Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje sulaukę politinio niukso, opozicijoje esančių partijų atstovai sukvietė žiniasklaidą į spaudos konferenciją. Jos metu paaiškėjo, jog opozicija kenčia ne tik nuo valdančiosios daugumos dėl nesiskaitymo su ja, bet ir vidinių nesutarimų.
Antanas NEKRAŠIUS
Politinis niuksas
Praėjusį ketvirtadienį Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino sprendimo projektą, kuriuo pakeista Antikorupcijos komisijos sudėtis. Toks sprendimas motyvuotas tuo, jog reikia pakeisti du neaktyvius (nelankė posėdžių) komisijoje esančius seniūnaičius aktyviais bei sureguliuoti komisijos sudėtį taip, kad ši neprieštarautų galiojantiems teisės aktams. Mat Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos nuostatų 6 punkte nustatyta, kad „į Komisiją įeina vienodas visų Savivaldybės tarybos narių frakcijų ir Savivaldybės tarybos narių grupės, jeigu ją sudaro ne mažiau kaip 3 Savivaldybės tarybos nariai, deleguotų atstovų skaičius“. Tačiau šiuo metu komisijoje darbuojasi net du tos pačios – mišrios – frakcijos nariai: Algirdas Bacevičius ir Jolanta Rupeikienė. O tai – negerai. Reikia, jog Antikorupcijos komisijoje būtų tik po vieną deleguotą frakcijos narį.
Svarstant sprendimo projektą, Telšių rajono savivaldybės taryboje esančios opozicinės partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos narys Almantas Lukavičius teigė, jog komitetų metu pavyko išsiaiškinti, kad šios iniciatyvos, nukreiptos prieš opoziciją, autoriai yra valdančiosios frakcijos Taryboje: socialdemokratai su „valstiečiais“ ir Darbo partija. A. Lukavičius valdantiesiems priminė, jog sveikoje demokratijoje opozicija yra reikalinga, ji turi teisę turėti kitą nuomonę bei argumentuotai kritikuoti daugumos sprendimus. O Antikorupcijos komisijos sudėties pakeitimas – iš jos pašalinti vieną iš opozicijos narių – yra bandymai „pastatyti opoziciją į vietą“, šitaip kerštaujant už bandymus nušalinti Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorių Saulių Urboną nuo pareigų. Politiko nuomone, tokie veiksmai paprasčiausiai parodo valdančiųjų politinės kultūros stoką.
Į šiuos A. Lukavičiaus žodžius sureagavo Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas. Anot rajono vadovo, LR vietos savivaldos įstatyme bei Telšių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente aiškiai yra parašyta, kad į Antikorupcijos komisijos narius frakcijos deleguoja po vieną narį. Tačiau Taryboje esanti mišri frakcija komisijoje turi du narius…
„Dvejus metus Antikorupcijos komisijos sudėtis buvo tokia, – Tarybos posėdžio metu kalbėjo A. Bacevičius. – Viskas buvo gerai – niekas nematė, kad jos sudėtis neatitinka įstatymo normų. Tai dvejus metus pažeidinėjome įstatymus ir dabar tik atsibudote?! Klausimas: ar jums reikalinga dirbanti komisija, ar popierinė? Ir jeigu norime keisti komisijos sudėtį – visų pirma reikėtų pakeisti jos pirmininką Danielių Rupšį. Tai padaryti opozicija siūlė, bet jūs nesutikote, mat D. Rupšys jums yra geras, nes dirba labai vangiai. Taip pat reikėtų iš komisijos pašalinti konservatorių Mantą Servą ir „valstietį“ Algirdą Tarvainį, kadangi iš jų jokios naudos: daugiau advokatauja, negu dirba. Komisijoje turi būti tie, kurie nori dirbti.“
Tačiau valdantieji į plačias diskusijas nesileido. Savivaldybės meras P. Kuizinas paklausė mišrios frakcijos atstovų, ką jie deleguoja į Antikorupcijos komisijos sudėtį, ir… Jolantai Rupeikienei nespėjus pateikti siūlymo – išjungė politikės mikrofoną. Leidęs kalbėti savo frakcijos nariui Rimantui Adomaičiui, meras paskelbė balsavimą. Po tokio akibrokšto opozicija vos spėjo laiku atsitokėti. Tarybos nariui Kęstučiui Trečiokui pasipiktinus tokiu rajono vadovo elgesiu, P. Kuizinas lyg niekur nieko atsakė: „Atsiprašau, kad taip nutiko – nemačiau. Stabdau balsavimą…“
Galiausiai J. Rupeikienei mikrofonas buvo įjungtas ir leista nuo mišrios frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje į Antikorupcijos komisijos sudėtį politikei pasiūlyti A. Bacevičių.
Kur dingo opozicija?
Į spaudos konferenciją, kuri vyko iškart po Tarybos posėdžio, opozicijos nariai susirinko ganėtinai piktai nusiteikę. Iš dešimties opozicijoje esančių Telšių rajono savivaldybės tarybos narių atvyko tik šeši: A. Bacevičius, J. Rupeikienė, Artūras Domarkas, Almantas Lukavičius, Kęstutis Trečiokas ir Alfreda Tamoševičienė.
Pagrindinė spaudos konferencijos tema – kaip po bandymo nušalinti Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorių S. Urboną nuo pareigų ėmė klibėti opozicijos vienybė.
„Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams pasitraukus iš valdančiosios daugumos – sustiprėjo Telšių rajono savivaldybės tarybos opozicija, – spaudos konferenciją pradėjo A. Bacevičius. – Mūsų buvo jau 10. O, kaip žinia, turint 9 balsus Taryboje, galima siūlyti atleisti ir vicemerą, ir administracijos direktorių, ir jo pavaduotojus, ir pan. Turėjome daug priekaištų, ypač dėl administracijos direktoriaus darbo, todėl visos opozicinės partijos nusprendėme veikti išvien.“ Tada Antikorupcijos komisijoje ir kilo pasiūlymas nušalinti S. Urboną nuo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų.
Anot J. Rupeikienės, tam, kad S. Urboną pavyktų nušalinti nuo pareigų, reikėjo užsitikrinti dar 4 Tarybos narių palaikymą. Todėl kreiptasi į Telšių rajono savivaldybės merą P. Kuiziną. Rajono vadovas priėmė opozicijos kvietimą bei susitiko su opozicijos atstovais.
„Viename iš pokalbių meras taip pat reiškė nepasitenkinimą kai kuriais savo pavaldiniais, kritiškai vertino ir Savivaldybės administracijos direktoriaus S. Urbono darbą, – spaudos konferencijos metu kalbėjo K. Trečiokas. – Tačiau jokio konkretaus sutarimo nebuvo priimta.“
Pasak A. Lukavičiaus, siekiant kažką nuversti, atstatydinti – reikalinga Tarybos narių dauguma. „Visi skaičiavimai ir viltys buvo, kad kažkas mūsų siūlymą iš Tarybos narių palaikys, – pasakojo politikas. – Ar galėjo tai įvykti? Atsakyti gali tik tas žmogus, kuris žadėjo palaikyti. Tačiau vietoje to pamatėme keistą situaciją, kada meras, nederinęs su opozicija jos siūlymo – iš pareigų atleisti Savivaldybės administracijos vadovą – jį įtraukia į Tarybos posėdžio darbotvarkę, gerai žinodamas, kad daugumos palaikymo nebus…“ Kolegos mintį pratęsė liberalas A. Domarkas: „O dabar gavome su vėzdu atgal – Antikorupcijos komisijoje, kurioje ir buvo inicijuotas šis siūlymas, liko tik vienas realiai oponuojantis žmogus…“
„Taigi noriu atsakyti į klausimą, kur dingo opozicija, kur dingo tie dešimt opozicijos narių Telšių rajono savivaldybės taryboje, – spaudos konferencijoje pratrūko A. Bacevičius. – Susidarė toks įspūdis, kad opozicijos siekiai veikti kartu po to, kada pradėta ieškoti palaikymo tarp valdančiųjų S. Urbonui nušalinti, pradėti vilkinti. Opozicija nesusirenka vieną mėnesį, paskui nesirenka antrą mėnesį… O trečią mėnesį sužinome, kad K. Trečiokui pasiūlytas darbas ligoninėje su S. Urbono palaiminimu… Kilo įtarimų ir dėl Juozo Butkevičiaus – kaip opozicijos narys, praktiškai visiškai neoponuoja, bet sveikina ir liaupsina valdančiuosius, o jo įmonė laimi Savivaldybės skelbiamus konkursus… po 150 tūkst. Eur per metus… Pagaliau – Mantas Serva. Daug kartų su juo kalbėjau. Žadėjo aktyviai dalyvauti opozicijos veikloje. Antikorupcijos komisijoje buvome „sumušti“ tos pačios opozicijos narių – D. Rupšio ir M. Servos, kurie balsavo prieš tai, kad būtų pradėtas tyrimas dėl galimai korupcinės kai kurių administracijos darbuotojų veiklos.“ Ir tai nėra nuostabu, jeigu prisimintume D. Rupšiui priklausiusio daugiabučio namo Ryškėnuose pardavimo Savivaldybei istoriją arba įvertintume neoficialius duomenis, neva M. Servai pasiūlytos vadovo pareigos Telšių kultūros centre (nors pats M. Serva tai kategoriškai neigia).
„Iš kur ištraukei tokius kliedesius?! – išgirdęs jam mestus kaltinimus, spaudos konferencijos metu supyko K. Trečiokas. – Norėčiau sužinoti, kur aš esu įdarbintas. Gal aš pravaikštas darau? Ne iš Sibiro grįžau – gal galiu įsidarbinti Telšiuose?! Algirdai, ar supranti, ką dabar darai? Bandai pavaizduoti, jog vienas dirbi opozicijoje? Jeigu mes pradėsime kaltinti vienas kitą – tada tikrai neatstovausime Taryboje gyventojų interesų…“
Po apsižodžiavimų paklausti, ar vis dar įmanomas bendras opozicijos darbas, beveik visi spaudos konferencijoje dalyvavę Tarybos nariai atsakė, jog opozicija ir toliau dirbs kaip dirbusi. Kategoriškesnis buvo A. Bacevičius: „Kol kas manęs nenuvylė tik Liberalų sąjūdžio nariai. Tačiau aš nepasitikiu nei Kęstučiu Trečioku, nei Danieliumi Rupšiu, nei Mantu Serva, nei Juozu Butkevičiumi. Su jais galima eiti arbatos atsigerti, bet rimtų reikalų spręsti… neberizikuosiu.“
Kažkokia „šunauja”. Niekada sutarimo nebuvo ir nebus, nes visi surišti „nepertraukiamos draugystės” saitais nuo komunizmo iki šių laikų.
nieko naujo. gudriai vienam numetė viena, kitam kita kaula. ir opozicijos kaip nebūta. pozicija toliau gali tenkinti savo interesus. valdantieji, kaip nusikalstamos komunistų partijos veiklos teisiu paveldėtojai ir veiklos tęsėjai, dirba tai pačiais komunistų ir kgbistų metodais. jie tokie yr, tokiais ir bus iki mirties, niekuo nenustebins. gėda tik tiems, kurie išduoda idealus ir juos išrinkusiųjų lūkesčius dėl asmeninio gardesnio kąsnio
Šaunuolis Bacevičius, niekada netenka gailėtis, kad už jį balsavau. Sėkmės Jums Algirdai.
Tas bacevicius tik kritikuoti temoka o pats kieko nesugeba grybas kazkos
Trečiokas tik „zadanijas” galiu duoti pavaldiniams, daugiau iš jo jokios naudos, o kad dabar už atliekas mokėsite pagal pastoviąją ir kintamąją kainas, tai čia veikėjo trečioko nuopelnas. Tik jam pasakykite ačiū.
Man keista, jog tokie politikos „grandai“ — buvę merai , direktoriai, ministrai susideda su tokiu politikos diletantu kaip Bacevičius. Suprantu opozicijos misiją ir jai pritariu, tačiau Bacevičius, manau, yra ne opozicionierius, o tik nesubrendęs politikas. Tokią nuomonę susidariau, kaip jis organizavo administracijos direktoriaus atstatydinimą.Neturint jokios tokių darbų – veiksmų patirties ir konsultuojantis tik su piktais žurnalistais, nieko neišeis.Kad ir jo kalba šioje spaudos konferencijoje. Visus „apkakojo“, o po to turbūt kvies vienytis.Gali pats skelbtis Telšių gelbėtoju kiek tik tau patinka, tačiau gyvenimas teka ir tekės sava vaga:kas neturi darbo (o ar tai nusikaltimas?)stengsis įsidarbinti, kas turi parduodamo turto — stengsis jį parduoti, kam reikia bent po truputi vystyti verslą ir nepaleisti žmones į darbo biržą —stengsis gauti objektų.Deje…Konstruktyvus opozicijos darbas yra menas, o menininkais būti galime ne visi.
tamstai iš dalies galima pritarti: kas nori pinigų, sieks jų gauti, kas nori pareigų, taip pat dėl to stengsis. ir teisybę sakot, čia nieko bloga. tačiau kita medalio pusė KAIP tai daroma. pažintys, protekcionizmas, nepotizmas, korupcija ir pan. kas laimi konkusrus, jei konkursų sąlygos padaromos palankios laimėtojui? tiek į tarnybą, tiek viešose pirkimuose. kaip teisingai vienas buvęs tarybos narys pasetbėjo: kas iš to, kad savivaldybė nupirko socialini busta ryškenuose? kas siekė pinigų, juos gavo. šaunuolis, apsukrus sakysite. bet ten net remontai nperdeti, pinigai savivaldybes taigi mūsų, mokesčių mokėtojų, išmesti i bala. supranama kad patyre anot jūsų nediletantia tyli, nes neižinia rytoj su kuo reiks eiri i kolicija ir kieno pabalsavimas tau bus naudingas. gudri, tačiau tuo pačiu ir nusikalstama diplomatija. o va tokie kaip Bacevičius teišdrįsta ginti viešą, mūsų visų piliečių interesą. aišku, vienam lauke būti kariu sunku. greičiausiai pavargs žmogus ir nustos kovoti su vejo malunais. laimės susipratusiu patyrusius sukčiu gauja, eilini syki. bet iš istorijos perspektyvos žiūrint jie bus verti dorų politikų vardo, ar atsidurs istorijos šiukšlyne…