Vasario 20-osios vakarą Telšiuose, Ventos g. stovėjusiame statybų bendrovei priklausančiame mikroautobuse buvo rastas 41 metų vyro lavonas. Pirminiais duomenimis, vyriškis buvo neblaivus, galėjo mirti apsinuodijęs alkoholiu. Specialistai įspėja nepiktnaudžiauti alkoholiu ir saugoti savo bei kitų gyvybes.
Monika GIRDVAINĖ
Važiuodami namo girtavo
Nelaimė įvyko vasario 20-osios vakarą, kada statybų bendrovės darbuotojai, mikroautobusu važiuodami namo į Telšius iš darbovietės Naujojoje Akmenėje, sugalvojo laiką praleisti girtaudami. Toks sumanymas nusinešė vieno vyro gyvybę, kitas asmuo atgaivintas Reanimacijos skyriuje.
Kaip „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo statybų bendrovės vadovas Vladimiras Misiūra, vasario 20-ąją įmonės darbuotojai atidirbo už laisvą vasario 15-osios dieną. Vyrai tą dieną darbavosi Naujojoje Akmenėje esančioje ligoninėje. Grįždami į Telšius, du iš darbuotojų sugalvojo išlenkti po stikliuką. Vyrai svaiginosi degtine „Stumbras“, kurios nusipirko sustoję pakelės parduotuvėse Akmenės ir Mažeikių rajonuose.
Įvykio liudytojų teigimu, vyriškiai sugalvojo palenktyniauti, kuris greičiau išgers degtinės butelį. Teigiama, kad nelaimėliai po 0,5 litro degtinės išgėrė per 10 minučių ir užmigo.
V. Misiūra sakė, kad vairuotojas, pasiekęs Telšius, apie gresiančią nelaimę neįtarė ir miegančius darbuotojus paliko autobusiuke prie savo namo Ventos g., kur buvo laikomas įmonės transportas. Alkoholio galimai padauginę vyrai vairuotojui teigė norintys dar kiek pasnausti, todėl persėdęs į kitą automobilį vyriškis išvažiavo į Varnius parsivežti žmonos. Grįžęs atgal vairuotojas nuėjo pažiūrėti į mikroautobusą, kaip jaučiasi ten palikti bendradarbiai. Vyrai atrodė prastai: 41 metų Telšių rajono Varnių seniūnijos Gintalų kaimo gyventojas nerodė gyvybės ženklų, o 21 metų Telšių rajono Ryškėnų seniūnijos Berkinėnų kaimo gyventojas buvo ištiktas komos.
Iškvietus greitąją medicinos pagalbą, komą patyręs 21 m. vyras išvežtas į Regioninę Telšių ligoninę, o gintališkiui, nepavykus atgaivinti, konstatuota mirtis. Berkinėnų k. gyventoją medikai atgaivino.
Nusiskundimų neturi
Statybos bendrovės vadovas pasakojo, kad abu girtavę asmenys įmonėje dirbo daugiau nei metus laiko.
„Jie – normalūs darbuotojai, problemų dėl alkoholizmo darbo metu nėra kilę. Statybininkai nėra abstinentai, po darbo juk gal ir vartoja alkoholį, tačiau darbo metu neblaivūs nėra buvę“, – tvirtino direktorius. Jis informavo, kad 21 metų vyras įmonėje dirba toliau, jam netaikytos jokios nuobaudos. Į mirusio darbininko vietą naujų darbuotojų kol kas neieškoma.
V. Misiūros žiniomis, 41 m. gintališkis šeimos neturėjo, gyveno kartu su tėvais. Žinoma, kad po darbo, savaitgaliais vyras buvo linkęs vartoti alkoholį.
Tačiau nepaisant to, pašnekovas neslėpė nuostabos, kaip iš pažiūros sveikas vyras nuo butelio degtinės galėjo mirti.
„Reikėtų imtis kažkokių priemonių parduotuvių, kuriose darbuotojai pirko alkoholį, atžvilgiu. Neaišku, koks alkoholis tose kaimo parduotuvėse pardavinėjamas“, – savo nuomonę reiškė V. Misiūra.
Pirminiais Telšių aps. vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, Gintalų kaimo gyventojas buvo neblaivus, galėjo mirti apsinuodijęs alkoholiu. Ant mirusiojo kūno išorinių smurto žymių nepastebėta.
Mirties priežasčiai nustatyti vykdomas ikiteisminis tyrimas.
Alkoholio vartojimas – pavojingas gyvybei
Žemaitijos psichikos sveikatos centro gydytojas psichiatras Stasys Naujokas pabrėžia, kad alkoholis žmogaus organizmui nėra reikalingas, o rizikingas jo vartojimas gali sukelti įvairių problemų ir netgi mirtį. Mediko teigimu, lengvas apsinuodijimas alkoholiu prasideda nuo 0,5 prom. alkoholio kraujyje. Šis kiekis jau keičia žmogaus būseną, kurios pasikeitimo pats asmuo nesugeba pastebėti, nes lengvas apsinuodijimas pasireiškia euforija, savikontrolės ir savikritikos stoka. Pasak S. Naujoko, daugiau nei 3 prom. alkoholio kraujyje siekianti dozė žmogui – mirtina. Kada per trumpą laiką išgeriamas didelis kiekis alkoholio, žmogų ištinka koma, o tokiu atveju laiku nesureagavus, ne visada gali padėti ir medikai. Pažymima, kad kaip organizmas toleruoja alkoholį, priklauso ir nuo genetikos, kepenų funkcijų, alkoholio vartojimo dažnumo.
„Nekalbant apie tiesiogines mirtis nuo alkoholio, dauguma nelaimių, nelaimingų atsitikimų, nusikaltimų įvyksta pavartojus alkoholio. Mes nesaugome nei savo, nei svetimų gyvybių. Niekas mūsų neapsaugos, jei patys nesiimsime kažkokių veiksmų ir toleruosime rizikingą alkoholio vartojimą“, – įsitikinęs gydytojas S. Naujokas.
Alkoholizmas statybos verslovėse daugiau ar mažiau yra paplitęs. Alkoholio auka, V.Misiūros vadovaujamoje įmonėje nėra atsitiktinė. Sunku patikėti, kad 21 metų jaunuolis, dar nebūdamas alkoholiku, galėjo per 10 min. dėl „sportinio intereso” išgerti 0,5 ltr. stipraus alkoholio. Normalūs žmonės, ne abstinentai to niekuomet nedarys. Manau, „apšilimas” kai kam nesvetimas ir darbo metu. Liudininkai teigia, jog girtuokliaujama buvo autobuse, grįžtančiame su darbininkais namo – tai labai grubus darbo drausmės pažeidimas, kurį turėtų įvertinti darbo inspekcija ir prokuratūra. Ar buvo nors kartą patikrintas grįžtančių iš darbo žinybinio autobuso keleivių blaivumas? Labai abejoju. Girtuokliavimas ir pasekmė, vykstant ar grįžtant iš darbo tarnybiniu transportu, jeigu neklystu, traktuojamas, kaip įvykis darbo metu, o atsakomybė tenka vadovams.
Jums nenusibodo rašyt apie tai? Kiekvieną savaitę tą patį.. Kaip jūsų nuomonei artimieji jaučiasi skaitydami šitą? Jūs pagalvojot apie mirusiojo tėvus, kaip jiems skaudu skaityti visą tai!! Nebelyskit i žmonių gyvenimus.. Jau geriau padėtumėt pamiršti apie tai, o ne priminti.. Geras žmogus buvo..