
Birželio 16 d. į Telšius atvyko Lietuvos Respublikos Prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ dalyviai. Susitikimo tikslas – aptarti, kaip sekasi įgyvendinti Prezidentės siekį, kad iki 2020 metų Lietuvoje nebeliktų vaikų globos namų, o vaikai gyventų šeimynomis jaukiuose butuose arba globėjų šeimose.
Giedra AKAVICKIENĖ
Neužtenka pinigų, reikia ir noro
Į susitikimą atvyko Telšių apskrities savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai.
Susirinkusiesiems ekspertė Laima Jurytė-Zakarauskienė išsamiai papasakojo apie vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesus Telšių regione (Telšių, Mažeikių, Plungės r., Rietavo sav.).
Nuo institucinės globos iki šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų kelias nėra lengvas, atrodo, tam reikia ne tik lėšų, bet ir didžiulio gyventojų nusiteikimo, noro, taip pat svarbus visuomenės požiūris.
Pasak renginio dalyvių, visi savo aplinkoje turime ieškoti galimų globėjų, nežinantiems papasakoti apie galimybę padėti vaikams pasijausti pilnaverčiais šeimos nariais.
Telšiuose – daugiausia rizikos šeimų
Pranešėja L. Jurytė-Zakarauskienė nušvietė liūdną Telšių regiono statistiką. Rizikos šeimų ir jų vaikų Mažeikiuose yra 134 ir 302, Telšiuose – 182 ir 380, Plungėje – 171 ir 377, Rietave – 72 ir 162.
Dienos centrų, kuriuose veiklos sau randa rizikos šeimų atžalos, daugiausia veikia Mažeikių rajone – 7, nedaug atsilieka Telšių rajonas – 6, Plungės rajone jų yra 3, Rietavo – 2.
Kaip pristatė L. Jurytė-Zakarauskienė, Telšių rajono savivaldybė 2017 m. skyrė 30 000 eurų naujam dienos centrui įsteigti. Be to, dienos centrų plėtra numatoma ir ateityje.
Susirinkusieji diskutavo, kad vasarą didelį rūpestį įvairių institucijų darbuotojams kelia, kaip užimti vaikus, augančius daugiavaikėse, rizikos bei globėjų šeimose. Daliai tokių vaikų nusišypso laimė nemokamai išvykti į vasaros stovyklas.
Gelbėja laikini šeimos namai
Kalbėdama apie krizinės motinystės paslaugas, pagalbą biologinėms šeimoms, L. Jurytė-Zakarauskienė konstatavo, kad rajonuose trūksta paslaugų šeimai. Kompleksinės paslaugos ir Europos Sąjungos finansavimas savivaldybėms itin reikalingas.
Telšių laikinuose šeimos namuose gyvena 5 mamos ir 12 vaikų. Tačiau vietos tokiuose namuose laukia dar 5 šeimos. Kadangi pagal turimas sąlygas neįmanoma patenkinti paslaugos poreikio, šeimos apgyvendinamos Savarankiško gyvenimo namuose prie Telšių nakvynės namų.
„Svarbu, kad ši paslauga užtikrina vaiko gyvenimą kartu su mama, nepaimant jo iš šeimos“, – pabrėžė pranešėja.
Atstovai iš įvairių savivaldybių vienbalsiai pripažino, jog susiduriama su problema, kada kritinėse situacijose iš šeimos skubiai paimami vaikai. Tokiais momentais neretai trūksta specialistų pagalbos.
Priklausomybės gydomos iš savivaldybių lėšų
Š. m. birželio 1 d. duomenimis, Telšių regione socialinės rizikos šeimų priskaičiuojama 559, jose auga 1 221 vaikas. Pagrindinė priežastis, dėl kurios šeimos įtraukiamos į „juodąjį sąrašą“, – girtavimas. Antroje vietoje – socialinių įgūdžių stoka.
L. Jurytė-Zakarauskienė pabrėžė, jog siekiant kovoti su socialinės rizikos šeimomis, svarbu kvalifikuotai gydyti priklausomybes. Renginio dalyviai išsakė nuomonę, jog sunku, o kartais neįmanoma padėti priklausomybės kankinamam žmogui, jeigu jis kategoriškai atsisako pagalbos.
Tačiau bent jau tiems, kurie nori kapstytis iš alkoholizmo liūno, yra šiek tiek vilties. Savivaldybės pradeda nusimatyti lėšas, kuriomis būtų suteikta pagalba šeimoms. Štai Telšių rajone kasmet pavyksta užkoduoti 5–7 asmenis. Ši paslauga Telšių rajono savivaldybės biudžetui atsieina 600 eurų.
Gerokai daugiau dėmesio ir lėšų pasiryžusi skirti Plungės rajono savivaldybė, numačiusi vykdyti pirkimus dėl specializuotos pagalbos asmenims, turintiems priklausomybes, net už 10 000 eurų.
Vis mažiau Telšių regiono vaikų siunčiama į socializacijos centrus, tačiau įstaigose trūksta specialistų, dirbančių su sunkaus elgesio vaikais.
Mažins privalomą globotinių skaičių
Kaip teigė L. Jurytė-Zakarauskienė, nors 2017 m. globėjų skaičius yra mažas, tačiau šiuo metu visuose rajonuose rengiamos naujos globėjų grupės, numatoma budinčio globėjo (socialinio globotojo) veikla Mažeikiuose ir Plungėje. Telšiuose viena budinti šeima jau veikia.
Susitikime nuskambėjo liūdna gaida – nors savivaldybės skiria nemenkus pinigus, norinčiųjų apsiimti atsakingas globėjų pareigas nėra daug. Pavyzdžiui, Telšių rajone yra 5 šeimos, kurios globoja 20 vaikų. Todėl svarstoma keisti globėjų šeimos modelį ir mažinti iki šiol buvusį privalomą 4 globotinių skaičių.
Renginio pabaigoje dalyviai išsakė pagrindinį rūpestį – sukurti alternatyvas vaikų globos namams. Tokių Telšių vaikų globos namų Džiugo gatvėje nebeliks.
Šių namų administracija ieško nuomoti 4 kambarių butus, į kuriuos bus iškeltos šeimynos. Erdviuose butuose po du kambariuose apgyvendintus vaikus prižiūrės socialiniai darbuotojai. Telšiuose jau surasti du butai. Realiai naujas vaikų gyvenimas jaukiuose namuose prasidės rugpjūčio mėnesį.
Na tai iš ties opi problema kai kalbama apie didesnes rizikos šeimas. Aš asmeniškai prieš laukiantis ruošiausi ir lankiau nedgi paskaitas nėščiosioms Vilniuje, nes manau pasiruošimas taip pat yra labai svarbus. Visko pasitaiko gyvenime manau nereikia labai teisti kitų, juk pirmiausia reikia atsigręžti į save.