Plungės vardas nuolat garsinamas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Nepakartojamos vadovės Ilonos Baltikauskaitės vedami jaunieji plungiškiai savo šokiais drebina scenas, skina pergales ir dabinasi lauro vainikais. Gruodžio 4-ąją Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių studija „Suvartukas“ dar kartą įrodė, kad yra verta geriausiųjų vardo – vaikų liaudiškų sceninių šokių kolektyvų konkursiniame festivalyje „Aguonėlė“ iškovojo laureato vardą.
Jolanta VASILIAUSKIENĖ
Nuo 1976 m. Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) rengiamo konkursinio festivalio „Aguonėlė“ pagrindiniai tikslai – puoselėti lietuvių liaudies sceninį šokį, ugdyti šokėjų sceninę kultūrą, atkreipiant dėmesį į vaikų meninį užimtumą skatinti kurtis naujus kolektyvus.
Anksčiau kas ketverius metus organizuotas konkursas šiemet vyko po trejų įtampos, suvaržymų, apribojimų kupinų metų.
Kaip skelbia LNKC, Lietuvos moksleivius vienijančios šventės regioniniai turai vyko visą lapkritį. Per šimtą liaudies šokių grupių, daugiau nei 3 000 šokėjų varžėsi Kelmėje, Mažeikiuose, Zarasuose ir Vilkaviškyje. Geriausiai pasirodę kolektyvai atrinkti į nacionalinį etapą.
Gruodžio 4-osios rytą du pilni autobusai, apie 100 „Suvartuko“ šokėjų, pajudėjo į Vilnių. Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatro scenoje plungiškiai žiūrovus žavėjo savo originalumu, susikaupimu ir tiesiog širdį virpinančia programa.
Kartu su plungiškiais dėl geriausiųjų vardo varžėsi vaikų ir jaunimo liaudies šokių studijos iš Panevėžio, Kuršėnų, Joniškio, Šiaulių, Šilalės ir Mažeikių.
Šokių studijos vertintos trijose kategorijose: kultūros, švietimo įstaigų; bendrojo ugdymo mokyklų; choreografijos, muzikos ir meno mokyklų.
Jaunųjų tautinio šokio mėgėjų pasirodymus vertino itin kompetentinga komisija. Jai pirmininkavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Šokio katedros vedėjas, profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, lietuvių tautinių šokių kūrėjas, šešių Baltijos šalių studentų festivalių „Gaudeamus“ meno vadovas ir vyr. baletmeisteris, Lietuvos dainų švenčių Šokių dienų meno vadovas ir vyr. baletmeisteris Vidmantas Mačiulskis. Komisijos nariai: LNKC Mėgėjų meno skyriaus choreografijos specialistės Živilė Adomaitienė ir Gražina Kasparavičiūtė, choreografė, komisijos garbės narė Snieguolė Einikytė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) tautinių šokių ansamblio „Vingis“ vadovas Donatas Šiniauskas, Lietuvos choreografų asociacijos vadovas, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos tautinių šokių ansamblio „Sietuva“ meno vadovas Edmundas Žička.
„Plungė eina, Plungė eina su daina. „SUVARTUKAS“ – TAI JĖGA. Nacionalinio vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių konkurso studijų kategorijoje – vėl laureato vardas. Jau daugiau kaip 20 metų neužleidžiame šitų pozicijų. Tie mano „suvartukiečiai“ – nerealūs. 100 gražiausių Plungės jaunuolių sudrebino Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatro sceną. Toks geras jausmas apima žiūrint į juos – tikra fantastika. Myliu, didžiuojuosi ir sveikinu visus Jus, mano mieli šokėjai“, – tokia gera žinia sekmadienio vakarą pasidalijo kolektyvo vadovė I. Baltikauskaitė. Tad pora klausimų jai.
– Kuo svarbus šis konkursas kolektyvui?
– Svarbus tuo, kad kas trejus metus pasitikrini, kokiame lygyje esi Lietuvos mastu.
– 20 metų neužleidžiate pozicijų. Ar tai nemigdo ant laurų?
– Manęs tai nemigdo. Ant tokių laurų neužmigsi. Reikia daug dirbti ir kaskart dar turėti įdirbio… O kai esi vienas, tai nuo projekcijų iki režisūrinių sprendimų, nuo vyžų iki karūnos – viską reikia pasidaryti pačiam, miegoti nėra kada.
Beje, „Suvartukas“ ne tik pripažintas laureatu, bet ir pelnė pirmosios vietos diplomą kultūros centrų kategorijoje.
Sveikiname ir tikime, kad šis laimėjimas paskatins dar aktyviau ruoštis 2024 m. šimtmetį minėsiančiai Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“.