Etninės kultūros ugdymas lopšelyje-darželyje „Mastis“

Parašė:  2020-10-16

Telšių lopšelis-darželis „Mastis“ mini veiklos 60-metį. Įstaiga išugdė nemažą būrį telšiškių, kurie lyg simbolinės gervelės pasklido po Lietuvą ir pasaulį, nepamiršo „Masčio“, jau augina savo vaikus ir provaikaičius, bet dažnai vėl atveda juos į „Mastį“ kaip į mielus savo vaikystės namus. Taip kuriasi savita bendruomenė, lyg šeima, susieta bendro požiūrio, vertybių, noro muzikuoti ir kurti.
Aurelija SERVIENĖ
Ugdoma etninė kultūra
Telšių lopšelio-darželio „Mastis“ direktorė Danutė Popovič teigia, jog įstaigos bendruomenė 60 metų sukaktį pasitinka džiugi ir ori, tikėdama, kad tai, ką daro, yra vertinga ir svarbu augančiam vaikui, Žemaitijos ir Lietuvos kūrėjui, ir kiekvienam darbuotojui realizuojant save.
„Deja, ne kiekvienoje šeimoje dvasinis mūsų protėvių palikimas yra vertinamas, puoselėjamas ir perduodamas vaikams. Todėl mes, mokytojai, tampame bene vieninteliais etninės kultūros pradmenų ugdytojais, jos saugotojais ir skleidėjais. Mūsų darželyje į vaikų ugdymo turinį integruojama 2016 metais atnaujinta etninio ugdymo programa „Cyruliokams“, – pasakojo direktorės pavaduotoja Regina Lukauskienė.
Darželį lankančių vaikų ugdymo turinys ir planuojamos veiklos glaudžiai susiję su metų sezoniškumu, kalendorinėmis šventėmis, artima aplinka, Žemaitijos išskirtinumu. Etninės temos ir medžiaga panaudojama pažintinėje (gamta, papročiai, istorija), meninėje (folkloras, kūrybinė vaiko raiška, tautodailė), žaidybinėje (liaudies žaidimai), komunikacinėje (tautosakoje), darbinėje, vaidybinėje veikloje. Etninė kultūra lavina vaiko kalbą ir vaizduotę, padeda ugdyti jo bendrąsias kompetencijas.
„Seklytėlė“
Lopšelyje-darželyje įkurta senovinių rakandų, namų apyvokos daiktų, liaudies meno dirbinių „Seklytėlė“. Lankydamiesi „Seklytėlėje“ vaikai gali susipažinti su liaudies menu, amatais, gali išbandyti ir savo rankose palaikyti eksponatus. Įstaigos bendruomenės surinkta ekspozicija bei mokytojos Dalios Bumblauskaitės rūpesčiu „Seklytėlė“ nuolat atnaujinama ir papildoma, autentiški daiktų pavadinimai pateikti žemaičių kalba.
Meilė savo kraštui
Direktorės D. Popovič teigimu, darželio bendruomenė aktyviai organizuoja įvairias popietes, šventinius rytmečius ir kitus renginius, pavyzdžiui, lopšinių popietes, šeimų vakarones, pasakų popietes, vaikų ir tėvelių kūrybos darbų parodas, etnines kalendorines šventes.
„Vaikų įgytos etnokultūros žinios ir patirtis palaipsniui subrandina artimą, nuoširdų santykį su savo kraštu“, – įsitikinusi įstaigos vadovė.
„Masčio“ bendruomenė aktyviai dalyvauja miesto ir rajono renginiuose, noriai įsijungia į organizuojamus respublikinius festivalius, kuriuose vaikai turi puikią galimybę išgirsti autentiškų šnektų, dainų, instrumentinių muzikos kūrinių, pamatyti senovinių šokių, pasigrožėti tautiniais kostiumais.
Žemaitiškos kalbos puoselėtojai
Anot R. Lukauskienės, etnokultūros puoselėjimas jų ikimokyklinėje įstaigoje – viena prioritetinių krypčių, tad ir žemaičių kalbos vartojimas, jos autentiškumo atskleidimas, etninio paveldo unikalumas darželio bendruomenei yra ypač svarbūs. Įstaigoje plėtojamos ne tik įprastos, bet ir unikalios, pačių sukurtos tradicijos, šventės. Yra puikių mokytojų, žemaitiškos kalbos puoselėtojų, kurios kasmet organizuoja rajono ikimokyklinių įstaigų ugdytinių žemaitiškų skaitymų konkursus.
Mažieji įstaigos skaitovai yra pelnę daugybę apdovanojimų Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkursuose „Tramtatulis“. Ne kartą yra tapę Skuodo rajono savivaldybės Žemaičių draugijos organizuojamų konkursų „Skaitymai žemaitiškai“ laureatais, įvairių respublikinių švenčių dalyviais ir nugalėtojais.
Vaikučius žemaitišką kalbą pamilti, suprasti ir puoselėti skatina mokytojos Jūratė Rubavičienė, Dalia Balsienė, Janina Jankauskienė, Aušra Stasiulienė, Rasa Gudienė.
Aktyvi veikla
Meninio ugdymo mokytojos Ritos Macijauskienės dėka nuo pirmųjų darželio lankymo dienų mažieji ugdytiniai turi galimybę plėsti etninio muzikavimo ir kolektyvinės kūrybinės veiklos patirtį ir aktyviai įsitraukti į darželio ansamblio „Cīruliokā“ gyvavimą ir veiklą.
Darželio mokytojai taip pat susibūrė į ansamblį, dainuoja šventėse, dalyvauja konkursuose. Kitos darbuotojos dalijasi gėlių ir vaistinių augalų auginimo paslaptimis, kuria rankdarbius, prisideda puošiant įstaigos erdves. Yra ir mokytojų, rašančių eiles, tapančių, darančių karpinius, užsiimančių tautodailės siuviniais.
Su meile ugdomi vaikai
„Masčio“ kolektyvas vienija 27 žmones. Kiekvienas čia yra svarbus. Ilgamečiai darbuotojai, paskyrę įstaigai daugiau nei 30 metų, yra mokytojai D. Bumblauskaitė, J. Jankauskienė, Vilija Kergienė, J. Rubavičienė, A. Stasiulienė, ūkvedė Antanina Ignotienė, mokytojų padėjėjos Gražina Juškienė, Vyda Liutkienė, Dangolė Pašilienė, Gėnė Vilčauskienė.
„Jų ir likusių darbuotojų dėka atsakingai ir su meile ugdomi 111 vaikų, saugomos tradicijos, „katras buočė davė“, ir tiek maži, ir tiek dideli „mundriejam sulig dėina“, – sakė D. Popovič.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Jūsų nuomone, ar apsauginės veidą dengiančios kaukės apsaugo nuo COVID-19 viruso?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt