
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi telšiškis Arvydas Vidrinskas. Vyriškis turi sodo sklypą sodininkų bendrijoje „Džiugas“ (adresu: Džiugo sodų 4-oji gatvė, nr. 20). Šiame sklype kažkada buvo nemažas tvenkinys, kuris nuo rugsėjo mėnesio itin sparčiai nuseko. Šiandien tvenkinys galutinai išsekęs, žuvę visi ten gyvenę gyviai. Nebėra vandens ir sklypo šulinyje. A. Vidrinskas jau ilgiau nei pusę metų bando aiškintis, kas kaltas dėl tokių pasekmių.
Didžiausią įtarimą gyventojui kelia netoliese sodo sklypo, už kelių šimtų metrų, AB „Lietuvos geležinkeliai“ vykdomos geležinkelio kelio statybos ruože Telšiai–Lieplaukė. Vyras mano, jog būtent dėl šių darbų galėjo nusekti jo sklype esantis vandens telkinys. Mat iki šiol, daugiau nei penkiolika metų, vandens lygio pokyčių užfiksuota nebuvo. Gyventojas daro prielaidą, jog vanduo galėjo pradėti sekti dėl vykdomų geležinkelio darbų, ir prašo atsiliepti tuos žmones, kuriems minėtoje vietovėje taip pat nuseko kūdros, išdžiūvo šuliniai ir pan.
Aurelija SERVIENĖ
Ieškoma priežasčių
A. Vidrinskas pasakojo, jog dirbtinis vandens telkinys buvo iškastas maždaug prieš 20 metų. Fiksuotas vandens telkinio plotas – 0,10 ha, gylis – 2,5–3 metrai. Per 20 metų vandens lygis telkinyje sezoniškai svyravo ne daugiau kaip 50 cm. Praėjusių metų spalio mėnesį pastebėtas nuolatinis vandens lygio mažėjimas. Nerimauti tvenkinio šeimininkas pradėjo, kai vanduo nuseko daugiau kaip 1,5 metro. O jau 2017 m. sausį pastebėjo, kad vandens lygis ženkliai sumažėjo, telkinys beveik išsausėjo.
Ekologinę žalą patyrė ekosistema, nes telkinyje gyvenusi gyvūnija liko praktiškai be vandens, užduso ir nugaišo žuvys bei kita tvenkinio biota (vėžiai, varlės ir kt. vandens gyvūnai).
Tikėtina, kad vandens telkinio išsekimo priežastis galėjo būti geležinkelio ruožo Telšiai–Lieplaukė antrųjų kelių statybos darbai, nes ten buvo tiesiamas didelės apimties drenažas.
Dėl susidariusios situacijos kreiptasi į AB „Lietuvos geležinkeliai“.
Darbai negalėjo turėti įtakos
AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovė spaudai „Telšių ŽINIOMS“ pateikė atsakymą, jog siekiant išsiaiškinti minėtą situaciją, buvo atliktas išsamus projekto įvertinimas, išanalizuotos topografinės nuotraukos, atsakingi specialistai važiavo į vietą, aiškinosi realią situaciją, vertino visus teritorijoje atliktus darbus.
„Atkreipiame dėmesį, kad esamos drenažo sistemos gali daryti įtaką gruntinio vandens lygiui tik kelių metrų zonoje. O atstumas tarp geležinkelio ir tvenkinio yra apie 400 m. Remiantis projekto techninio ir darbo projektų rengėjo atliktu išsamiu įvertinimu, projekto vykdymo metu atlikti darbai negalėjo turėti įtakos į jūsų redakciją besikreipusio asmens sklype esančio tvenkinio vandens lygio kitimui“, – tikino I. Čiuberkytė.
Kreipėsi į privačius geologus
A. Vidrinsko toks atsakymas netenkino, todėl jis savo iniciatyva kreipėsi į privačią geologų įmonę, esančią Šiauliuose.
Specialistai įvertino esamas geologines sąlygas, vietovės topografiją ir kt. Jų nuomone, įvertinus pakankamai nedidelį atstumą nuo vandens telkinio iki drenažo įrengimo vietos bei tai, kad gruntas yra smėlis su žvirgždu, yra akivaizdžios sąlygos geležinkelio drenažui nusausinti vandens telkinį. Be to, dėl geležinkelio drenažo sistemos statybų galimai buvo pažeistas ne tik minėtas vandens telkinys. Yra gretimų sklypų, esančių netoli geležinkelio statybos vietos, kuriuose esantys vandens telkiniai taip pat išseko 2016 m. rudenį, būtent geležinkelio drenažo sistemos statybos metu pradėjus žeminti gruntinio vandens lygį, o šiuo metu ir šachtiniai šuliniai yra netekę vandens.
Nustatė patirtą žalą
Gavus geologų išvadas, kreiptasi į Telšių r. savivaldybės administraciją su prašymu įvertinti vandens telkinio išsekimo situaciją. Savivaldybės administracija sudarė 5 asmenų, atstovaujančių skirtingoms atsakingoms institucijoms, komisiją. Ši įvertino situaciją, užfiksavo faktus bei aplinkybes ir kreipėsi į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Telšių rajono agentūrą dėl gamtai padarytos žalos apskaičiavimo.
Buvusio telkinio dugne buvo suskaičiuota apie du šimtai vienetų gyvų ir negyvų įvairaus svorio ir dydžio: 15 kg karosų, 5 baltieji amūrai, 45 karpiai bei 100 negyvų plačiažnyplių vėžių. Manoma, kad dar didesnė dalis buvusios vandens gyvūnijos sunaikinta paukščių ir plėšrūnų.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai vietoje įvertino vandens telkinį ir užfiksavo jo išsausėjimo faktą, nurodė, kad kūdros išsausėjimas galimai įvyko dėl vykdomos geležinkelio drenažo statybos. Apskaičiuota padaryta žala siekė 4438,50 Eur.
Kviečia vienytis
Išvados buvo parodytos ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovams. Jie dar kartą aplankė A. Vidrinską ir pasiūlė bendradarbiauti bei kartu spręsti situaciją. Įsipa- reigojo atlikti tyrimus, ar vandens telkinys išseko dėl jų kaltės.
A. Vidrinskas prašo atsiliepti tuos asmenis, kurie turi savo sodų sklypus ar gyvena netoliese minėtos teritorijos, kur šalia yra vykdomi geležinkelio kelio statybos darbai. Galbūt yra ir daugiau žmonių, kuriems per pastaruosius metus išseko vandens telkiniai. Vyriškis kviečia juos vienytis ir kartu spręsti problemą. Patekusieji į panašią bėdą gali skambinti į redakciją tel. (8 444) 52280 arba rašyti laiškus el. paštu: aurelija@tzinios.lt.
Kaltu nebus, nes tai rusijos provokacija, tad geležinkelininkams reikėtų griebtis tokios versijos ir toliau tęsti visiško neigimo versiją.