Savo laimės paukštę nusikalęs dailininkas – kalvis Vytautas Slavinskas

Parašė:  2020-08-04

Skrybėlė, iš po jos besiplaikstantys pusilgiai garbanoti plaukai, ilgas paltas, greita eisena… Telšiškis kalvis Vytautas Slavinskas – vienas iš septynių tuomet tik ką pradėjusio dėstytojauti doc. Vytauto Mockaičio mylimiausių Telšių aukštesniosios taikomosios dailės mokyklos meninio metalo apdirbimo specialybės studentų.
V. Slavinsko žemaitiškas ramumas savotiškai kontrastuoja su vidine laisve ir begaline fantazija.
Kūrybos kelias
Vytauto kelias į kūrybą nebuvo „iš niekur“. Vaikystėje dažnai dienas leido savo tetos, Telšiuose gerai žinomos dailininkės Danutės Rimkūnaitės namuose. Šios išskirtinės asmenybės tapyti paveikslai, kurti vitražai, arnotai, vėliavos puošė ir tebepuošia beveik visas Žemaitijos bažnyčias.
Tarp kasdien vis storėjančių Vytauto eskizų albumų saugomi ir jo pirmieji piešiniai. Studijų metais įsiūbuoti vaizduotę iki dangaus padėjo jaunas, įtaigus, su niekuo nesupainiojamas dėstytojo doc. V. Mockaičio kūrybos braižas, gebėjimas rasti kelią į studento širdį paliko gilią brydę kalvio dailininko Vytauto kūryboje. Metalo plastikos studijoms įpusėjus, gyvenimas „įteikė“ galimybę susipažinti su dar vienu ryškiu menininku – Vytautu Navicku. Jo dėka ypač pagilėjo praktiški V. Slavinsko įgūdžiai metalo plastikos srityje, neatsakyti klausimai surado atsakymus. „Ne vienerius metus, vadovaujant V. Navickui, teko stebėti, mokytis ir padėti kalti varines skulptūras, atkuriant seniau buvusias medines, kurios dabar puošia Vilniaus katedros frontoną“, – pasakojo telšiškis.
Studijos buvo baigtos aukščiausiu įvertinimu, diplominis darbas – pasakiškas paukštis-baras – tapo startu į tolesnę, jau savarankišką kūrybos kelionę. Nesuskaičiuojama daugybė originalių darbų, ne tik praktiškų tvorų, vartų ar lauko baldų, gimė daug skulptūrų tiek interjerams, tiek eksterjerams.
Įvairi ir netikėta tematika
Vytauto darbai stebina ne tik dydžiu ir užmojais, jeigu jų paskirtis ir praktiška, kitaip nei meno kūriniais jų įvardyti neįmanoma. Jo kalamos skulptūros itin plastiškos, „gyvos“, pasakojančios savas istorijas. Kaldinamos iš juodojo metalo, nerūdijančio plieno, vario ar žalvario. Jos ne lietos, kaip paprastai pamano klientas, jos iškaltos kalvio plaktuku, išdegintos kalvės žaizdre, surinktos tvirtomis gyvenimą mylinčio kalvio rankomis. Gebėjimas savitai matyti smulkiausias detales ir puikūs praktiniai įgūdžiai metalo darbus paverčia tarsi skriejančiais – tokie jie lengvi ir plastiški.
Skulptūrų tematika pati įvairiausia ir netikėčiausia. Tai ir lietuvaičių išpuoselėtose sodybose besipuikuojančios grakščios gervės, ir švelnumu apgaubti trimituojantys piemenėliai ar angelai, ir medžiotojai, žvejai, net undinėlė, drakonai… Sunku būtų viską ir išvardyti.
Įdomi istorija
Įdomi istorija nutiko kaldinant velniukus. Jų užsakytų buvo ne vienas ir ne du. Smagu buvo kurti tokias nekasdieniškas, mistiškas būtybes. Daug eskizavimo, išraiškos paieškų, derinimo su užsakovu ir ilgas kalimo procesas, trukęs ne vieną mėnesį.
Artėjant darbams į pabaigą, vienas velniukas liko namuose nakčiai ir ne juokais pergąsdino pabudusią šeimyną savo išraiškingu siluetu apšviestame lange. Kitą dieną kalvis Vytautas rado prie savo kalvės durų paliktus senoviškus kryžius, be žmogaus, be žinios. Ilgą laiką laukė ir tikėjosi susisieksiant dėl restauracijos ar kitokių tolesnių darbų. Jokios žinios ar paaiškinimo, kaip ir kodėl kryžiai buvo palikti, taip ir nesulaukė, matyt, tai buvo tarsi savotiška atsvara kaldintiems velniukams.
Paklausūs gaminiai
Pasak V. Slavinsko, paklausiausi gaminiai tebėra vartai ir tvoros. Dailios, plastiškų raštų ir formų tvoros traukia akį, kiemui suteikia savitumo ir jaukumo.
Visada įsiklausoma į užsakovo norus ir fantazijas, aptariama daugybė dalykų, o Vytauto daugiametė patirtis ir profesionalumas padeda priimti geriausius sprendimus.
Interjere kalvis dailininkas taip pat turi ką veikti. Svarbus akcentas name yra laiptai ir jų turėklai, kalami gali būti ir sraigtiniai, ir uždari karkasiniai, taip pat modernūs lengvi su centrine sija. Kiekvieni namai yra saviti, todėl tik įžvalgi kalvio akis gali pamatyti, kas tinka labiausiai.
Šalia tokių masyvių darbų netrūksta ir mažesnių užsakymų. Mėgsta žmonės ir kaltus lauko baldus, šviestuvus, nukaltas ne vienas originalus ir išskirtinio dizaino židinys, šašlykinės.
Didelė patirtis Vytautui leidžia paversti realybe bet kokią kliento fantaziją. O parodos, seminarai ir plenerai trisdešimties kūrybos ir intensyvaus darbo metų kasdienybei suteikia įdomumo, motyvacijos ir naujų atradimų.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt