Žemaičių vyskupystės muziejaus renovacija: šalia stovinčio paminklo likimas neaiškus

Parašė:  2020-06-23

Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejaus priešakyje, stovinčio didingo paminklo vyskupui Merkeliui Giedraičiui ir kanauninkui Mikalojui Daukšai atminti būklė kasdien vis prastėja. Šiuo metu paminklas dėl saugumo jau yra aptvertas, norinčiuosius prie jo prieiti arčiau pasitinka įspėjamasis ženklas su užrašu: „Eiti draudžiama dėl pavojingos paminklo būklės“.
Aurelija SERVIENĖ
Būklė vis prastėjo
Dar prieš penketą metų „Telšių ŽINIOS“ rašė apie Žemaičių vyskupystės muziejaus priešakyje stovinčio paminklo prastą būklę. Jau tada buvo sunerimta dėl vietomis ištrupėjusios jo atraminės plokštės.
Nors paminklas ir stovi Žemaičių vyskupystės muziejaus priešakyje, tačiau jis niekada nebuvo muziejaus nuosavybė. Nepriklausė jis ir Varnių seniūnijai. Esą jo savininkė ilgus metus buvo Žemaičių kultūros draugija, kuri tikino esanti bejėgė juo pasirūpinti.
Taip bėgant metams paminklo būklė vis prastėjo, o šiandien jį juosia įspėjamieji ženklai – dėl žmonių saugumo teritorija yra aptverta.
Ne seniūnijos rūpestis
Pasak Varnių seniūnijos seniūno Rolando Bružo, paminklas nepriklauso seniūnijai, todėl jie į šią situaciją nesikišantys. Svarbu, seniūno manymu, kad paminklas šiuo metu dėl žmonių saugumo yra aptvertas, o visu kitu turėtų pasirūpinti jo šeimininkai.
Pasirašė perdavimo aktą
Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stanislovas Kasparavičius „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, jog draugija 1999 m. inicijavo paminklo statymą ir ilgus metus organizavo jo perdavimą Žemaičių vyskupystės muziejui.
Pagaliau šiemet birželio 8 d. Žemaičių kultūros draugija pasirašė paminklo perdavimo aktą Žemaičių vyskupystės muziejui.
Žemaičių kultūros draugija inicijavo skulptūrinės kompozicijos turtinių ir neturtinių teisių perdavimą muziejui su sąlyga, kad nebus keičiama meno kūrinio buvimo vieta.
S. Kasparavičius viliasi, kai paminklas taps muziejaus nuosavybe, juo bus tinkamai pasirūpinta, mat draugija tam neturi jokių galimybių. „Neturėjome lėšų šiems darbams atlikti. O muziejus galės įtraukti paminklo remontą į projektus, ir darbai, manau, pajudės“, – sakė draugijos pirmininkas.
Paminklo likimas
Apie paminklo likimą „Telšių ŽINIOS“ pasiteiravo Žemaičių muziejaus „Alka“, kuriam priklauso ir Žemaičių vyskupystės muziejus Varniuose, direktorės Evos Stonkevičienės.
Pasak direktorės, 2019 m. balandžio 10 d. tarp Žemaičių muziejaus „Alka“ ir viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros pasirašyta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto „Žemaičių vyskupystės muziejaus aktualizavimas, gerinant muziejinės kultūrinės veiklos įvairovę“ sutartis. Muziejui įgyvendinant šį Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą yra numatyta atlikti pastato tvarkybos ir remonto darbus.
Žemaičių vyskupystės muziejaus pastato pietvakariniame fasade įrengta poliruoto granito skulptūrinė kompozicija ant pusapskričio plano postamento, su abipus kolonos stovinčiomis kanauninko M. Daukšos, vyskupo M. Giedraičio ir Dievo Motinos su Kūdikiu kolonos viršuje skulptūromis.
E. Stonkevičienės teigimu, atsižvelgiant į skulptūrinės kompozicijos granito plokščių suskilinėjimą ir galimai esamą avarinę būklę bei siekiant atsakingai prižiūrėti muziejaus teritorijoje esantį turtą, buvo kreiptasi į LR kultūros ministeriją ir Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos dėl išaiškinimo, ar šis objektas laikytinas pastato dalimi kaip jo vertingoji savybė.
Gavus Kultūros paveldo departamento išaiškinimą tapo aišku, kad objektas išimtas iš pastato tvarkybos darbų projekto. O siekiant likviduoti skulptūrinės kompozicijos avarinę būklę, užtikrinti saugumą ir spręsti skulptūrinės kompozicijos klausimą rekonstrukcijos darbų metu 2020-ųjų gegužę buvo atlikta skulptūrinės kompozicijos konstrukcijos ekspertizė ir pateiktos ekspertizės išvados dėl kompozicijos techninės būklės. Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė informavo: „Ekspertizėje nurodyta, kad paminklo būklė nepatenkinama – avarinė. Kadangi objektas yra muziejaus teritorijoje, mums tenka atsakomybė dėl grėsmės praeiviams ir lankytojams.“
Atsižvelgdamas į ekspertizės išvadas ir objekto meninę reikšmę, muziejus kreipėsi į skulptūrinės kompozicijos autorių A. Sakalauską. Jis su specialistais vietoje apžiūrėjo ir įvertino skulptūrinės kompozicijos esamą techninę būklę bei pateikė projektinį pasiūlymą dėl paminklo avarinės būklės pašalinimo išsaugant meno kūrinį.
Pagal turimus dokumentus, šio paminklo iniciatorė ir finansuotoja buvo LR kultūros ministerija, mokėtoja – Apskrities viršininko administracija (kaip žinome, ši institucija nebeegzistuoja), o užsakovė – Žemaičių kultūros draugija. Tuo laikotarpiu priėmimo–perdavimo aktas dėl šio objekto nebuvo pasirašytas, o skulptūros įteisinimo ir įregistravimo veiksmai nebuvo užbaigti, todėl iki šios dienos nėra vieno aiškaus ir teisėto savininko. E. Stonkevičienė įsitikinusi, kad muziejus be atsakingų institucijų suderinimo neturi teisės priimti sprendimų.
„Siekdami teisėtai ir atsakingai administruoti muziejaus teritorijoje esantį turtą, užtikrinti lankytojų saugumą ir tinkamai pasiruošti mūsų objekte įgyvendinti investicijų projektą bei atsižvelgdami į aukščiau išdėstytas aplinkybes, kreipėmės į LR kultūros ministeriją dėl tolesnių veiksmų suderinimo. Patikinu, kad dėl visų sprendimų, susijusių su paminklo sutvarkymu, laikinu nukėlimu ar vykdomu remontu, informuosime visuomenę. Tačiau šiuo metu tiksliai atsakyti, kokie bus atliekami veiksmai, be muziejaus steigėjo pozicijos dar negalime“, – informavo E. Stonkevičienė.
Didelė bėda
Dėl paminklo likimo sunerimęs ir Varnių parapijos klebonas Domas Gatautas.
Susidariusią situaciją įvardijęs didele bėda klebonas nedaugžodžiavo: „Jei neatsiras vietos tam paminklui, mes jį priglausime prie bažnyčios.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt