
Nors Telšiai nėra labai didelis miestas, renovacijos tempai jame ne mažesni – nuo 2013 metų regione modernizuoti 39 namai. Tačiau miestas gali didžiuotis ne tik renovacijos mastais, bet ir novatoriškais namų atnaujinimo sprendimais bei itin draugiškomis bendruomenėmis.
Giedra AKAVICKIENĖ
Retenybė Lietuvoje
Telšiuose, Birutės gatvėje, rasite vieną išties išskirtinį namą – jam apšildyti pasitelkta geoterminė žemės gelmių energija. Kalbama, kad jis toks vienintelis Žemaitijoje, o ir visoje Lietuvoje panašių, ko gero, vienos rankos pirštais galima suskaičiuoti.
„Esame įsirengę geoterminio šildymo sistemą, todėl patys gaminamės šilumą, karštą vandenį, apsišildom gyvatukus. Mūsų kaštai už šildymą labai maži. Pavyzdžiui, pernai vasario mėnesį už savo 80 kv. m buto šildymą ir karštą vandenį mokėjau 117 eurų, o šių metų vasarį, jau po renovacijos, – 13 eurų. Esame pasilikę ir alternatyvą, jei geoterminis šildymas sugestų, galėtume naudotis ir miesto šiluma, nes turim ir miesto katilinę“, – pasakoja namo pirmininkas Gintautas Mockus, kurio, panašu, artėjantis šildymo sezonas negąsdina.
Vyras stebisi, kodėl kitų namų gyventojai apie tokį sprendimą nesusimąsto, juk daug pigiau. Anot jo, išdalinus sumą 20-čiai metų, šio 50-ties butų namo geoterminė šildymo sistema vienam butui per mėnesį kainuoja vos 2 eurus.
Geri tarpusavio santykiai
Namo renovacijos priežiūrą G. Mockus apsiėmė pats ir sako su gyventojais daug diskutavęs, kad visi būtų patenkinti. Panašu, kad tai tikrai pasiteisino. Vyro teigimu, visi kaimynai per tą laiką labai susibendravo. Tai paskatino labiau prisidėti ir prie gražesnės aplinkos kūrimo.
„Po renovacijos daugiabutis tikrai estetiškai atrodo. Ir miesto architektė padėjo spalvas parinkti, kad viskas derėtų. Dėl gražesnės aplinkos ir patys stengiamės: susiremontavom laiptines, pasiklojom šaligatvius. Auginam dabar augalėlius šalia namo, įsirengėm kiemo apšvietimą ir vaizdo kameras. Jau esam ir kiemo tvarkymo projektą pasiruošę – norim jį išasfaltuoti. Kreipėmės į Savivaldybę, kad padėtų, tikimės, kad prisidės“, – pasakoja namo pirmininkas.
Telšiai iš tikrųjų garsėja draugiškomis bendruomenėmis, kurios paskatintos renovacijos imasi gražinti teritoriją aplink namą. Dar vienas toks pavyzdys – Respublikos gatvės 20-ojo namo gyventojai. Jie susitvarkė aplinką, įsirengė automobilių stovėjimo aikštelę.
Bendruomenės pirmininkas Kajetonas Šliogeris ypač giria vietines moteris, be jų, sako, nė darželio su gėlėmis nebūtų. „Dvi Zitos ir Marija labai prisideda, triūsia, kad visi gražiai gyventų. Ir su Savivaldybe bendrauja, dabar prie parkelio mūsų prisidės priežiūros, nes anksčiau patys šienaudavom, nors žemė taigi viso miesto“, – sako jis. Po Žolinės bendruomenė tikisi dar susitvarkyti ir automobilių stovėjimo aikštelę.
„Gyvenam miesto vidury, ir žmonės, svečiai atkreipia dėmesį, todėl reikia tvarkingai gyventi“, – tikina Kajetonas.
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta sako, kad miestų ir miestelių patrauklumas priklauso nuo visų – tiek gyventojų, tiek savivaldybės – iniciatyvos.
„Jei gyventojai išeina iš gražaus renovuoto namo, o šalia jo teritorija nesutvarkyta, žaidimų aikštelės, suoliukai išlaužyti, tai nėra malonu. Todėl savivaldybių indėlis svarbus ne tik skatinant renovuoti namus, tvarkytis aplinką, bet ir realiai prie to prisidedant. Teritorijos tvarkymas prie gražių atnaujintų pastatų galėtų būti viena savivaldybių krypčių – kad jos rūpintųsi ir gyvenamaisiais rajonais, kurių gyventojai jau parodė teigiamą iniciatyvą“, – teigia jis.