Pasirodžius straipsniui „Darželinukų tėvus pribloškė politikų sprendimas naikinti lengvatas ir įvesti papildomą mokestį“ (Nr. 12 (1040)), redakcijoje netilo telefonas, į elektroninį paš-tą plaukė laiškai. Tėvai, kurių vaikai lanko darželį, negailėjo kritikos dėl nuo vasario 1 dienos įsigaliojusio Mokesčio už vaikų išlaikymą savivaldybės ugdymo įstaigose, įgyvendinančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, tvarkos aprašo. Pagal jį papildomai reikės mokėti įstaigos aplinkos ar ugdymo reikmėms skirtą mokestį (po 0,50 Lt), skaičiuojant už darbo dienas, nepriklausomai nuo vaikų lankytų dienų skaičiaus, išskyrus vasaros laikotarpį. Nuogąstaujama, jog minėtas mokestis – tai gudriai sugalvotas Telšių rajono savivaldybės tarybos žingsnis sukauptas lėšas ugdymo reikmėms ar įstaigos aplinkai gerinti, užuot panaudojus pagal paskirtį, metu gale perkelti Savivaldybės skoloms už komunalinius patarnavimus dengti.
Tėveliai baiminasi, kad istorija kartosis
Mažamečio mama pasakojo, jog pernai viename darželyje už nepateisintas dienas pavyko sutaupyti apie 8 tūkst. Lt. „Žinodami apie šią sumą, mes kreipėmės į Telšių rajono savivaldybės merą Valdemarą Ramšą su prašymu tas lėšas panaudoti perkant darželiui naujas lovas, čiužinius, – kalbėjo moteris. – Meras geranoriškai pritarė šiai minčiai, tačiau, atėjus metų galui, visos sutaupytos lėšos buvo perkeltos darželio skoloms už šildymą padengti. Dabar tėveliams užkrautas naujas mokestis – kaip mama, netikiu, jog surinkti pinigai bus panaudoti perkant priemones ugdymui ar aplinkai gražinti.“
Moteris tvirtino, kad darželio, kurį lanko jos atžala, inventorius yra apgailėtinos būklės: „Lopšelinukai guldomi ant senų spyruoklinių lovyčių, čiužiniams, pagalvėms ir kitai patalynei – keliasdešimt metų. Tėveliai ir toliau susideda pinigų, kad nors kažką naujesnio nupirktų darželiui, kad nestrigtų ugdymo procesas. O šis naujas mokestis, manau, bus dar vienas Savivaldybės būdas taupyti: kaip ir su tais 8 tūkst. Lt – metų gale pinigai bus perkelti skoloms dengti arba į darbo užmokesčio eilutę.“
Noriu… Myliu… Bet ar galėsiu…
Telšių rajono švietimo sritį kuruojantis Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Kleiva nuo tiesaus atsakymo, ar pinigai iš naujojo mokesčio nebus skirti skoloms už komunalines paslaugas dengti, išsisuko. „Tvarkoje yra numatyta, jog surinktos lėšos naudojamos ugdymo priemonėms įsigyti ar aplinkai gražinti, – teigė V. Kleiva. – Kiekviename darželyje yra tėvelių tarybos, todėl pati bendruomenė ir spręs, kaip tuos pinigėlius panaudoti: ar pirkti naują patalynę, ar ugdymo priemones. Šie metai gali būti labai sunkūs, tad negaliu pasakyti, ar tos lėšos bus panaudotos skoloms dengti, nes naujojoje tvarkoje tokia galimybė yra palikta. Tačiau mano pozicija šiuo klausimu tokia: mokesčio pinigai neturėtų būti panaudoti komunaliniams įsiskolinimams dengti.“
Telšių rajono savivaldybės meras Valdemaras Ramšas, kuris, į redakciją paskambinusios mamos teigimu, pernai netesėjo pažado dėl 8 tūkst. Lt, sakė, jog naujuoju mokesčiu norėta panaikinti įvairiausias iki šiol buvusias rinkliavas darželiuose. „Pats leidau vaikus į darželį ir žinau, kiek yra įvairiausių rinkliavų: tai užuolaidoms pirkti, tai dar kam. Šis mokestis ir buvo sumanytas tam, kad nebebūtų tokių rinkliavų. Tai nėra kažkoks naujadaras – kituose rajonuose šis mokestis yra seniai. Naujoji tvarka tik dabar įsigaliojo, ir kol kas jokių minčių – surinktus pinigus skirti skoloms mokėti – nėra. Tačiau vis tiek pirmiausia reikia padengti neišvengiamas skolas – juk be elektros ar šildymo darželis negalės gyventi. Norai ir naujojo mokesčio tikslas yra ne įsiskolinimams dengti. Tie 50 centų ne ką ir pagelbėtų. Deja, negaliu pasakyti, kas laukia metų pabaigoje – gal taip nebus, kad tais pinigais teks dangstyti darželio skolas“, – svarstė meras.
Ugdymas nenukentės?
Skaitytojai domisi, kaip ugdymo procesui atsilieps Savivaldybės planai dviem mėnesiams išleisti ikimokyklinių įstaigų darbuotojus nemokamų atostogų. Išėjus nemokamų atostogų, tarkime, Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus specialistei, palikti dokumentai nuo stalo neišsilakstys, bet kaip bus, kada išeis mažųjų rajono gyventojų grupės auklėtoja – kas juos prižiūrės?! Vėl auklytė? Kaip vyks ugdymo procesas? Deja, rajono valdžia atsakyti į šiuos klausimus nelabai turi ką – biudžetą, tarsi kandžių suėstą pledą, numetė darželiams: esą tvarkykitės kaip sugebate…
Vienas skaitytojas rašė: „Jau ne paslaptis, kad šiuo sunkmečiu daugelis darbuotojų priversti eiti nemokamų atostogų, bet kaip čia yra: jei vaikas neateina į darželį per mokyklines atostogas, tuomet jam nutrūksta ugdymo procesas. O jeigu jau grupės auklėtoja išeina nemokamų atostogų, tai tą dieną ugdymo procesas nenutrūksta? Ar galėtų gauti atsakymą į šį klausimą iš mūsų valdžios? Ir kaip turėtų su vaikais tvarkytis viena pasilikusi auklytė? Kas prižiūri mažuosius, kol ši vaikšto į virtuvę ir atgal?“
„Ikimokyklinių įstaigų direktoriai patikino, kad, darbuotojams išėjus nemokamų atostogų, ugdymo procesas nenutrūks, – „Telšių ŽINIAS“ tikino Savivaldybės mero pavaduotojas V. Kleiva. – Dėl to vaikai nenukentės, o jei auklytei reikia kažko virtuvėje… manau, kad tai įstaigos vidaus reikalas tokias problemas spręsti.“
Na patalynė labai svarbu kokybiška, juk miegam ilgą laiką. Jei reikia pinigus taupyti, tai patalynės komplektai kaina gali tikrai sutilpti į tuos pinigus, kurie yra skiriami.