Paskelbti konkurso „Metų ūkis 2014“ nugalėtojai

Parašė:  2014-10-24

Spalio mėnesį paaiškėjo konkurso „Metų ūkis 2014“ nugalėtojai. Vertinimo komisija (pirmininkas Vytautas Rakickas) pirmąją vietą skyrė Upynos seniūnijoje ūkininkaujantiems Alvydui ir Daliai Skiočiams. Antrąją vietą užėmė Rimanto ir Danutės Kačinskų ūkis (Žarėnų sen.), o trečiąją vietą – Algimantas ir Rasa Jotkai (Luokės sen.). Nugalėtojai lapkričio 28 d. bus pagerbti Telšių rajono ūkininkų sąjungos organizuojamame renginyje, o gruodžio pirmomis dienomis dalyvaus Kaune vyksiančiame respublikinio konkurso „Metų ūkis 2014“ baigiamajame etape.
Antanas NEKRAŠIUS
Spalio mėnesį konkurso „Metų ūkis 2014“ vertinimo komisija sudėliojo paskutinius taškus rinkdama geriausius šių metų Telšių rajono ūkius. „Konkurso pradžia buvo šių metų gegužės mėnuo, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, konkurso „Metų ūkis 2014“ vertinimo komisijos pirmininkas Vytautas Rakickas. – Iki spalio mėnesio aplankėme 35 rajono ūkininkus, kuriuos komisijai rekomendavo Telšių rajono seniūnijų seniūnai. Turiu pasidžiaugti, kad visi rajono ūkiai labai stipriai yra pažengę į priekį: modernėja, įsigyta daug naujos technikos, tvarkomos fermos, įrengiamos naujos pieno linijos, statomos mėšlidės ir t. t. Galima sakyti, jog mūsų rajono ūkininkai prilygsta, o kai kuriose srityse ir lenkia Europos Sąjungos ūkininkus.“ Pasak V. Rakicko, komisija pastebėjo, kad ūkininkai daug dėmesio skiria ne tik savo ūkių plėtrai, bet ir aplinkai tvarkyti, jai gerinti. Su pašnekovu juokavome, kad Telšių rajone praktiškai nebeliko garsios lietuvių rašytojos Žemaitės „Marčioje“ piešto Vingių šeimos paveikslo.
35 rajono ūkius, kurių sąrašą pateikė seniūnijos, komisija vertino vadovaudamasi įvairiais kriterijais: ūkininko kvalifikacija, išsilavinimas (amžius, ūkininkavimo metai, dalyvavimas seminaruose ir t. t.), ūkio veiklos ir jo rezultatų įvertinimas (žemės panaudojimas, sodybos aplinkos sutvarkymas, pasėlių, pievų ir ganyklų būklė, apsirūpinimas technika ir t. t.) bei kitais, papildomais, kriterijais (ar yra kokios nors žemdirbiškos organizacijos narys, ar ūkis modernizuotas, neturi skolų, įdarbina žemės ūkio mokyklų praktikantus ir pan.). „Kalbant apie vertinimo kriterijus – ateityje norėtųsi atskirti stambius ir smulkius ūkius, – kalbėjo V. Rakickas. – Sutikite, jog stambesni ūkiai turi daugiau galimybių, resursų modernizuotis, plėstis nei smulkesni. Todėl perspektyvoje, manau, kad šį vertinimą reikėtų atskirti.“ Vienaip ar kitaip, konkurse „Metų ūkis 2014“ dalyvavo tiek smulkūs, tiek vidutiniai, tiek stambūs rajono ūkiai.
Vertinimo komisijai susumavus rezultatus, pirmoji vieta skirta Upynos seniūnijos Upynos kaime ūkininkaujantiems Alvydui ir Daliai Skiočiams.
Ūkininkauti šeima pradėjo 2001 m. Šiuo metu turi 202 ha nuosavos žemės ir 280 ha nuomojasi. A. ir D. Skiočiai užsiima augalininkyste ir gyvulininkyste (turi 117 galvijų, iš jų – 77 melžiamos karvės). „Įdomu tai, kad A. ir D. Skiočiai lygiai prieš 10 metų buvo konkurso „Metų ūkis“ pirmosios vietos nugalėtojai, – pasakojo Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas.
– Kada nuvažiavome apžiūrėti jų ūkio, šeimininkas parodė prieš dešimt metų gautą apdovanojimą bei vardinį laikrodį, kurį jam įteikė amžiną atilsį pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas. Jis labai brangina šią dovaną – dar nė karto nebuvo užsidėjęs.“ Anot V. Rakicko, A. ir D. Skiočių ūkis per dešimtmetį labai išsiplėtė: nuo 200 ha iki beveik 500 ha. Šeima turi įsigijusi naują, modernią techniką, rekonstruota ferma, pastatytos naujos pieno linijos, šaldytuvai ir pan. Ūkininkai taip pat naudoja naujausią pašarų gamybos technologiją.
Antrąją vietą pelnė nuo 2002 m. Kegų kaime, Žarėnų seniūnijoje, ūkininkaujantys Rimantas ir Danutė Kačinskai. Ūkininkai turi 30 ha nuosavos žemės, dar 40 ha nuomojasi. Užsiima gyvulininkyste: laiko 72 galvijus, iš jų – 36 melžiamos karvės. „Tai – šeimos ūkis. Samdomų žmonių jie neturi, – sakė V. Rakickas. – R. ir D. Kačinskai pradėjo nuo plyno lauko. Dabar jų ūkis gražiai apstatytas, sutvarkytas… Na, tiesiog vaikštant taip ir jauti šeimynišką ranką.“
Trečioji vieta atiteko nuo 1996 m. Pašatrijos kaime, Luokės seniūnijoje, ūkininkaujantiems Algimantui ir Rasai Jotkams. Šeima turi 40 ha nuosavos ir 15 ha nuomojamos žemės. Užsiima gyvulininkyste – augina 49 limuzinų veislės mėsinius galvijus.
Dėl trečiosios vietos kovojo ir Mitkaičių kaime, Nevarėnų seniūnijoje, ūkininkaujantys Natalija ir Julius Pagojai. Jų ūkis mišrus. Šeima turi 21 ha nuosavos ir 45 ha nuomojamos žemės, laiko 27 galvijus, iš jų – 21 melžiama karvė. „Jotkai ir Pagojai, galima sakyti, yra lygiaverčiai, tačiau į respublikinį „Metų ūkio 2014“ konkursą negali vykti po keletą pirmos, antros ar trečios vietos nugalėtojų. Taigi, vertinimo komisijai labai rimtai teko padiskutuoti, ką siųsti į respublikinį konkursą. Dėl A. ir R. Jotkų apsisprendėme tik po balsavimo“, – teigė V. Rakickas.
Konkurso „Metų ūkis 2014“ nugalėtojai mūsų rajone bus pagerbti tradicinėje šventėje lapkričio 28 d. Viešvėnų kultūros centre. Į renginį bus kviečiami rajono seniūnijų seniūnai, žemės ūkio specialistai bei patys ūkininkai. „Deja, galėsime pakviesti tik 20 ūkininkų, nes daugiau Viešvėnų kultūros centro salė nesutalpins, – apgailestavo pašnekovas, – norinčiųjų dalyvauti išties yra žymiai daugiau. Bet ką padarysi – Telšiuose neturime daugiau jokios salės, kuri galėtų sutalpinti didesnį žmonių skaičių. O vežti į kitą rajoną savo rajono ūkininkus būtų kažkaip gėda.“
Pagrindiniai konkurso „Metų ūkis 2014“ organizatoriai – Lietuvos ūkininkų sąjunga ir Žemės ūkio ministerija.
Konkurso „Metų ūkis 2014“ Telšių rajono vertinimo komisiją sudarė: Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vytautas Rakickas (komisijos pirmininkas), Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Gusarovas, Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjas Albinas Slavinskis, Luokės seniūnas Česlovas Ubartas, Nevarėnų seniūnė Vilma Šakienė, Žarėnų seniūnas Pranas Lukošius, Viešvėnų seniūnas Petras Varnelis, Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Gražina Žilienė, Degaičių seniūnijos vyr. specialistė Morta Norvaišienė ir Upynos seniūnijos vyr. specialistas Klemensas Beržinis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt