Penktadienį Viešvėnuose sukviestas skubus Telšių rajono ūkininkų susirinkimas. Paaiškėjus, jog iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių ketinama išbraukti tris rajono seniūnijas – Upyną, Degaičius ir Viešvėnus – žemdirbiai ėmė skambinti pavojaus varpais. Esą, jei būtų priimtas toks sprendimas, ūkininkai netektų apie 1 mln. Eur pajamų. Pokyčiai paliestų ne tik tiesiogines išmokas, bet ir modernizavimo programų finansavimą, taip pat žemdirbiai netektų gausybės privilegijų. Rajono vadovai ūkininkus ramino teigdami, jog dar yra laiko koreguoti rengiamą naują vietovių, kuriose esama gamtinių kliūčių ūkininkauti, žemėlapį. Savo ruožtu ūkininkai kaltino Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėją Albiną Slavinskį, kuris, jų teigimu, apie rengiamą sprendimą – iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių išbraukti Upynos, Degaičių bei Viešvėnų seniūnijas – žinojo dar pernai, tačiau viską laikė paslaptyje.
Antanas NEKRAŠIUS
Susirinkimo pradžioje rajono žemdirbių įpareigotas Lietuvos ūkininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkas Vytautas Rakickas perskaitė kreipimąsi, kuriuo Žemės ūkio ministerijos, rajono valdžios atstovai raginami atsižvelgti į susiklosčiusią situaciją bei klausiama, kodėl rengiant naują vietovių, kuriose esama gamtinių kliūčių ūkininkauti, žemėlapį, jis nebuvo derintas su ūkininkais, kodėl neatsižvelgta į realią situaciją, nes pagal biofizikinius kriterijus visas Telšių rajonas yra mažiau palanki ūkininkauti vietovė, kodėl rajono vadovai apie tai neinformavo ūkininkų? „Apie ruošiamą sprendimą, kad iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių ruošiamasi išbraukti Upynos, Viešvėnų bei Degaičių seniūnijas, mano žiniomis, Kaimo plėtros skyrius žinojo jau 2015 m. gruodžio mėnesį. Tačiau ši informacija buvo slepiama. Kodėl?“ – klausė V. Rakickas.
„Situacija šiandien tokia, kokia yra, – teigė į susirinkimą atvykęs Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, – reikia priimti kritiką. Bet po velnių! Aš apie šiuos planus sužinojau visai neseniai iš ūkininkų, bet ne iš Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus specialistų. Tokią svarbią informaciją rajonui slėpti stalčiuje?!.. Šiandien reikia stovėti ir kovoti kartu. Aš siūlyčiau Jūsų kreipimąsi prisodrinti papildomais reikalavimais, kaip antai, skaičiuojant standartinės produkcijos balus naudoti šių metų, o ne 2013 m., kaip buvo padaryta, duomenis.“ P. Kuizinas pabrėžė, jog šiuo klausimu bendrauja su Seimo nariu Valentinu Bukausku, kalbėjo ir su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene. Šiuo metu vietovių, kuriose esama gamtinių kliūčių ūkininkauti, žemėlapio derinimo procesas yra sustabdytas.
Merą papildė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, kuris taip pat ramino ūkininkus, esą dar ne viskas yra prarasta. Administracijos vadovas pasakojo, jog neseniai buvo susitikęs su žemės ūkio viceministru Albinu Ežerskiu, kuris informavo, jog ministerija ruošiasi sudaryti objektyvesnius ir ūkininkams palankesnius kriterijus, pagal kuriuos bus nustatomas vietovių našumas.
Ūkininkai piktinosi, kad rajonas ir vėl atsidūrė panašioje situacijoje kaip ir prieš du metus, kada iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių kėsintasi išbraukti Nevarėnų ir Tryškių seniūnijas. Tuomet taip pat tik atsitiktinai, ne iš Kaimo plėtros skyriaus, apie planus sužinota ir laiku spėta jiems užkirsti kelią. „Turime labai daug priekaištų Kaimo plėtros skyriaus vedėjui Albinui Slavinskiui. Juokingai atrodo, kada mes informaciją gauname iš visuomeninių organizacijų, bet ne iš Kaimo plėtros skyriaus specialistų. Vedėjas apie rengiamą žemėlapį žinojo, tačiau nieko mums nesakė.
Tuo tarpu kitų rajonų ūkininkai sužinoję apie planus jau vasario mėnesį ėmėsi veiksmų ir visas problemas išsisprendė. Drąsiai galima sakyti, jog visa rajono ūkininkams aktuali informacija lieka už Kaimo plėtros skyriaus durų. Visiškai jokio bendravimo, bendradarbiavimo, informacijos negauname“, – Kaimo plėtros skyriui žėrė priekaištus žemdirbiai.
Susirinkime dalyvavęs Kaimo plėtros skyriaus vedėjas A. Slavinskis teigė priimantis jam išsakytą kritiką. „Nesugebėjau sukviesti jūsų, informuoti. Ieškojau galų, bandžiau aiškintis, kodėl nuspręsta iš mažiau palankių vietovių išbraukti minėtas tris rajono seniūnijas. Skyrius dirba gerai – kas mums priklauso padarome, kas ateina, tas informacija gauna“, – bandė teisintis vedėjas, bet netrukus pakeitė poziciją ir priekaištavo Lietuvos ūkininkų sąjungos Telšių skyriui, esą jis, o tiksliau jo pirmininkas V. Rakickas, Kaimo plėtros skyriaus specialistų nekviečia į susirinkimus, renginius, nerodo noro bendradarbiauti. „Ir šiandien – jei ne seniūnas – tai irgi nebūčiau žinojęs apie šį susirinkimą ir nebūčiau atvykęs“, – kalbėjo A. Slavinskis. Šiuos vedėjo žodžius palydėjo salėje kilęs ūkininkų nepasitenkinimas: „Tai, ar Lietuvos ūkininkų sąjunga, ar Jūs turėjote sukviesti žemdirbius ir informuoti?!“
„Kada Jūs sužinojote apie planus, tris seniūnijas išbraukti iš mažiau palankių ūkininkauti vietovių?“ – susirinkimo metu iš salės nuskambėjo klausimas adresuotas A. Slavinskiui. „O kas pasikeis, jei pasakysiu kada?“, – atsakė šis.
Į diskusiją įsitraukė Savivaldybės administracijos direktorius, kuris atsiprašė ūkininkų, nes tai jis atsako už Kaimo plėtros skyriaus, tame tarpe ir vedėjo, darbą: „Pažadu išsiaiškinti, kada skyrius gavo minėtą informaciją ir kodėl ji buvo slepiama. Tai jau antras atvejis, kada tokia svarbi informacija nuslepiama. Ir tai yra netoleruotina!“
Susirinkimo metu žemdirbiai patvirtino rezoliuciją, kurią artimiausiu metu ketinama išsiųsti europarlamentarui Broniui Ropei, Seimo nariui Valentinui Bukauskui, žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei, Žemės ūkio rūmų pirmininkui Andriejui Stančikui, Telšių rajono savivaldybės merui Petrui Kuizinui bei Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkui Jonui Talmantui.
manau kad vel visa informacija nuses slavinskio stalciuje, o zemdirbiai gales ir toliau nuostolingai uki kelti. gedos turekit valdininkai. ar jums nerupi tauta, kuri puoseleja musu krasta?
Every weekend i used to pay a visit this website, for the reason that i wish for enjoyment, for the reason akbeagfdgaee