ir jį pagrindžiančius dokumentus.
Trečias pakeitimas – nuo vietinės rinkliavos ne trumpesniam kaip vienas metų ketvirtis ir ne ilgesniam nei kalendorinių metų laikotarpiui bus atleidžiami rinkliavos mokėtojai, kai nekilnojamojo turto objektas yra statomas ar remontuojamas (tik tuo atveju, jeigu statomame ar remontuojamame nekilnojamojo turto objekte nėra gyvenama).
Galiausiai ketvirtas – daugiausiai ginčų ir diskusijų Tarybos posėdyje ir komitetuose sukėlęs pakeitimas – 50 proc. sumažinti rinkliavą mokslo ir gydymo paskirties nekilnojamojo turto objektams, kai juose dirba iki 10 darbuotojų.
„Galėjote detaliau papasakoti, kad ruošiatės sumažinti mokestį už atliekų tvarkymą stomatologams, – Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu piktinosi Tarybos narys Algirdas Bacevičius. – Lyg tie stomatologai būtų pažeidžiamiausia visuomenės dalis… Jei jiems sumažinsime – tą sumažintą dalį vis tiek kažkam teks sumokėti. Ir tai bus paprasti gyventojai. Vadinasi, šiuo sprendimu mes turtingiems mokesčius mažiname, o „ubagams“ – didiname! Tad sumažinkime rinkliavą ir notarams, ir advokatams, ir stambiems verslininkams! Mes galime mažinti mokesčius tiems, kurie neįstengia jų sumokėti. O stomatologai – tai gerai uždirbantys žmonės. Manau, jie yra pajėgūs už atliekas susimokėti.“
Apie tai, kad negali balsuoti už sprendimo projektą, prabilo ir Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Trečiokas. Tačiau ne dėl stomatologams mažinamos rinkliavos. „Pasižiūrėjus į sprendimo projektą – atrodo, lyg ir viskas logiška. Galime ginčytis dėl to, kokią grupę mes atleidžiame: stomatologus ar medicinos įstaigas, – kalbėjo K. Trečiokas. – Šiuo klausimu reikia žinoti, kad medicinos įstaigos taip pat turi ir medicinos atliekų bei pavojingų atliekų, už kurias atskirai moka nemažus pinigus. Todėl šitas klausimas – sumažinti jiems rinkliavą ar nesumažinti – yra daugiau politinis nei ekonominis. Tačiau pagrindinis dalykas, kodėl šiandien negaliu balsuoti už šį sprendimą, yra tai, kad mes iki šiol neturime pagrįsto, labai aiškaus kainos nustatymo. Mes nežinome, kiek realiai mums kainuoja 1 kub. m atliekų tvarkymas. Tad aš ir toliau laikysiuosi nuomonės, kad kol neturėsime tikslių duomenų, kol TRATC nebus atliktas auditas ir išsiaiškintos realios sąnaudos – tol priimti bet kokio pobūdžio sprendimą šia linkme bus labai sudėtinga.“
Kolegai antrino Tarybos narys Almantas Lukavičius. Politikas prisiminė, kad įvedant rinkliavą už atliekas, buvo kalbama, jog visi bus apmokestinti vienodai. Esą jau tada buvo galima identifikuoti bręstančias problemas, nes nėra visi vienodi. „Šiuo atveju mes mažiname rinkliavą gydymo paskirties objektams, kuriuose dirba iki 10 darbuotojų, – kalbėjo A. Lukavičius. – Ar logiška, protinga ir teisinga vienodai apmokestinti skirtingo dydžio įmones? Tai pačiai VšĮ Regioninei Telšių ligoninei, kurioje dirba keli šimtai darbuotojų, išrašoma tokio pat dydžio sąskaita už atliekas, kaip ir stomatologijos kabinetui, kuriame dirba 2–3 žmonės.“ Tarybos narys atkreipė dėmesį, kad skirtingos to paties profilio įmonės sugeneruoja skirtingus kiekius atliekų.
„Vieno kambario bute gyvena vienas asmuo, šalia – penkių kambarių bute – gyvena 10 studentų. Bet jie moka vienodai. Irgi neteisybė! Bet jūs pirmiausia susirūpinote stomatologais! – neslėpdamas pasipiktinimo į valdančiąją daugumą kreipėsi A. Bacevičius. – Stomatologai uždirba didžiulius pinigus… ir savo įkainius seniai indeksavo – pervertė iš litų į eurus ir tikrai ne vienas su vienu!“
Aštrėjančias diskusijas nutraukė Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, pasiūlydamas apsispręsti balsavimu. Balsų dauguma sprendimo projektui Taryba pritarė.
Šaunu, rado kam mažinti – odontologams… Tiems, kurie labai labai retai arba tik paprašius išduoda čekį už suteiktas paslaugas.
Atkatininkas,,zadanija”manau jau nori kuruoti atliekas,kad varo čia kaip su šilumos tinklais scenarijus.
Zadanija,nori kuruoti atliekas,kaip kažkada šilumininkus….
Ne kartą sakiau, kad tai ne taryba, o rankų kilnotojai (su nedidelėmis išimtimis), kurie net nesuvokia, kodėl reikia pakelti ranka