Laikas, gamta ir žmonės negailestingi sudegusios istorinės daržinės likučiams

Parašė:  2019-08-06

Prieš metus Telšių rajone, Biržuvėnuose, supleškėjo kultūros vertybė, valstybės saugomas kultūros paminklas – Biržuvėnų dvaro sodybos antra daržinė.
Dėl šios nelaimės Telšių rajono savivaldybėje anuomet įvyko ne vienas pasitarimas. Įtardama, kad tai gali būti padegimas, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Informacija pasiekė ir kitas įstaigas: Kultūros paveldo departamento Telšių skyrių, Luokės seniūniją ir kt.
Buvo didelis sujudimas – visi sutartinai kartojo ieškosiantys nelaimės priežasčių, o gal net ir kaltininkų, atrodė, kad nuoširdžiai apgailestaujama netekus kultūros vertybės.
Bėgo dienos… Netruko pralėkti ir visi metai, o istorinį pastatą mums primena tik laiko ir gamtos naikinami neapsaugoti griuvėsiai…
Aurelija SERVIENĖ
Istorinė daržinė
Dėl iki šiol nežinomų priežasčių sudegusi XX a. pr. daržinė priklauso Telšių rajono savivaldybei.
Daržinė (70 × 30 m) buvo rąstinė, apkalta lentomis, stogas dengtas šiferiu. Išmanantys istoriją tvirtina, jog ji buvusi unikali, ypač savitos medinės konstrukcijos. Tokių pastatų Lietuvoje – vos vienas kitas.
Po įvykusio gaisro kalbėta, kad ugnyje pražuvusia vertinga daržine apie dešimt metų naudojosi kaip savo vietinis ūkininkas. Į valstybės saugomą kultūros paminklą traktoriumi vežiojo šieno ritinius, kurie prieš metus ir supleškėjo kartu su pastatu.
Luokės seniūnijos kultūrinės veiklos organizatorė Marytė Beleckienė tikina dažnai pravažiuojanti pro šią vietą Biržuvėnuose ir su gailesčiu vis žvelgianti į kultūros vertybę, iš kurios šiandien likę tik griuvėsiai, kuriais niekas per metus taip ir nepasirūpino.
Nurodė likviduoti gaisro padarinius
Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių skyrius praėjusių metų rugpjūčio 24 dieną, kai sudegė dvaro sodybos antra daržinė, apie įvykį pranešė Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos.
Kultūros paveldo departamento Telšių skyriaus vyriausioji specialistė, šiuo metu pavaduojanti vedėją, Aurelija Ričkuvienė informavo, jog Telšių skyrius tada surašė kultūros paveldo objekto būklės patikrinimo aktą, kuriame užfiksuota, kad gaisro metu sunaikintos visos vertingosios savybės, išskyrus konstrukcinės dalies pamatą su lauko akmens mūro ir akmenukų užpilo cokoliu.
Telšių skyrius valdytojui, t. y. Telšių rajono savivaldybei, įteikė reikalavimą ir nurodė likviduoti gaisro padarinius bei apsaugoti išlikusias vertingąsias savybes, pamatus, cokolio fragmentus nuo atmosferos poveikio, galimų tolesnių irimo procesų.
Kultūros paveldo departamentas 2018 m. spalio 31 d. sudarė komisiją dėl sužaloto kultūros paminklo – Biržuvėnų dvaro sodybos antros daržinės atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo. Komisija nutarė, kad vadovaujantis teisės aktais padaryta žala iš kaltų asmenų turi būti išieškota ir atkurta iki sužalojimo buvusi dvaro sodybos antros daržinės būklė, bei valdytojui pasiūlė ieškoti lėšų ir atlikti dvaro sodybos pirmos daržinės, kuri savo forma, medžiagiškumu, architektūrine išraiška yra analogiška sudegusiai antrai daržinei, architektūrinius apmatavimus, kurių pagrindu būtų galima atkurti prarastą paminklą.
„Mūsų turimais duomenimis, Telšių rajono savivaldybė Telšių skyriaus reikalavimo negalėjo įvykdyti dėl lėšų trūkumo. Šiuo metu yra vykdoma viešųjų pirkimų procedūra dėl gaisravietės išvalymo darbų atlikimo“, – situaciją komentavo A. Ričkuvienė.
Tyrimas sustabdytas
Šiaulių apygardos prokuratūros Telšių apylinkės prokuratūra (Telšiai) priėmė nutarimą sustabdyti ikiteisminį tyrimą. Tiksli gaisro priežastis nenustatyta, asmenų, padariusių nusikalstamą veiką, nustatyti nepavyko.
Tą patį patvirtino ir Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Dokumentų valdymo poskyrio vedėja Edita Ubartienė: „Ikiteisminis tyrimas yra sustabdytas nenustačius kaltų asmenų.“
Savivaldybės pažadas pasirūpinti
Savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos Eglės Macienės teigimu, dėl Biržuvėnų dvaro sodybos daržinės gana ilgą laiką vyko tyrimai gaisro priežasčiai nustatyti, kultūros vertybei padarytai žalai įvertinti ir kt. Telšių rajono savivaldybė, sulaukusi minėtų tyrimų pabaigos, kaip statinio valdytoja šiuo metu ieško rangovo, kuris galėtų atlikti gaisravietės išvalymo ir objekto išlikusių fragmentų konservavimo darbus.
Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas užtikrino: „Ateityje tikrai bus sprendžiamas šio objekto likimas.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt