Fekalijomis tvinsta Savivaldybei priklausančios patalpos: gyventojai šaukiasi pagalbos

Parašė:  2020-10-16

„Telšių ŽINIŲ“ redakciją pasiekė Ubiškės miestelio gyventojų pagalbos šauksmas. Paskambinęs vyriškis skundėsi, kad I. Vaišvilos gatvėje esančiame bendrabutyje nuolat kemšasi kanalizacija. Ši problema esą kartojasi daugelį metų. „Kur mes tik nesikreipėme – ir į Savivaldybę, ir į seniūniją, visi sako niekuo negalintys padėti, – teigė ubiškiškis. – Bendrabutyje gyvena daug šeimų, yra daugiavaikių. Socialiniai būstai, privatūs butai, įsikūrusi Ubiškės girininkija. Bet namo rūsys nuolat plaukia… ir visi kratosi atsakomybės.“
Antanas NEKRAŠIUS
Sulaukę gyventojo skambučio nuvykome apžiūrėti minėto bendrabučio. Sutiktos namo gyventojos patvirtino, kad keletą metų kartojasi problema dėl kanalizacijos. Esą nuolat paplūsta namo rūsys, kuriame kadaise sales įsirengė Ubiškės kaimo bendruomenė. Patys bendrabučio gyventojai rūsio patalpomis nesinaudoja. Durys – užrakintos. Raktai – pas bendruomenės pirmininkę.
Sutiktos I. Vaišvilos gatvės 4-ojo namo gyventojos pasakojo, kad name gyvena apie 40 asmenų. Yra keletas socialinių būstų, daug vaikų, įsikūrusi girininkija. Tačiau kam priklauso namas – nežino. Daugiabučio niekas neprižiūri, visi kratosi atsakomybės, jei atsitinka kokia nelaimė ar atsiranda gedimas. Pasak moterų, paskutinį kartą rūsys nuotekomis tvino spalio pradžioje.
Kreipėsi į seniūną. Tačiau šis tvirtino negalintis niekuo padėti ir liepė „pašalpiniams“, dalis kurių gyvena tame pačiame daugiabutyje, iškuopti rūsio patalpas. „Dar buvo kažkas iškvietęs kažkokią įmonę. Atvažiavo su specialia technika, apžiūrėjo lauke esančius kanalizacijos šulinius, pasakė, kad niekuo negali padėti, ir iš mūsų, „ubagų“, paėmę 20 Eur išvažiavo…“ – kalbėjo moterys.
Atrakinti bendrabučio rūsį paprašėme Ubiškės kaimo bendruomenės pirmininkės Laimos Šiušienės. Moteris mielai sutiko. Vaikščiojant po rūsį pirmininkė pasakojo, jog prieš daugiau nei aštuonerius metus tuometinis bendruomenės pirmininkas ėmėsi iniciatyvos patalpas pritaikyti bendruomenės poreikiams. Gautas finansavimas iš vietos veiklos grupės (VVG). „Idėja buvo labai graži – norėta pritaikyti patalpas ne tik bendruomenės šventėms, susirinkimams, laisvalaikiui, bet ir socialiai remtinų šeimų poreikiams – įrengti pirtelę, bendrojo naudojimo skalbyklą ir pan., – „Telšių ŽINIOMS“ sakė L. Šiušienė. – Tačiau pavyko įgyvendinti tik dalį numatytų darbų (panaudota apie 70 000 litų, t. y. apie 20 000 Eur, – red.), mat antrajame etape bendruomenė nebegavo VVG lėšų.“
L. Šiušienės teigimu, patalpos buvo tik iš dalies sutvarkytos. Keletą kartų bendruomenė jose organizavo vakarones, vaikai pasistatė stalo teniso stalą, ir tiek.
Kam priklauso rūsio patalpos ir kaip jos atsidūrė bendruomenės rankose, Ubiškės kaimo bendruomenės pirmininkė negalėjo atsakyti. Patalpas svarstyta perduoti bendrabučio gyventojams, bet ir čia – nėra namo šeimininko, nėra su kuo kalbėtis – kiekvienas pats sau. L. Šiušienė neslėpė, jog rūsio būklė yra prasta – dėl drėgmės išjungta elektra, nėra ventiliacijos, aplink pelėsis, negana to, kas kiek laiko dar ir kanalizacija užpila. Į klausimą, kodėl prieš aštuonerius metus bendruomenei pradėjus tvarkyti patalpas nebuvo tvarkomi nuotekų tinklai, pirmininkė atsakė: „Matyt, ne nuo to galo pradėjo…“
Apie Ubiškės bendrabučio problemą paklausėme Tryškių seniūnijos seniūno Antano Jokubauskio. Jis purtė galvą, esą padėti namo gyventojams niekuo negalintis – bendrabutis seniūnijai nepriklauso. „Tiek gyventojams, tiek bendruomenės pirmininkei sakiau, jog minėtame name reikia įregistruoti bendriją arba kreiptis į Telšių rajono savivaldybę, kad jiems būtų paskirtas administratorius, – „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino A. Jokubauskis. – Suprantu, kad reikia padėti žmonėms, bet ten situacija ganėtinai sudėtinga: dauguma butų privatūs, yra socialinių, vieni žmonės gyvena, kiti išvažiavę arba butas areštuotas.“
Anot seniūno, apie susiklosčiusią situaciją Ubiškėje jis žodžiu informavo Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus specialistus.
Visų pirma į Savivaldybę kreipėmės su klausimu – kam priklauso minėto daugiabučio rūsio patalpos, kadangi Ubiškės bendruomenė negalėjo jų rasti padėtų „po eglute“. „Savivaldybė adresu: I. Vaišvilos g. 4, Ubiškės mstl., turi iš viso 416,12 kv. m ploto patalpų. Daugiausia yra gyvenamosios patalpos. Ubiškės kaimo bendruomenei buvo panaudos teise 10 metų skirtos 319,08 kv. m ploto patalpos. Šiuo metu sutartys yra pasibaigusios (buvo perduota 2009 m. 177,47 kv. m ir 2008 m. 141,61 kv. m)“, – atsakė mums Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja Birutė Každailevičiūtė.
Kitaip tariant, rūsio, kuris nuolat skęsta fekalijomis, savininkė – Telšių rajono savivaldybė.
Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjo Gintauto Lukausko klausėme, ar Savivaldybė ketina atlikti remonto darbus daugiabutyje I. Vaišvilos g. 4, kad būtų pašalinti nuotekų tinklų gedimai.
„Daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendrojo naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė-techninė ir kitokia įranga, todėl namo gyventojai aukščiau minėtai įrangai tvarkyti, remontuoti turi kaupti lėšas, kaip ir numatyta Civiliniame kodekse, – sulaukėme vedėjo atsakymo. – Šiuo metu daugiabučio namo niekas neadministruoja, namas nėra įsteigęs bendrijos ar sudaręs jungtinės veiklos sutarties. Gyventojai, surinkę parašus, gali kreiptis į Savivaldybę dėl administratoriaus parinkimo procedūrų pradėjimo. Turėdami administratorių gyventojai rinks lėšas bendrojo naudojimo objektams tvarkyti ir, iškilus problemoms, visada galės kreiptis į administratorių atsiradusiai problemai pašalinti.“
G. Lukauskas pabrėžė, jog Telšių rajono savivaldybės administracija netvarko privačių žmonių turto – tam yra skirti bendrojo naudojimo objekto administratoriai, įsteigiamos bendrijos ar pasirašoma jungtinės veiklos sutartis: „Nuotekų tinklai yra bendra dalinė nuosavybė, todėl Telšių rajono savivaldybės administracija gali proporcingai savo turimai patalpų daliai pastate prisidėti prie tinklų remonto darbų.“
Taigi, kokių veiksmų turėtų imtis minėto bendrabučio ar panašioje situacijoje atsidūrusio kito daugiabučio namo savininkai? Įsteigti namo bendriją arba surinkus daugiau kaip pusės butų savininkų parašus raštu kreiptis į Telšių rajono savivaldybę, kad namui būtų paskirtas administratorius. Tiesa, inicijuoti šį procesą galėtų ir patogiai Savivaldybės administracijoje sėdintys klerkai, juk dalis patalpų I. Vaišvilos g. 4, Ubiškėje, priklauso pačiai Savivaldybei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Anonimas parašė:

  Ką valdininkai sugeba, tai motyvuotai atsakyti, kad padėti niekuom negali. O realiai meluoja nušilę. Kai daugiabutis namas neturi bendrijos, nėra jungtinės sutarties, savivaldybė privalo paskirti administratorių. Butų ūkis tiek dejavo, kad butų ūkio valdos administruoja daug daugiabučių, kuriuos savivaldybė priskyrė. O čia va laisvas namas, imkit. Bet jaučiu neapsimoka kažkokiam užkampyje administruoti.

 2. Telšietis parašė:

  Čia Tryškių seniūno pareiga pasirūpinti seniūnijos gyventojais.O “pašalpiniais“ vadinti labai žema…

  1. Jonis parašė:

   Prie ko čia seniūno pareiga, gal ir, atsiprašant, š… turėtų privačiam name surinkti? Gryna demagogija

 3. Antanas parašė:

  dėkoju žurnalistui už korektiškai ir tiksliai perteiktą informaciją, bet dėl žodžio „pašalpiniai“ nesutinku, tai ne mano retorika, tokio žodžio nesakiau. Gyventojais rūpinamės tiek, kiek leidžia įgaliojimai.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt