Pirmasis koronaviruso išbandymas Telšiuose. Profesionalumo spragos

Parašė:  2020-03-19

Šalyje vis daugėja gyventojų, užsikrėtusių koronaviruso (COVID-19) infekcija. Pirmadienį ši liga nustatyta pirmajam Telšių rajono savivaldybės gyventojui. Deja, pagalba ligoniui nebuvo suteikta taip sklandžiai, kaip tai turėtų būti daroma.
Šiuo metu telšiškis gydomas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. „Telšių ŽINIOMS“ pavyko su ligoniu susisiekti ir trumpai pasikalbėti.
Monika GIRDVAINĖ
Grįžo iš užsienio
Blogai pasijutęs 56 metų Telšių rajono savivaldybės Degaičių seniūnijos gyventojas greitosios medicinos pagalbos medikus išsikvietė kovo 15-ąją, po pietų. Jis skundėsi, kad pakilo temperatūra.
Vyras buvo nuvežtas į Regioninės Telšių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių.
Po apžiūros pacientą nuspręsta gabenti į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Ten paimti ėminiai ligai ištirti.
Sveikatos apsaugos ministerija kovo 16 dieną 14 val. pranešė, kad laboratoriniais tyrimais minėtam Telšių rajono savivaldybės gyventojui nustatyta koronaviruso infekcija. Pacientas izoliuotas ir gydomas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Jo būklė patenkinama. Dėl atvejo pradėtas epidemiologinis tyrimas.
Pranešama, kad vyras kovo 4-ąją grįžo iš Dominikos Respublikos. Jis buvo išvykęs atostogų.
Žmogus grįžęs gyveno įprastą gyvenimą. Pastaraisiais metais valstybinio darbo jis nedirbo.
Blogai jautėsi jau anksčiau
Vyras prasta sveikata pradėjo skųstis praėjus kuriam laikui po kelionės. IĮ „Šeimos centras“ šeimos gydytojas Albertas Kojelė, kurio pacientas yra koronavirusu užsikrėtusysis, teigė, kad degaitiškis į jį dėl pablogėjusios sveikatos kreipėsi praėjusį penktadienį. Su ligoniu daktaras bendravo telefonu.
„Pacientas pranešė, kad karščiuoja. Temperatūra jam buvo pakilusi iki 37,5 laipsnio. Vyras jautė bendrą silpnumą, dusulio nebuvo. Jo būklė buvo gana nebloga. Įvertinęs paciento negalavimus ir tai, kad jis grįžęs iš užsienio, įtariau, kad gali būti užsikrėtęs koronavirusu. Ligoniui patariau skambinti telefonu 112, izoliuotis namuose“, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo A. Kojelė.
Medikas sakė, jog sekmadienį susisiekęs su pacientu sužinojo, kad jis tebėra namuose, nes paskambinus Karštosios koronaviruso linijos telefonu buvo įvertinta, kad šalis, iš kurios jis grįžo, nėra įtraukta į ligos židinių sąrašą. Todėl, matyt, prielaida, kad jis galėtų sirgti koronaviruso infekcija, buvo atmesta. Medikas pacientui patarė, kaip gydyti esamus negalavimus, ir liepė į jį kreiptis pirmadienį.
„Nežinau, kodėl iš karto nebuvo sureaguota į sergančiojo simptomus. Manau, šiuo atveju buvo dirbama ne visai profesionaliai“, – savo nuomonę dėstė A. Kojelė.
Į iškvietimą reaguota netinkamai?
Greitosios medicinos pagalbos medikus degaitiškis išsikvietė kovo 15-ąją, po pietų. Vyras skundėsi, kad jam pakilo temperatūra.
Akivaizdu, kad pagalba žmogui buvo suteikta ne visai taip, kaip tai turėtų būti daroma.
Vyras į Regioninę Telšių ligoninę buvo atgabentas paprastu greitosios medicinos pagalbos automobiliu, nepritaikytu gabenti galimai koronaviruso infekcija užsikrėtusius asmenis. Be to, ne visi su sergančiuoju kontaktavę medikai turėjo reikalingas apsaugos priemones.
„Mūsų kolektyvas viską atliko taip, kaip ir priklauso. Darbuotojai turėjo visas reikalingas savisaugos priemones. Man šiuo atveju yra nesuprantama, kodėl pacientas buvo atvežtas į mūsų ligoninę paprastu greitosios automobiliu ir kodėl jo iš karto nevežė su specialiai paruošta mašina į Klaipėdos universitetinę ligoninę“, – stebėjosi Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė.
VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė pripažino, kad užsikrėtusį vyrą greitoji į ligoninę vežė be visų reikalingų apsaugos priemonių.
„Iškvietimus Telšių greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyrius gauna iš pagrindinės GMP įstaigos – VšĮ Šiaulių GMP stoties. Dispečeris įvertina skambinančiojo nusiskundimus ir nustato, ar asmuo atitinka koronaviruso (COVID-19) apibrėžimą. Išklausius paciento nusiskundimus, į minėtą iškvietimą buvo nurodyta vykti kaip į įprastą iškvietimą.
Tą dieną paciento nusiskundimai neatitiko COVID-19 apibrėžimo. Mūsų įstaigos GMP komanda nebuvo informuota dėl galimo koronaviruso atvejo. GMP brigada padarė viską, ką galėjo geriausia tuo metu. Be to, šalis, iš kurios buvo parvykęs pacientas, nebuvo įtraukta į paveiktų šalių sąrašą“, – situaciją komentavo L. Jurytė-Zakarauskienė.
Ji informavo, kad su ligoniu kontaktavę darbuotojai šiuo metu nedirba. Jie buvo nušalinti nuo darbo ir izoliuoti vos gavus žinią, kad pacientui įtariama koronaviruso infekcija. Tą pačią dieną buvo išdezinfekuota ir aplinka.
„Sužinojusi, kad diagnozė degaitiškiui pasitvirtino, susisiekiau su jo šeima. Buvau informuota, kad su jais susisiekta, pagalba organizuojama, aplinka tiriama“, – sakė įstaigos direktorė, kalbėdama apie sergančiojo artimųjų būklę.
Ragina laikytis saugos reikalavimų
Telšiškiai, vos pamatę važiuojančius greitosios medicinos pagalbos darbuotojus su specialiomis apsaugos priemonėmis ar į greitąją vedamus specialiai izoliuotus žmonės, sunerimsta. Ir nors Telšių greitosios medicinos pagalbos darbuotojai kasdien gauna pranešimų apie galimai koronavirusu užsikrėtusius asmenis, L. Jurytė-Zakarauskienė pataria gyventojams nepanikuoti be reikalo, laikytis tinkamų saugumo priemonių.
„Pacientai paprastai skundžiasi simptomais, paskambinus dispečeris nurodo galimą koronaviruso atvejį. Tuomet GMP komanda atvyksta su apsaugos priemonėmis koronaviruso atvejui. Todėl jei išvežamas pacientas, kuriam įtariamas koronavirusas, aplinkiniams nerimauti nereikia, nes jis išvežamas su apsaugos priemonėmis. Kol kas Telšių rajono savivaldybėje patvirtintas tik vienas sergantysis koronaviruso infekcija.
Norėčiau atkreipti dėmesį, kad svarbu nerimauti tikrai ne tada, kai pamatote GMP automobilį ir darbuotojus su visiška apsauga, – būtina nuolatos rūpintis savo saugumu. Jei buvo koronaviruso atvejis šalia Jūsų, gal apie tai net nežinojote ir toje aplinkoje vaikščiojate, bendraujate.
Izoliuokitės, venkite kontaktų, dezinfekuokite rankas, naudokite vienkartines pirštines, kaukes nuolatos. Tada būsite saugesni“, – pataria L. Jurytė-Zakarauskienė.
Pavyko susisiekti
„Telšių ŽINIOMS“ pavyko susisiekti su Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gydomu koronavirusu užsikrėtusiu Telšių rajono savivaldybės gyventoju.
Vyras pasakojo, jog šiuo metu jaučiasi gerai, palatoje sportuoja, gydytojai atsakingai juo rūpinasi. Jis nebekarščiuoja, todėl vaistų jokių nėra paskirta.
Jo žmona, taip pat buvusi izoliuota gydymo įstaigoje, bus paleista namo. Atlikus tyrimus paaiškėjo, jog ji koronavirusu neužsikrėtė.

Vietos, kur lankėsi telšiškis (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos infoprmacija)
Kovo 2 d. parskrido į Varšuvos oro uostą reiso numeris LO6306.
Kovo 3 d. Agentūros „Aisčiai“ autobusiuku grįžo iš Lenkijos.
Šeimos narys parsivežė nuo autostrados „Kryžkalnio“.
Kovo 6 d. Vyko į Norfos vaistinę (Luokės g. 76, Telšiai) ir į Norfos maisto prekių parduotuvę.
Kovo 6 d. susitiko su kaimynais.
Kovo 10 vyko į parduotuvę Maxima (S. Daukanto g. 1, Telšiai).
Kovo 11 d. vyko pasivaikščioti prie Ilgio ir Germanto ežero Telšių r.
Kovo 11 d. vyko į prekybos centrą MON apie 16 val. (Kauno g. 21, Telšiai).
Kovo 11 d. lankėsi prekybos centre LIDL (Luokės g. Luokės g. 74A, Telšiai).
Kovo 12 d. Vyko į Norfos vaistinę ir į Norfos maisto prekių parduotuvę (Luokės g. 76, Telšiai).
Kovo 13 d. vyko į prekybos centro Norfa aikštelę susitikimui (Luokės g. 76, Telšiai).
Kovo 14 d. skambino 112 ir 1808.
Kovo 15 d. atvyko greitosios automobiliu į Telšių regioninės ligoninės priėmimo skyrių.
Kovo 15 dieną paguldytas į Klaipėdos universitetinę ligoninę.

Sveikatos apsaugos ministerijos kovo 18 d. duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 34 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. 33 sergantieji užsikrėtė užsienio šalyse, vienas – Lietuvoje, kontaktuodamas su sergančiu žmogumi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Miestietė parašė:

  Pilna Telšiuose neatsakingų piliečių , kurie grįžę iš užsienio po parduotuves laksto ! Pradėkim skųsti tokius ale verslininkus.

 2. Vytautas parašė:

  Ilgas aplankytų vietų Telšiuose sąrašas.Kaip su GMP darbuotojais, kurie vežė ligonį priėmimo skyrių? Kaip pasirūpinta jais, ar patikrinta jų sveikata?

 3. Senjoras parašė:

  Kokio š…do parvykęs lakstė visur, reikėjo sėdėti namuose.Kiek per tokius nukenčia žmonių.

 4. Tai parašė:

  Viskas priklauso nuo prioritetų. Kas svarbiau miestui? Ar pagal Fifa reikalavimus įrengti apšvietimą, ar kiti dalykai. Ar turėsime iš ko tą apšvietimą prižiūrėti? Ar aišku kiek kainuos lemputės pakeitimas? Neturime ir nesugebame šilumos ūkio perimti, ir mokam bene brangiausiai šalyje, bet turėsime pasaulinio lygio stadioną, kur prismaistytos lentelės, kad ant vejos lipti negalima.Ar eilinis miestietis pajaus to apšvietimo naudą? Ūbagų sindromas, važinėtis su naujom mašinom iš skolintų pinigų.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt