Tradicinė Luokės miestelio šventė „Mykuolioka juomarks 2020“

Parašė:  2020-10-02

Praėjusį šeštadienį Luokėje šurmuliavo tradicinis „Mykuolioka juomarks“. Tokio svetingumo ir vaišingumo žmonių seniai beteko sutikti: nuoširdžios luokiškių šypsenos, platus rankų apkabinimas, dosniai prikrautos bulvinių gardėsių lėkštės, nuotaikingos melodijos viliote viliojo į šventės sūkurį.
Luokėje nuo seno buvo palankios sąlygos vystytis prekybai ir amatams. Nuo 1471 m. kai kuriuose išlikusiuose rašytiniuose istoriniuose dokumentuose gyvenvietė jau vadinama miestu, kuriame rinkosi turgūs, ir tai buvo gana reikšmingas centrinės Žemaitijos prekybos centras, kuriam XVI a. suteikta prekymečių privilegija.
Luokiškiai tęsia šimtmečiais išsaugotas tradicijas, kasmet rengdami rudeninę šventę „Mykuolioka juomarks“, kur sudėta protėvių išmintis ir šiandienos kasdienybės papročių bei tradicijų atspindžiai.
Šventė prasidėjo Šv. Mykolo atlaidais bažnyčioje, kuriuos Luokės Visų Šventųjų parapijos klebono Virginijaus Palionio iniciatyva ir sumanymu vedė teol. dr. br. Vincentas Tamošauskas OFM Cap. Šv. Mišiose ir po jų giedojo Akmenės rajono Papilės kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Pilė“ (vadovė Donvina Savickienė, koncertmeisteriai Raimondas Dievinas (fortepijonas) ir Gintautas Jankus (birbynė, saksofonas).
Jomarko šurmulį pradėjo Luokės seniūnijos šeimininkas – seniūnas Erikas Volskis. Pasidžiaugta gausiu svečių būriu. Tai – europarlamentaro Bronio Ropės biuro delegatai, LR Seimo nariai Valentinas Bukauskas ir Rimantė Šalaševičiūtė, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, laikinasis Savivaldybės administracijos direktorius Almantas Lukavičius, įvairių politinių partijų atstovai.
Šiųmetiniam renginiui gamta dovanojo puikų orą, prekeivių gausa pritraukė daugybę pirkėjų. Jomarke „davė garo“ Kelmės rajono Tytuvėnų kaimo kapela „Svaja“ (vadovas Regimantas Zenauskas), Akmenės rajono Ventos kultūros namų kaimo kapela „Papievis“ (vadovas Remigijus Teniukas), Mažeikių rajono Viekšnių kultūros centro modernaus folkloro grupė „Vo tāp tata“ (vadovė Virginija Krasauskienė).
„Kolektyvų koncertai ir renginio vedėjo paslauga – tai mūsų seniūnijos meno kolektyvų kultūrinių programų mainai“, – džiaugėsi Luokės kultūrinės veiklos organizatorė Marytė Beleckienė.
Malonius įspūdžius paliko Kelmės rajono Šaukėnų kultūros namų šokėjų kolektyvo „Iliuzija“ (vadovė Rita Blaževičienė) edukaciniai užsiėmimai. Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytoja Salomėja Udovičienė kantriai mokė visus norinčius austi bendrystės juostą. Išaustą 4,5 metro juostą luokiškiai ketina įrėminti ir palikti ateities vaikams. Mažieji buvo užsiėmę su animatorių komanda arba linksmai vėžinosi žemaitukų žirgų kinkiniu, vadeliojamu laukuviškio Vaidoto Digaičio.
Dar vienas svarbus šios šventės akcentas – „Bulvės fiesta“, kur šauniausios Luokės krašto šeimininkės pritaisė gausybę „patrovų“ iš bulvių. Visi galėjo paragauti cibulynės, spirgučio, makano, mirkalo ir raugintų kopūstų, kastinio, troškintų kopūstų, rūgpienio, sviesto su bulvėmis, cepelinų, kugelio ir kt.
Šventės vedėjas Vaidotas Endrijaitis – svečias iš Mažeikių rajono Urvikių kultūros centro – kartu su vaikais Mykolu ir Mikase linksmai ir vykusiai surengė rudens gėrybių aukcioną.
„Norisi prisiminti seną tiesą, kad jėga – vienybėje, ir pasidžiaugti, kad į mūsų šventę vieningai įsiliejo Rūdupių kaimo bendruomenė, Luokės seniūnijos bendruomenės ir seniūnaitijos (Baltininkų, Viekšnalių, Biržuvėnų ir Luokės), asociacija „Devynios mūzos“, Luokės folkloro ansamblio nariai, Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Biržuvėnų ir Baltininkų filialų komandos. Jūs visi padarėte tai, ko iš jūsų tikėjomės, ir dar šiek tiek. O kas daroma iš širdies, širdį ir pasiekia“, – pavykusiu renginiu džiaugėsi M. Beleckienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt