Žemaitės dramos teatro patalpų nuomos istoriją Savivaldybė perduoda į teisėsaugos rankas

Parašė:  2020-05-22

Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė, kuriai buvo pavesta įvertinti Kontrolės ir audito tarnybos Savivaldybės turto valdymo veiklos ataskaitoje nurodytą informaciją apie Žemaitės dramos teatro patalpų nuomą, pateikė išvadas. Įtarus galimai vykdytą nusikalstamą veiką, surinktą medžiagą ketinama perduoti atitinkamoms teisėsaugos institucijoms dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Antanas NEKRAŠIUS
Priešistorė
Rašėme, kad Telšių rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba praėjusių metų rugsėjo mėnesį atliko Telšių rajono savivaldybės nekilnojamojo turto valdymo veiklos auditą. Tikrinama buvo Savivaldybė ir jos institucijos, įmonės, įstaigos, organizacijos, valdančios Savivaldybės nekilnojamąjį turtą.
Atkreiptas dėmesys į Žemaitės dramos teatro patalpas, kurias įstaiga 2010-aisiais dešimtmečiui išnuomojo bendrovei „Justlina“. Patalpose neilgai trukus buvo atidaryta „Teatro kavinė“.
Auditoriai pastebėjo, jog per antrą konkursą perpus sumažinta nuomos kaina neturėjo teisinio pagrindo. Bet ir šių nuompinigių sumos uždaroji akcinė bendrovė nesumokėjo. Mat Žemaitės dramos teatro direktorius UAB „Justlina“ prašymu leido nemokėti nuomos mokesčių už sumą, kurią įmonė investavo į kapitalinį kavinės remontą.
Buvo rasta ir daugiau galimų pažeidimų, apie kuriuos galite paskaityti 2020 m. kovo 3 d. laikraščio „Telšių ŽINIOS“ numeryje.
Atsižvelgdamas į auditorių pastebėjimus Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Imantas Motiejūnas sudarė darbo grupę, kuriai buvo pavesta įvertinti informaciją ir pateikti išvadas. Darbo grupės pirmininku paskirtas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Almantas Lukavičius. Praėjusią savaitę darbo grupė minėtas išvadas pateikė.
Buvęs direktorius įtariamas vykdęs nusikalstamą veiką
Minėtos darbo grupės išvadose konstatuojama, kad 2010 m. Žemaitės dramos teatro direktorius, antrą kartą paskelbdamas negyvenamųjų patalpų nuomos konkursą, neturėjo teisinio pagrindo sumažinti 1 kv. m patalpų nuomos kainą iki 10 Lt. Be to, nesumokėjusi nuomos mokesčio daugiau kaip 3 mėnesius „Justlina“ turėjo būti raštiškai įspėta dėl susidariusios skolos sumokėjimo, nurodant konkretų terminą. Nepadengus skolos per nuomotojo raštiškame įspėjime nurodytą terminą, nuomotojas turėjo teisę vienašališkai nutraukti nuomos sutartį. Įspėjimas dėl nuompinigių mokėjimo „Justlinai“ nebuvo įteiktas ir nebuvo sprendžiamas klausimas dėl nuomos sutarties nutraukimo.
Taip pat išvadose pabrėžiama, kad Telšių rajono savivaldybės taryba nesuteikė teisės Žemaitės dramos teatro direktoriui atleisti nuomininko nuo nuompinigių mokėjimo ir nepriėmė jokio sprendimo dėl „Justlinos“ atleidimo nuo nuompinigių mokėjimo. Taip pat Taryba nepriėmė ir sprendimo, kuriuo būtų suteikta „Justlinai“ teisė atlikti kapitalinį remontą ar rekonstrukcijos darbus.
Darbo grupė konstatavo, kad 2010 m. tuometinis Žemaitės dramos teatro direktorius savo neteisėtais veiksmais galimai įvykdė nusikalstamą veiką, numatytą LR baudžiamojo kodekso 228 (Piktnaudžiavimas) ir 229 (Tarnybos pareigų neatlikimas) straipsniuose. Surinktą medžiagą ketinama perduoti atitinkamoms teisėsaugos institucijoms dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Už piktnaudžiavimą valstybės tarnautojui ar jam prilygstančiam asmeniui gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. Už tarnybos pareigų neatlikimą – bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Pasibaigus sutarčiai, kavinė veikė toliau
Žemaitės dramos teatre esančių patalpų nuomos sutartis su „Justlina“ baigėsi šių metų balandžio 27 dieną. Dalis patalpų nuosavybės teise priklauso Telšių rajono savivaldybei, kita dalis – Telšių vyskupijos kurijai. Pasibaigus nuomos sutarčiai iki tol panaudos pagrindais naudotas vyskupijai priklausančias patalpas Savivaldybė perdavė kurijai. Šioji balandžio 28-ąją su „Justlina“ vieneriems metams sudarė naują patalpų nuomos sutartį, ir „Teatro kavinė“ tęsė veiklą.
Tačiau pradėję domėtis, kurios Žemaitės dramos teatro pastate esančios patalpos priklauso Savivaldybei, o kurios Telšių vyskupijos kurijai, pastebėjome, kad, remiantis nekilnojamojo daikto kadastrinių matavimų byla, „Teatro kavinės“ virtuvė įrengta būtent Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiose patalpose. Bet Savivaldybė savo patalpų niekam neišnuomojo. Sprendimas dėl viešo konkurso skelbimo bus teikiamas tik kitą savaitę vyksiančio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu. Kilo įtarimas, jog patalpos naudojamos neteisėtai ir vargu ar be sutarties už jas kas nors moka.
Kartu su Telšių rajono savivaldybės tarybos nariu Remigijumi Macu nuvykome į Savivaldybę pasiteirauti, kokiu pagrindu Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiose patalpose vykdoma veikla bei ar buvo patalpos išnuomotos, ar kitaip sutarta su kavinės savininkais. Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja Birutė Každailevičiūtė patikino, kad jokių naujų sutarčių ar susitarimų su „Justlina“ Savivaldybė nesudarė. Pasibaigus sutarčiai patalpos buvo grąžintos Žemaitės dramos teatrui, kurias įstaiga valdo patikėjimo teise.
Apie tai, kad kavinė Savivaldybei priklausančiose patalpose vykdo veiklą, B. Každailevičiūtė teigė nežinojusi. Esą taip daryti neturint teisinio pagrindo yra draudžiama. Į klausimą, kokių veiksmų Savivaldybė ketina imtis, Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja atsakė, jog minėtas patalpas valdo Žemaitės dramos teatras ir tai yra jų rūpestis.
Netrukus pravėrėme ir naujos Žemaitės dramos teatro direktorės Ligitos Liutikienės duris. Vadovė sakė, jog darbe yra vos kelios dienos: susipažįsta su esama situacija įstaigoje, darbuotojais. Tačiau apie Savivaldybei priklausančiose patalpose vykdomą kavinės veiklą truputį girdėjo. Direktorė tvirtino, jog artimiausiu metu planavo kreiptis į „Justliną“ raštu su reikalavimu nutraukti vykdomą veiklą Savivaldybei nuosavybės teise priklausančiose patalpose.
Matyt, ilgai L. Liutikienė nelaukė. Kitą dieną po Tarybos nario R. Maco ir žurnalistų vizito „Teatro kavinės“ duris radome užrakintas. Išgirsti jos savininkų pozicijos šiuo klausimu nepavyko. Į skambučius nurodytu mobiliuoju telefonu taip pat niekas neatsakė.
Tikėjomės, kad klausimus galėsime užduoti „Teatro kavinės“ socialinėje paskyroje. Tačiau atsitrenkėme į: „Šios nuorodos galiojimo laikas baigėsi arba puslapis gali būti matomas tik ribotai auditorijai.“
Išnuomos be konkurso?
Kitą savaitę Telšių rajono savivaldybės tarybai ketinama teikti sprendimo projektą, kuriuo prašoma leidimo viešo konkurso būdu išnuomoti Žemaitės dramos teatre esančias Savivaldybei priklausančias patalpas.
Sprendimo aiškinamajame rašte teigiama, jog dalis „Teatro kavinės“ patalpų (62,83 kv. m) grąžintos savininkui – Telšių vyskupijos kurijai. Likusiai kavinės daliai (40,96 kv. m) gali būti skelbiamas viešas nuomos konkursas.
Savivaldybė gavo „Justlinos“ prašymą išnuomoti sprendime nurodytas patalpas, kadangi bendrovė yra išsinuomojusi dalį teatro kavinės patalpų iš Telšių vyskupijos kurijos. „Justlina“ siūlo 1,70 Eur už 1 kv. m per mėnesį. Iš viso už patalpas (40,96 kv. m) siūlo mokėti 69,63 Eur per mėnesį.
Ir, lyg tarp kitko, sprendime cituojamas LR valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymas, kuris numato, kad minėtos Savivaldybės patalpos gali būti išnuomotos ne konkurso būdu, nes yra greta kitų patalpų, kurios išnuomotos ir naudojamos nuomininko.
Pagal formulę apskaičiuotas ir nekilnojamojo turto mėnesinis kvadratinio metro nuompinigių dydis: 1,65 Eur už 1 kv. m per mėnesį. Bendra nuomojamo ploto kaina – 67,58 Eur per mėnesį.
Patalpas siūloma nuomoti iki 10 metų laikotarpiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Tai parašė:

  ką jūs nubausite buvusį direktorių. 2010 metais pažeidimas, dabar jau 2020. Senaties terminas jau.

 2. Telšietis parašė:

  Kad kavinė vykdo veiklą B.Každailevičiūtė nežinojo… Tai gal į pensiją…

 3. Kas parašė:

  če pasidarė telšių karalienes klibina

 4. Anonimas parašė:

  40 kvadratų patalpos miesto centre už 70 eur? 🙂 nu faina, daugiau galėtų būti tokių nuomos kainų;)

 5. Virga parašė:

  DĖL TOS BETVARKĖS KALTAS MERAS IR ADM. DIREKTORIUS.

 6. Pilietiška visuomenė parašė:

  Ir nieko čia nuostabaus, tai juk Telšiai. Nors savivaldybės nauja valdžia dirba jau gana seniai, bet jie akli tokiems nuotykiams. Juk Telšių valdžią perėmė (ar įvykdė perversmą) buvę policijos pareigūnai be jokio šūvio taip pat kaip Rusija okupavo Krymą. Tai reiškia, kad ir kavinę reikia išnuomoti saviems- juk valdžia tai kita.Na o viską reziumuojant galima pasakyti tik tiek, kad kokia valdžia Telšiuose yra buvusi, bet tokio saviškių (buvusių policininkų) protegavimo dar nėra buvę. Kas liečia kontrolės ir audito skyrių, tai ko gero ši tarnyba tik vakar įkurta, nes anksčiau nieko nematė. Ir nieko čia keisto-juk tai Žemaitija, tai lyg ir kita Respublika.

 7. Stebėtojas parašė:

  Neapsigaukime. Iniciatyvos dėl Socialinių paslaugų centro, šios kavinės nėra tiesos ieškojimas. Reikia pavyzdžio? Kai A.Bacevičius I.Motiejūnui pasiūlė kreiptis į pareigūnus dėl galimo dokumentų, susijusių su Žemaitės gimnazijos stadiono remontu, klastojimo, ponas direktorius įžūliai pasakė komisariato adresą ir paragino „Pirmyn“. Ir šiais atvejais, manyčiau, svarbu ne sutraukyti korupcines, piktnaudžiavimo valdžia schemas, o „persidalyti teritorijas“. Kam priklausė „Justlina“, jei ne vienai socialdemokratei, Savivaldybės administracijos skyriaus vedėjai? Ką, ji nežinojo, kokia tvarka Savivaldybėje? Atkreipkite dėmesį pastangos užkrauti atsakomybę orientuojamos vien teatro direktoriui, tačiau ne Savivaldybės administracijos valdininkams, ne buvusiems jos vadovams, merams, jų pavaduotojams. Sakyčiau, kad teatro direktorius buvo tik schemos,kaip nemokėti už nuomą, vykdytojas. Beje, o kodėl kreipiamasi tik dėl teatro buvusio direktoriaus, kodėl civilinio proceso tvarka nebandoma sumos išieškoti iš „Justlinos“?

 8. Teatro lankytoja parašė:

  Stebėtojau, nesupratau, prie ko čia paslaugų centras. Juk ten jau sukasi FNNT ir išsiaiškins. O teatro direktoriui ir tiems žmonėms reikia padėkoti už tai, kad iš skylės padarė šaunią kavinukę. Kurios lankyti dėl tokių demagogų, kaip tu, negalim lankyti. O be to, ir čia ir bus išsiaiškinta.

 9. Tas, kas remontavo kavinę parašė:

  Nelaimingas tas stebėtojas. Reikia kraujo nors tu ką. Matyt sunki vaikystė buvo ar meilės ir dabar trūksta.ir kaip jausis tas nelaimėlis, kai visi taškai ant i bus sudėti

 10. Bebras parašė:

  Motiejau, tai visas savivaldybės turtas taip yra nuomojamas, o tave delegavę valstiečiai hektarą žemės nuomojosi už centus. Ko neatlieki audito dėl žemės nuomos? Gal esi jų stogas?

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kaip vertinate karantino sąlygomis mokymą/mokymąsi Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt