Marginti kiaušinius įprasta Didįjį šeštadienį – šv. Velykų išvakarėse. Tačiau telšiškė Silva Ramšienė tai daro gerokai anksčiau – ji Velykoms pradeda ruoštis dar rudenį. Įvairių augalų, medžių, krūmų šakelėmis kiaušinius marginanti moteris teigė, kad šis užsiėmimas jai – tarsi liga, bet ne alinanti, o padedanti atsipalaiduoti, teikianti užimtumo.
Monika GIRDVAINĖ
Išmoko iš tetos
Prieš šešerius metus S. Ramšienė, nuvykusi į Vilnių, aplankė ten gyvenančią tetą. Ši, iš pažįstamų išmokusi marginti kiaušinius šakelėmis, žolelėmis ir kitokiais augalais, parodė, kaip tai daroma ir poniai Silvai. Moteris, grįžusi į Telšius, ėmė marginti kiaušinius pati.
Pašnekovė prisiminė, kad pirmieji marginti kiaušiniai toli gražu neprilygo dabar daromiems. Tačiau tokia veikla sužavėjo telšiškę, kiaušiniai vis gražėjo, o šio užsiėmimo moteris negali apleisti iki šiol.
„Vasarą važiuoju dirbti į sodą, o žiemą užsiimu visokiais meniniais darbeliais: lankstau įvairias figūras iš popieriaus, piešiu, marginu kiaušinius. Kažkada užsiėmiau ir dekupažu, vėliau iš vilnos. O ką daugiau žiemą veiksi, tokios jau meniškos sielos esu“, – sakė 55-erių telšiškė.
Sunkiausia – sugalvoti ornamentą
Apie kiaušinių marginimą S. Ramšienė pradeda galvoti dar rudenį, kada renka įvairias šakeles ir supjausčiusi jas džiovina. Atėjus šaltesniems orams ir pasibaigus darbams sode, ji pradeda užsiimti mėgstama veikla.
Moteris gražina tikrų kiaušinių lukštus, tad pirmiausia kiaušinius reikia išpūsti. Kiaušinis kurį laiką palaikomas, kad nudžiūtų, o vėliau apsukamas siūlu ir priklijuojamas lipalu. Kiaušinį apsukti siūlu trunka apie valandą laiko. Kai lipalas sukietėja, anot pašnekovės, prasideda pats sunkiausias darbas – ornamentų dėliojimas.
„Norisi, kad kiekvienas kiaušinis būtų vis kitoks, įdomesnis ir išsiskiriantis iš kitų. Visus raštus kuriu pati, tad kartais galvodama naują ornamentą suku galvą ne vieną valandą“, – pasakojo S. Ramšienė. Ir iš tiesų moters marginti kiaušiniai – vienas už kitą gražesni, įdomesni, traukiantys akį įdomiomis ornamentikos formomis. Ir dviejų vienodų margučių įvairiaspalvėje pintinėlėje nerasi – kiekvienas jų išskirtinis.
Reikia kantrybės ir kruopštumo
Kiaušiniams marginti ponia Silva naudoja įvairių augalų, krūmų šakeles, būna, kad kartais ir grūdą, kokią sėklą uždeda.
„Vaikščioju kur nors, pamatau ir nusiskinu patinkantį augalą ar šakelę. Nelabai ir pati težinau, kaip kiekvienas jų vadinasi. Skirtingi augalai kiaušiniui suteikia vis kitokį atspalvį“, – sakė ji.
Stambesnes šakelių dalis ant kiaušinio, formuodama ornamentą, moteris deda pirštais, smulkesnes – krapštuku. Tai, pašnekovės teigimu, – daug kantrybės ir kruopštumo reikalaujantis užsiėmimas. Ilgiau pamarginus kiaušinius, pradeda skaudėti akys, svaigti galva. Per dieną telšiškė išmargina ne daugiau kaip du kiaušinius, per sezoną kasmet papuošiama apie 50 kiaušinių.
„Kiaušinių nėra kur realizuoti. Ir pati namus puošiuosi, ir draugams, giminėms padovanoju suvenyrų. Tokiu būdu marginti kiaušiniams daug išteklių nereikia – kainuoja tik siūlai ir lipalas. Daugiausia laiko ir pastangų užima pats gamybos procesas“, – kalbėjo S. Ramšienė.
Kokia garbe tureti tokia auksaranke mama!didziuojuosi tavim!!kad tik Dievulis tau sveikatos nepagailetu ir kuo ilgiau pabut sioj zemej leistu???mylim Tave??
Jo saunuole ta musu teta,taip ir toliau.malonu kad ir zemaitijoje yra kurybines sielos zmoniu.