Dėl uždraustos vaistų prekybos – pavojus gyvybei

Parašė:  2020-04-07

Prieš kelias savaites sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu uždrausta skirti ir parduoti vaistus „Lopinavir/Ritonavir“ ir hidroksichlorokviną, kurie mokslininkų jau bandomi pritaikyti koronaviruso infekcijai gydyti. Nors skelbiama, kad tie asmenys, kuriems šie vaistai yra būtini gydyti kitas ligas, jų galės gauti, tačiau į redakciją paskambinusi Telšių rajono gyventoja guodėsi jai gyvybiškai svarbių medikamentų negalinti nusipirkti jau kelias savaites.
Monika GIRDVAINĖ
Uždraudus prekybą nebėra vaistų
A. Verygos sprendimu nuo kovo 22-osios šeimos gydytojams uždrausta skirti, o vaistinėms – parduoti kelis generinius vaistus. Vienas jų – „Lopinavir/Ritonavir“ skiriamas gydyti ŽIV, o hidroksichlorokvinas vartojamas gydant artritą, vilkligę, odos porfiriją ir maliariją. Kadangi keliose šalyse šiuos vaistus bandoma naudoti ir gydant nuo koronaviruso infekcijos, jų paklausa Lietuvoje ir pasaulyje išaugo. Matyt, siekiant užkirsti kelią galimai lietuvių savigydai, nuspręsta minėtų vaistų prekybą laikinai sustabdyti.
Į laikraščio „Telšių ŽINIOS“ redakciją paskambinusi moteris guodėsi, kad dėl tokio, jos manymu, neapgalvoto sprendimo ji nebegali nusipirkti gyvybiškai svarbių vaistų – hidroksichlorokvino. Ketverius metus vilklige serganti moteris sakė, kad per dieną ji išgeria po dvi tabletes minėtų medikamentų.
„Net ir turėdama kompensuojamųjų vaistų receptą trims mėnesiams, negalėjau jų nusipirkti nė vienoje Telšių mieste esančioje vaistinėje. Saugausi koronaviruso, laikausi izoliacijos reikalavimų ir be rimtos priežasties niekur nevažiuoju iš namų. Apmaudu, kad dėl šių vaistų teko aplankyti visas vaistines, rizikuoti savo sveikata užsikrėsti virusu, tačiau rezultato nepavyko pasiekti“, – kalbėjo Telšių rajono gyventoja. Moteris sakė visose vaistinėse išgirdusi tą patį atsakymą: vaistų prekyboje šiuo metu neturima, o ir užsakyti jų nėra iš kur.
Pašnekovė praėjusią savaitę dėl vaistų prekybos skambino į kelis vaistinių tinklus, tačiau išgirdo tą patį atsakymą. Kada vaistų bus galima nusipirkti – nežinoma.
„Kelias dėžutes vaistų dar turiu. Pasitarusi su savo gydytoja vartosiu mažesnę paros dozę, tad mėnesiui jų dar užteks. Neįsivaizduoju, kaip gyvensiu vėliau, jei prekyboje tų medikamentų neatsiras“, – dėl savo sveikatos nerimauja moteris.
Kompensuojamųjų vaistų pardavimą užtikrina?
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos politikos skyriaus patarėjas Tomas Alonderis, komentuodamas susidariusią situaciją dėl hidroksichlorokvino pardavimo, teigė, kad valstybės reikšmės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimu, kuris buvo priimtas kovo 20 dieną, yra ribojamas tik nekompensuojamojo vaisto hidroksichlorokvino pardavimas: „Pacientai, kurie vartoja šį kompensuojamąjį vaistą, ir toliau gali gydytis hidroksichlorokvinu.“
„Kaip Sveikatos apsaugos ministerijai pranešė minėto vaisto gamintojas, kovo 27–30 dienomis didmeninio platinimo įmonėms buvo perduotas vaisto kiekis, reikalingas aprūpinti pacientus, besigydančius kompensuojamuoju hidroksichlorokvinu“, – kalbėjo T. Alonderis.
Jis informavo, jog SAM 2020 m. kovo 27 d. raštu kreipėsi į didmeninio platinimo įmones, kad pirmiausia būtų aprūpinti kompensuojamąjį hidroksichlorokviną vartojantys pacientai.
Farmacijos politikos skyriaus patarėjo tvirtinimu, pacientai, kuriems yra išrašyti kompensuojamieji receptai, gali telefonu kreiptis į vaistinę, kurioje ketina įsigyti šį vaistą, kad ji užsisakytų ir turėtų medikamentą sutartu laiku.
Konkrečiai pacientei rekomenduojama kreiptis arba į tą vaistinę, kurioje visuomet pirkdavo, arba telefonu į vaistinių tinklą – jie esą galėtų nukreipti artimiausiu keliu.
Kodėl telšiškei nepavyksta nei užsisakyti, nei nusipirkti vaistų pastarąsias dvi savaites?
„Susidarius minėtai situacijai hidroksichlorokvino poreikis yra ženkliai išaugęs ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tačiau šio vaisto gamintojas deda visas pastangas, kad būtų patenkintas padidėjęs vaisto poreikis“, – sakė T. Alonderis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Meras siūlo Tarybai atleisti A. Ba­ce­vi­čių iš An­ti­ko­rup­ci­jos ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko pa­rei­gų. Ar tam pritariate?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt