Ypatinga draugystė su vandens lelijomis

Parašė:  2019-04-05

Viešvėnų miestelio pašonėje vandens lelijų apsuptyje gyvenantis Vilius Kairys savo tvenkiniuose puoselėja bene vieną didžiausių lelijų kolekcijų visame Pabaltijyje.
Prieš ketverius metus į jauno vaikino (25 m.) rankas pakliuvo keletas lelijų daigelių ir nuo to laiko Vilius taip susidomėjo šiomis gėlėmis, jog šiandien jo tvenkiniuose plūduriuoja jų net 80 rūšių. Be to, vaikinas socialiniuose tinkluose aktyviai bendrauja su lelijų augintojais iš viso pasaulio, siunčiasi naujų veislių iš įvairių šalių ir net pats planuoja imtis šių augalų selekcijos.
Aurelija SERVIENĖ
Lelijų auginimas – hobis
Vilius pasakojo, kad auginti lelijas – tai tik jo hobis, o ne verslas: „Viską, ką uždirbu, išleidžiu naujoms veislėms įsigyti.“ Pradėjęs vos nuo keturių daigelių, kuriuos padovanojo pažįstami žmonės, šiandien jis savo kolekciją išplėtė iki 80 rūšių.
Nors iš pažiūros dauguma lelijų žiedų gali pasirodyti panašūs, tačiau viešvėniškis jas visas puikiausiai atskiria ir moka mintinai nelengvus jų pavadinimus. Išskirti vienos – gražiausios – lelijų rūšies jis negalintis. Visos gėlės, užaugintos jo tvenkiniuose, savitai gražios: baltos, violetinės, rožinės ir kt. spalvų.
Pradžioje Vilius įsigyti lelijų daigų žvalgėsi tik po Lietuvą, šiandien jų parsisiunčia net iš Italijos, Vokietijos, Vengrijos ir kt. pasaulio šalių. „Pati didžiausia ir lelijoms augti palankiausia šalis yra Tailandas. Ten jų veislių išvedama daugiausiai, mat palankus klimatas“, – kalbėjo pašnekovas.
Brangiausiai už nediduką vieną daigelį Viliui yra tekę pakloti net 80 Eur. Kai draugai pamatė tokį pirkinį, negalėjo atsistebėti, jog už mažytę šaknelę ir vos keletą nudžiūvusių lapelių šalia reikia mokėti tokius pinigus. Tačiau lelijų augintojas tikino, jog jam tikrai negaila.
Vaikinas atvirai sakė, jog kartą buvo pateikęs Telšių miesto seniūnijai tokį pasiūlymą: apsodinti Masčio ežero pakrantes retų veislių lelijomis, tačiau palaikymo nesulaukė.
Vandens lelija nėra reiklus augalas
Vandens lelija, pasak Viliaus, – paprastas augalas, nereikalaujantis ypatingo dėmesio ir priežiūros, gali pas ją ir savaitėmis neužsukti, ji vis tiek augs. Tačiau V. Kairys atidus savo augalams ir skiria lelijoms nemažai dėmesio – lanko jas ir po dukart per dieną.
„Vandens lelija mėgsta trąšų gruntą, šilumą ir saulę. Ji nėra reiklus augalas, ypač jei auga natūraliame vandens telkinyje. O jei auginama dirbtiniame baseinėlyje, tada dėmesio jai reikia daugiau: nuskinti nudžiūvusius lapelius ar žiedus, kad jie nepūtų vandenyje. O jei viskas natūralu, tai viskas nugrimzta į dugną ir taip dar geriau, tokia trąša būna. Taip aš ir darau“, – lelijų auginimo ypatumais dalijosi pašnekovas.
Įdomu tai, jog lelijas dabar jau nebūtina įkasti į tvenkinio gruntą. Didieji lelijų augintojai visame pasaulyje šias gėles augina induose – dėžėse, kur yra gruntas ir jos ten puikiai auga. Labai patogu: jei vandens telkinyje vanduo nusėdo, tą indą galima pastumti gilyn – taip gėlės nenukenčia. Tokiu principu lelijas augina ir V. Kairys.
Po žiemos pirmieji lelijų žiedai vandenyje pasirodo gana anksti, jau balandžio mėnesį. Ir jais galima džiaugtis iki pat vėlyvo rudens – pirmųjų šalnų.
Viešvėniškis pasakojo, kad labai gražu, kada šąlant lelijų žiedai apsitraukia leduku ir nakčiai nesusiskleidžia. Tada Vilius sako einantis specialiai pažiūrėti naktį žydinčių lelijų – tokį vaizdą galima pamatyti labai retai.
Gėlėmis gali rūpintis ir vyrai
Vilius, paklaustas, ar auginti vandens lelijas yra vyriškas užsiėmimas, patikino, jog kiek jam yra tekę bendrauti su kitų šalių šių gėlių selekcininkais, moterų tarp jų yra labai mažai – daugiausiai tuo užsiima vyrai.
„Aš nuo vaikystės mėgstu gamtą, turiu pomėgį domėtis gyvūnija. O ir mano išsilavinimas – žuvininkystė – arčiau vandens, todėl ir pamėgau šias gėlės. O šalia jų mano tvenkiniuose ir žuvys plaukioja. Tik gaila, kad didieji mano karpiai iki 10 kg mano lelijų nesaugo taip kaip aš – kandžioja jų stiebus“, – juokavo vaikinas.
Augina retesnius augalus
V. Kairys pasakojo, jog jam patinka eksperimentuoti su naujais, retais augalais, todėl jo valdose, be daugybės lelijų, auga didžiulis papirusas. Jis jau net ir šeimininką praaugo.
Dabar vaikino planuose – pasistatyti šiltnamį, kuriame įrengs tvenkinį ir augins lotosus. „Nors lotosai šiltuose kraštuose užauga iki 2 m pločio, pas mus dėl kitokių oro sąlygų galima išauginti šiek tiek mažesnius“, – svajonėmis dalijosi viešvėniškis.
Puošnūs lelijų žiedai
Kiekvienas lelijos žiedas savitai gražus, tačiau pirkti jų puokštėms gaminti nėra paklausos. Žmonės pageidauja įsigyti daigą su šaknimis.
Vilius teigė, kad tik vieną kartą yra dovanojęs priskintų lelijų žiedų puokštę, nes jos pamerktos trumpai laikosi. Bet vaikinas turi visokiausių sumanymų. Vienas jų – sudaryti sutartį ir vandens lelijų žiedus pristatyti į Vilnių, kur vienas floristas planuoja jas naudoti šventiniams stalams puošti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt