Telšių kunigų seminarijoje – 3 studentai

Parašė:  2019-08-20

Neseniai paaiškėjo asmenų, įstojusių į kunigų seminarijas, sąrašai. Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje nuo rudens mokysis trys studentai.
Su šios privačios aukštosios mokyklos rektoriumi kun. doc. dr. Sauliumi Stumbra kalbėjome apie studijų organizavimą, procesus, lemiančius mažėjantį studentų skaičių, ir kitas seminarijos aktualijas.
Monika GIRDVAINĖ
Telšių seminarijoje studijuoja klierikai
Rektorius kun. S. Stumbra informavo, kad nuo praėjusių metų įgyvendinant Lietuvoje veikiančių kunigų seminarijų reorganizaciją Kauno metropolijos kunigų seminarija ir Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija vykdo bendrą ugdymo programą. Stojimas į šias seminarijas vykdomas kartu, o pagal prasimokytų metų skaičių keičiasi ir studentų mokymosi vieta.
Kauno ir Telšių kunigų seminarijoms šiemet norą mokytis pareiškė devyni asmenys. Iš jų trys priimti studijuoti.
Visi jie mokysis Telšių seminarijoje. Iš Telšių vyskupijos norą stoti pareiškė trys kandidatai, du iš jų buvo priimti. Trečias asmuo studijuoti atvyks iš Vilkaviškio parapijos.
Pasak S. Stumbros, įvykus reorganizacijai Telšiuose studijuoja tik parengiamojo – vadinamojo propedeutinio – kurso studentai, o vėlesni kursai iš Telšių iškeliami į Kauną.
Po propedeutinio kurso eina du filosofijos ir keturi teologijos kursai. Iš viso būsimų kunigų studijos trunka septynerius metus.
„Reorganizacija vykdoma dėl mažėjančio studentų skaičiaus. Buvo laikai, kai šioje seminarijoje studijavo per 100 asmenų, o dabar skaičiai visai maži.
Laikmetis iš kunigo reikalauja daug, tad laikomasi taktikos, kad jau geriau atsargiau, kruopščiau atrinkti studentus, galvojant apie kokybę. Neatsakinga būtų priimti visus norinčius studijuoti“, – kalbėjo rektorius.
Jis pridūrė, kad praėjusiais metais Telšių kunigų seminarijoje buvo keturi studentai – trys propedeutiniame kurse ir vienas baigiamajame, kuris šiemet apgynė religijos mokslų magistro laipsnį ir buvo įšventintas kunigu.
Telšių seminarijoje šiemet mokslus tęs 11 asmenų, baigusių studijas, bet neapgynusių magistro kvalifikacijos laipsnio.
Prasiplėtė veikla
Dėstytojų, gyvenančių Telšių seminarijoje, – mažai. Paskaitas vedantys dvasininkai, anot rektoriaus, turi daug pareigų, dauguma tarnauja parapijose.
„Ugdymas nesusideda vien iš knygų skaitymo ir poterių kalbėjimo, jis yra žymiai platesnis. Yra įvairių metodikų, kaip galima pateikti mokslo medžiagą, tad mes įvairiai ir dirbame. Gyvendami kompiuterizuotame pasaulyje ruošiame mokančius technologijomis naudotis specialistus, skatiname juos dalyvauti savanoriškoje veikloje, ieškome progų pakylėti save kultūrine prasme dalyvaudami renginiuose. Stengiamės studentams pateikti kuo platesnį žinių srautą ir ugdyti visapusiškai brandžias asmenybes“, – teigė dvasininkas.
S. Stumbros tvirtinimu, vykdant seminarijų pertvarką siekiama geriau išnaudoti turimus išteklius: akademinį personalą, patalpas. Atsižvelgdama į tai seminarija praplėtė veiklą, papildydama ją įvairiomis teikiamomis paslaugomis: pagal poreikį nuomojamos konferencijų salės, auditorijos, teikiamos apgyvendinimo paslaugos. Seminarijos patalpose organizuojami ir vyskupijos masto renginiai – sutvirtinamųjų savaitgaliai ir parapijų rekolekcijos.
„Turėdami puikiai sutvarkytas patalpas mes jas išnaudojame, nelaikome tuščių. Pirmame seminarijos aukšte veikia vyskupijos institucijos – „Caritas“, Šeimos centras, Katechetikos centras. Išnuomodami erdves stengiamės, kad jos tarnautų žmonėms, ir džiaugiamės galėdami kažkam pagelbėti. Nesame komercininkai, mūsų įkainiai nėra dideli, tačiau prie išlaikymo šiokia tokia suma prisideda“, – pasakojo seminarijos vadovas.
Keičiasi požiūris
Kalbėdamas apie sumažėjusį studentų skaičių rektorius konkrečios priežasties, turinčios tam įtakos, neįvardijo. Anot pašnekovo, kiekvieno žmogaus pasirinkimo kelias skirtingas. Ir kunigystę, jo tvirtinimu, kiekvienas pasirenka dėl individualių priežasčių. Vienus eiti šiuo keliu pastūmėja parapijos klebono gyvenimo pavyzdys, kitus pašaukimas aplanko po išbandymų ir krizinių gyvenimo situacijų ar kt.
S. Stumbra, pritardamas vieno dvasininko išsakytoms mintims, laikosi nuomonės, jog Dievas neprivalo dešimt ar šimtą kartų kartoti, kad aš tave šaukiu. Jis vieną kartą pasakė, ir jau nuo paties asmens priklauso, jis į tą kvietimą atsilieps ar ne.
„Kalbant apie pašaukiminius darbus, kaip, pavyzdžiui, mediko ar kunigo, taip pat labai svarbūs yra kertiniai akmenys, ant kurių viskas statoma. Renkantis kunigystę turėtų būti suprantamas gyvenimas su malda, buvimas netoli bažnyčios, dalyvavimas krikščioniškoje veikloje.
Pamenu, kai dar pats mokiausi seminarijoje, iš manęs interviu ėmusi žurnalistė paklausė, kaip reikia suprasti, kad tai yra tavo kelias ir tu turi juo eiti. Tiek tada aš jai sakiau, tiek ir dabar drąsiai po tais žodžiais pasirašau: jeigu tu atsikėlęs ryte esi laimingas dėl to, kur esi ir ką darai – tai tavo kelias“, – patirtimi dalijosi pašnekovas.
Seminarijai – 30 metų
16 metų kunigystės keliu einantis S. Stumbra Telšių kunigų seminarijai vadovauja metus laiko. Jis eina ir anksčiau įgytas Klaipėdos jūrininkų ligoninės kapeliono bei Klaipėdos universiteto docento pareigas. Iki paskyrimo Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektoriumi ir Kauno metropolijos Propedeutinio kurso vadovu S. Stumbra klebonavo Tverų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijoje.
Iš Klaipėdos kilęs dvasininkas, kadaise baigęs Telšių kunigų seminariją, džiaugiasi sugrįžęs ten, iš kur kažkada išvyko.
„Tie metai būnant rektoriumi praėjo įdomiai: ir su iššūkiais, ir su džiaugsmais. Pareigos yra atsakingos, darbų daug, juolab kai veikla – nuo ūkinės iki akademinės“, – sakė S. Stumbra.
Jis pabrėžė, kad netrukus prasidėsiantys mokslo metai Telšių kunigų seminarijai – neeiliniai: šiemet sukanka 30 metų nuo šios ugdymo įstaigos atkūrimo. 1927 metais vyskupo Justino Staugaičio įsteigta Telšių kunigų seminarija, karo metais buvusi uždaryta, atkurta 1989-aisiais Telšių vyskupo Antano Vaičiaus iniciatyva.
Minėdama šią sukaktį seminarijos vadovybė planuoja miestelėnams pasiūlyti parodų ir renginių, vyks respublikinė mokslinė konferencija.
„Taip pat esame užsibrėžę tikslą parengti istorinį leidinį apie Telšių kunigų seminariją. Per visą seminarijos gyvavimą nebuvo išleista jokio istorinio veikalo ar net brošiūros apie ją. Esu įsitikinęs, kad seminarija – svarbus reiškinys Telšių istorijoje, todėl reikia branginti jos palikimą. O leidinį bus galima pristatyti kaip reprezentacinį Telšių miesto ir visos vyskupijos veikalą“, – apie ateities planus kalbėjo S. Stumbra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Nikas parašė:

    Net komentuoti nėra ko – rektorius su 3-im studentais. Tai kaip ir kariuomenės vadas su trim adjutantais. Amen.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar lankote muziejus nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt