Žemaitijos sostinės svečiai džiaugiasi ir pavyduliauja telšiškiams, miesto širdyje turintiems banguojantį Masčio ežerą, į kurį įteka Mastupio ir Durbinio upeliai. Dėl pastarojo ypač sunerimo vienas telšiškis. Jis kreipėsi pagalbos į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją ir prašė padėti išsiaiškinti dėl įtartinų nuotekų, patenkančių per vamzdžius į upelį.
Aurelija SERVIENĖ
Įtartinos nuotekos
Minėtas vyriškis gyvena Gedimino gatvėje, pagal vieną jo sklypo kraštą teka Durbinio upelis. Žmogus, vaikštinėdamas po kiemą, kasdien stebi ir džiaugiasi čiurlenančiu vandeniu, mielas širdžiai upelyje plaukiojančių antelių krykimas.
Vyriškiui nerimą kelia į upelį šlaituose išvesti stori vamzdžiai: „Jie čia atsirado prieš porą ar trejetą metų. Nerimauju matydamas, kad iš vamzdžių kartais teka kažkoks neaiškus skystis. Būna, kad šios nuotekos net suputoja. O ir antelių upelyje vis mažiau beplaukioja. Blogai, jei čia vykdomi neteisėti veiksmai ir upelis dėl neaiškių nuotekų yra teršiamas.“
Vyriškio nerimą dėl galimo Durbinio upelio teršimo perdavėme Telšių r. savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjui Raimondui Račkauskui. Jis dėl išsamesnių atsakymų į klausimus patarė kreiptis į Telšių miesto paviršinių nuotekų tinklo operatorių – UAB „Telšių vandenys“.
O dėl pastebėtų galimai nevalytų nuotekų bėgimo iš vamzdžių – jeigu bėga nešvarus, turintis nemalonų kvapą ar įtartinos nenatūralios spalvos vanduo – vedėjas pataria žmonėms informuoti aplinkos apsaugos pareigūnus.
Pastebėtas drumstas vanduo
Prie Durbinio upelio ties Gedimino gatve apsilankė UAB „Telšių vandenys“ atstovai – apžiūrėjo upelio pakrantes. Jų teigimu, iš visų paviršinių nuotekų išleistuvų tekėjo švarus vanduo (apžiūroje dalyvavo ir mūsų minėtas telšiškis).
UAB „Telšių vandenys“ Nuotekų cecho viršininkas Vaidotas Mockevičius informavo, jog vamzdis upelio šlaite suprojektuotas ir paklotas paviršiniam (lietaus) vandeniui, surinktam nuo Gedimino gatvės ir būsimo prekybos centro Gedimino g. 8 teritorijos, išleisti.
„Durbinio upelis, kaip ir kiti atviri vandens telkiniai ir grioviai, apžiūrimi nuolat, vykstame patikrinti pagal gyventojų pranešimus apie galimą taršą. Kartą ketvirtyje pagal nustatytą grafiką iš visų išleistuvų imame mėginius ir atliekame užterštumo (skendinčių medžiagų, BDS7, bichromatinė oksidacija, permanganatinė oksidacija, pH) tyrimą laboratorijoje“, – pranešė V. Mockevičius.
Praėjusiais metais paimti mėginiai iš išleistuvų Durbinio upelyje: prie Rambyno g. (2016 10 27), prie Džiugo g. (2016 11 29), prie Dariaus ir Girėno g. (2016 11 29). Atlikti tyrimai parodė, jog į aplinką išleidžiamų paviršinių nuotekų užterštumas neviršija Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento normų.
Nuotekų cecho viršininkas prasitarė, jog prekybos centro statybos metu buvo pastebėtas iš vamzdžio tekantis drumstas vanduo: „Nustatyta, kad su paviršinėmis nuotekomis iš statybos aikštelės pateko plaunamas smėlis ir molis. Statybos darbų vadovas įspėtas.“
O dėl sumažėjusio antelių skaičiaus Durbinio upelyje UAB „Telšių vandenys“ atstovai tikino, jog paukščiai plaukioja ten, kur gali rasti maisto: kai teka švarus vanduo – jiems ten nėra ką veikti.
Pastebėjus iš žemės ar šulinio besiveržiantį skystį ar galimą taršą, gyventojai prašomi visada ir skubiai pranešti visą parą budinčiam UAB „Telšių vandenys“ personalui telefonais: (8 444) 60730 (vandentiekio gedimai) arba (8 444) 60740 (nuotekų gedimai).
Vandens telkinių būklė nėra bloga
Būna nemažai atvejų, kai ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Telšių rajono agentūra sulaukia anoniminių skundų dėl neaiškios kilmės nuotekų į Durbinio upelį ar kitus rajono vandens telkinius.
Telšių r. agentūros vyriausiasis specialistas Alfredas Zaveckas pamena praėjusiais metais atvejį, kai Durbinio upelyje buvo rastos gamtinės kilmės dumblo organinės medžiagos dėmės, tačiau jos tikrai nepavojingos.
„Mūsų rajono vandens kokybė yra nuolat tiriama. Mėginius ima Visuomenės sveikatos biuras. Galima pasidžiaugti, jog rajono vandens telkiniai yra neblogos būklės. Gal šiek tiek prastesnė vandens kokybė Ubiškės tvenkinyje. Masčio ežero pakrantėse ties Žemaičių muziejumi „Alka“ kartais susikaupia gamtinės kilmės medžiagos, bet jos nepavojingos. Žmonės dėl jų neturėtų baimintis. Jei yra kokių įtarimų, visada gyventojai gali pranešti gamtosaugininkams. O mes stengiamės reaguoti“, – kalbėjo specialistas.
Gerai, kad pranesama ir reaguojama. Siaip manau dauguma yra samoningi ir suvokia galima zalai gamtai, todel tvarko nuotekas pagal reikalavimus. Juk net ukiuose yra naudojami siurbliai https://technobaltic.lt/lt/produktai/fekaliniai-siurbliai-nuoteku-siurbliai/ bet specialios talpyklos
Upeliai dažnai surenka visokias nuotekas, ir nelegaliai leidžiamas, ypač visokiuose soduose. Jeigu nuotekų valymo įrenginiai tvarkingi, sertifikuoti tai nėra ko bijot, jie išleidžia palyginti švarų vamdenį, su kuriuo galima augalus laistyt