Smarkiai mažėja besituokiančių porų

Parašė:  2020-01-17

Prabėgo 2019-ieji – jubiliejiniai Žemaitijos metai. Kaip ir kasmet, „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams pateikiame informaciją apie demografinius pokyčius Telšių rajone. Deja, praėjusiais metais rajone sumažėjo naujagimių, smarkiai krito besituokiančių porų skaičius. Įdomus sutapimas, jog 2019 m. mirė tiek pat rajono gyventojų, kiek per 2018 m.
Aurelija SERVIENĖ
Pokyčiai
Pernai reorganizuojant Telšių rajono savivaldybės administracijos struktūrą buvo panaikintas Civilinės metrikacijos skyrius. Jame dirbusios vyriausioji specialistė Olia Šmukštienė, specialistė Jolanta Strikaitienė buvo prijungtos prie Teisės ir administravimo skyriaus. Į laisvas vyr. specialisto pareigas priimta nauja darbuotoja Daiva Petkuvienė.
Naujagimiai
Teisės ir administravimo skyriaus duomenimis, pernai buvo išduoti 375 gimimo liudijimai. Gimė trimis vaikais mažiau nei 2018 m. Kasmet „Telšių ŽINIŲ“ rengiamoje statistikoje akivaizdu, kad nuo 2014 m. gimstamumo rodikliai Telšiuose vis krenta žemyn.
Primename, jog 2011 m. rajone naujagimių skaičius buvo pasiekęs 515.
Jau kelinti metai iš eilės pastebima, jog berniukų gimsta daugiau: 2019 m. pasaulį išvydo 209 berniukai ir 166 mergaitės. Tarp jų gimė dvi poros dvynukų ir trynukai. Pastarieji lietuvių tėvų šeimoje gimė užsienyje, bet į apskaitą įtraukti Lietuvoje.
Jauniausia mama praėjusiais metais tapo šešiolikmetė, o tėveliu – devyniolikmetis.
Į apskaitą buvo įtraukti 89 kūdikiai, gimę užsienyje. Tėvystė pripažinta 112 tėvų, 50 vaikų gimė vienišoms mamoms.
Pernai populiariausi vaikų vardai buvo Patricija, Luknė, Gustė, Lėja, Augustė, Adomas, Markas, Nojus, Jonas, Benas. Pasitaikė keletas ir retesnių vardų: Pija, Ajūnė, Karingailė, Noelė, Saidas.
Santuokos
Per 2019-uosius santuokų rodikliai gerokai smuko į apačią. Nuo 2016 m. pamažu kilę aukštyn praėjusiais metais daugiau nei pusšimčiu krito žemyn. Pernai Telšių rajone aukso žiedus sumainė 283 poros, 2018 m. – 336. Žvelgiant keletą metų atgal daugiausiai mūsų rajone porų tuokėsi 2015 m. – netoli 500.
Praėjusiais metais užsienyje buvo sudaryta 20 santuokų. Bažnyčioje prieš Dievą prisiekė 111 porų. Su teismo sprendimais tuokėsi dvi nepilnamečių poros. Būta ir tokių porų, kurios tuokėsi jau nebe pirmą kartą su tuo pačiu partneriu.
Jau nemažai metų populiariausi mėnesiai vestuvėms išlieka birželis, liepa, rugpjūtis.
Kaip pasakojo jaunavedžius tuokusi O. Šmukštienė, dauguma porų puošiasi tradiciškai: jaunosios dėvi baltas nuotakos sukneles, jaunikiai – juodus kostiumus. Bet jau pamažu populiarėja ir įvairesni pasipuošimo stiliai. Žiedai dažniausiai būna auksiniai arba balto aukso. Į santuokų rūmus jaunavedžiai atvyksta šventiškai nusiteikę, su palyda. Vyr. specialistė pastebi, jog jau nebėra jaunuosius lydinčių piršlių, dabar jie tiesiog liudininkai. Atsisako jaunavedžiai ir po ceremonijos pakelti šampano taures, apie tai santuokų rūmų darbuotojus informuodami iš anksto.
Pasak pašnekovės, poros stengiasi, jog jų vestuvių diena būtų įsimintina. Štai praėjusią vasarą viena pora į santuokų rūmus atriedėjo vilkiku, kiti su karieta ir pan.
Jaunavedžiai prisiekdami vienas kitam ceremonijos metu jaudinasi. O. Šmukštienė pastebėjusi, jog ne kartą ir džiaugsmo ašaros akyse kaupėsi: „Džiugu matyti laimingus žmonės, kad tik jiems sektųsi gyvenime!“
Santuokos įregistravimo kaina santuokų rūmuose nesikeitė, išliko ta pati – 20 Eur. Santuokos įregistravimas reprezentacinėse vietose – 60 Eur.
Per 2019-uosius nemažai porų santuokas sudarė reprezentacinėse vietose: Žemaitijos kaimo ekspozicijoje, „Germanto viloje“, „Auksinio elnio dvare“, Biržuvėnų dvare, Žemaičių muziejuje „Alka“, Masčio ežero pakrantėje. Šį sąrašą papildė ir dar viena nauja vieta – „Villa Valery“.
Pernai savo vestuves atšaukė ir prašymus tuoktis atsiėmė 14 porų (2018 m. – 18).
Šiuo metu santuokų rūmuose 2020 m. jau užpildyta 40 prašymų tuoktis. Kai kituose Lietuvos miestuose poros aukso žiedus nori sumainyti ypatingais skaičiais pažymėtą datą, pavyzdžiui, 2020 02 02, pasak O. Šmukštienės, Žemaitijos sostinėje kol kas susidomėjimo šia data nėra, prašymų nepateikta.
Ištuokos
Žvelgiant į ankstesnių metų rodiklius, 2019 metais rajone sumažėjo skyrybų skaičius. Kai keletą metų iš eilės šie rodikliai gerokai viršydavo šimto ribą, pernai skirtingais keliais pasuko šiek tiek mažiau porų – 95 (2018 m. – 122).
Pernai 5 žmonės panoro pasikeisti savo vardą, 13 asmenų keitė pavardes.
Netektys
Taip jau sutapo, jog 2019 m. ir 2018 m. amžinybėn iškeliavo vienodas skaičius rajono gyventojų – 621. Pernai iš jų 17 – užsienyje (2018 m. – 8).
Telšių rajone netekčių ir gimusių kūdikių rodikliai jau keletą metų skiriasi keliais šimtais, o štai pas kaimynus Plungėje tiek netekčių, tiek gimimų rodikliai nemažai metų eina apylygiai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Miglė parašė:

    Pakelsime šiemet tą rodyklį su sužadėtinių, nes tuojau susituoksime. Vestuvių planuotojai jau dirba savo darbą, o mes savo planus dėliojamės, galvojame svečių sarašus. Labai norėjau prabangios suknelės savo vestuvėms, labai džiugu, kad tokią jau radau, ji nuostabi. Dabar tik reikia sulaukti metų galo ir pagaliau mūsų pirštelius papuoš auksas. Laukiu nesulaukiu

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar lankote muziejus nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt