Natūralus papildas pagyvenusiems žmonėms gali puikiai papildyti cholesterolio kiekį mažinančių vaistų poveikį

Parašė:  2020-07-31

Plačiai išrašinėjami statinai veiksmingai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, tačiau jiems būdingas nepageidaujamas poveikis raumenims. Remiantis naujosios mokslinių tyrimų apžvalgos duomenimis, lygiagrečiai vartojant populiarų energijos suteikiantį kofermento Q10 papildą, minėtas nepageidaujamas poveikis galimai susilpnėja.
Nors statinai jau daugybę dešimtmečių veiksmingai mažina potencialiai kenksmingą cholesterolio kiekį kraujyje, šios plačiai išrašinėjamos grupės sintetiniai vaistai turi ir tamsiąją pusę. Statinai gali sukelti nepageidaujamų reiškinių raumenims. Kai kuriais atvejais šie reiškiniai būna tokie stiprūs, kad priverčia žmones nustoti vartoti jiems išrašytus cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus. Įdomu tai, kad, remiantis naujosios gegužės mėnesį „Journal of the American Heart Association“ žurnale paskelbtos atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų meta analizės duomenimis, lygiagrečiai vartojant populiaraus energijos suteikiančio į vitaminą panašaus junginio kofermento Q10 papildus, nepageidaujamus simptomus galima sušvelninti. Anot naujosios apžvalgos apimtų mokslininkų, kofermento Q10 papildai ilgainiui gali tapti visuotinai rekomenduojamais papildais statinų sukeliamiems nepageidaujamiems raumenų reiškiniams sušvelninti.
Sumažėja raumenų skausmai, nuovargis ir silpnumas
Atlikdami meta analizę, mokslininkai išstudijavo 12 atsitiktinių imčių kofermento Q10 poveikio statinais gydomiems tiriamiesiems tyrimų išvadas. 294 tiriamiesiems greta įprastų statinų buvo paskirta vartoti kofermento Q10, o 281 tiriamajam – atitinkama placebo dozė. Lygindami tyrimų išvadas, mokslininkai pastebėjo, kad kofermento Q10 ir statinų derinys palengvino įvairius nepageidaujamus simptomus, pavyzdžiui, raumenų skausmą, silpnumą, spazmus ir nuovargį, kurie paprastai siejami su gydymu statinais. Minėtų tyrimų atvejais buvo skiriama 100–600 mg kofermento Q10 dienos dozė.
Padeda raumenų ląstelėms gaminti energiją
Sprendžiant esminės nepageidaujamų statinų sukeliamų reiškinių raumenims ir kofermento Q10 poveikio priežasties klausimą buvo aptarinėjami įvairūs galimi poveikio mechanizmai. Vienas iš jų yra mitochondrijų disfunkcija vadinamas reiškinys, pasireiškiantis, kai raumenų ląstelių „jėgainės“ mitochondrijos nustoja gaminti tinkamai raumenų veiklai užtikrinti būtiną energiją. Mokslininkai pastebėjo, kad, nuolat vartojant statinus, kofermento Q10 kiekis širdies ir skeleto raumenyse sumažėjo 16–54 proc. Šis kofermentas yra nepakeičiamas mitochondrijų apykaitos elementas, tad statinų sukeliamu jo sumažėjimu būtų galima paaiškinti energijos apykaitos ir paskesnį raumenų ląstelių veiklos sutrikimą.
Gyvybiškai svarbus širdžiai junginys
Kofermento Q10 poveikis širdies raumens veiklai plačiai aptartas keleto tyrimų išvadose. 2014 m. „JAAC Heart Failure“ žurnale paskelbto „Q-Symbio“ tyrimo metu iš viso 420 lėtiniu širdies nepakankamumu sergantiems tiriamiesiems greta įprastų vaistų širdžiai buvo skiriama 300 mg kofermento Q10 per dieną arba atitinkama placebo dozė. Vartojusiųjų kofermentą Q10 grupėje rizika numirti dėl širdies ligos buvo 43 proc. mažesnė, be to, papildas ženkliai pagerino šių tiriamųjų širdies veiklą.
Kitas tyrimas, „KiSel-10“, buvo atliktas su 443 sveikais pagyvenusiais tiriamaisiais. Pusei jų buvo paskirta vartoti 200 miligramų kofermento Q10 ir 200 mikrogramų natūralių seleno mielių, o kitai pusei – placebo. Remiantis šio 2013 m. „International Journal of Cardiology“ žurnale paskelbto tyrimo išvadomis, kofermentą Q10 ir seleną vartojusių tiriamųjų grupėje pasitaikė 54 proc. mažiau mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų ir ženkliai pagerėjo šių tiriamųjų širdies raumens veikla.
Papildas naudingas visiems pagyvenusiems žmonėms
Apibendrinant galima teigti, kad kofermentas Q10 vaidina svarbų vaidmenį apskritai visų raumenų ir atskirai širdies raumens sveikatai. Gydymo statinais sukeliamas kofermento Q10 kiekio sumažėjimas sustiprina kiekvienam žmogui būdingo natūralaus, amžiaus nulemto kofermento Q10 kiekio mažėjimo pasekmes. Dėl to tik padidėja pavojus mitochondrijų veiklai ypač daug energijos reikalingų tipų ląstelėse, pavyzdžiui, raumenų ląstelėse. Dėl šios priežasties vartoti kofermento Q10 papildus, ko gero, yra išmintingas sprendimas visiems pagyvenusiems žmonėms apskritai, kadangi taip galima padėti palaikyti normalią raumenų ląstelių energijos apykaitą. Vartojančių statinus atveju minėti papildai gali būti ypač naudingi kaip priemonė statinų sukeliamam gyvybiškai svarbaus kofermento Q10 kiekio mažėjimui kompensuoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt