Darželius atakuoja dvi fronto linijos: bendruomenės poreikiai ir higienos reikalavimai

Parašė:  2019-08-02

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliko ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas vykdančių įstaigų sveikatos saugos vertinimą Telšių apskrityje. Rezultatai nėra džiuginantys. Tačiau situacijos nedramatizuoti ragina Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė.
Grupėse viršijamas vaikų skaičius
Perpildytos darželių grupės – jau ne tik sostinės tėvų galvos skausmas, bet ir daugelio Lietuvos savivaldybių problema. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliktas vertinimas parodė, kad Telšių apskrities savivaldybėse ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas vykdančiose įstaigose yra neretai viršijamas sąrašinis vaikų skaičius grupėse – 16 proc. vaikų ugdymo įstaigų buvo perpildyta bent viena grupė.
Telšių rajono savivaldybėje 25 proc. patikrintų įstaigų sąrašinis vaikų skaičius neatitiko reikalavimų, 18 proc. patikrintų įstaigų buvo nesilaikoma reikalavimo, kad įrengta vaikų žaidimų aikštelė turi būti aptverta tvora, 18 proc. patikrintų įstaigų neužtikrinta metinė vaikų žaidimų aikštelių kontrolė.
Savivaldybė privalo užtikrinti teisės aktų vykdymą
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pažymi, kad Lietuvos higienos normos sveikatos saugos reikalavimų privalo laikytis visi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugų teikėjai, jų steigėjai ir pagal kompetenciją kontrolę vykdančios institucijos.
„Vaikų grupių formavimas yra savarankiška Savivaldybės funkcija, tačiau tai nereiškia, kad Savivaldybė gali nepaisyti aukštesnės galios teisės aktų reikalavimų. Savivaldybės, siųsdamos vaikus į grupes, privalo užtikrinti, kad bus vykdomi visi teisės aktų reikalavimai. Šiandienė situacija rodo, kad arba savivaldybės dirba aplaidžiai, arba mano darančios gera, taip pro pirštus žiūrėdamos į vaikų perteklių grupėse. Pasekmės gali būti liūdnos, tačiau tikiu visų pusių geranoriškumu ir suinteresuotumu: savivaldybės turės kuo greičiau spręsti šį klausimą, o mes pasirengę padėti“, – pabrėžia viceministras.
NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės teigimu, perpildytų vaikų grupių problema žinoma seniai.
Svarbi vaiko sveikata
Pasak Santaros klinikų Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovės prof. dr. Odilijos Rudzevičienės, ikimokyklinis ir priešmokyklinis laikotarpiai itin svarbūs vaiko sveikatai, nes tuo metu formuojasi imuninė sistema, daugeliui ji galutinai susiformuoja 5–7 metų amžiaus.
„Tikėtina, kad perpildytose darželio grupėse vaikų, turinčių virusinių kvėpavimo takų ligų ir platinančių virusus, bus daugiau, tad sveikam vaikui tokioje virusų koncentracijoje tikimybė užsikrėsti išaugs kelis kartus. Be to, perpildytose grupėse, tikėtina, yra didesnis triukšmas, jis vargina vaikus ir darbuotojus, visi tampa ne tokie dėmesingi, atsiranda daugiau streso ir suirzimo“, – tvirtina profesorė, pabrėždama, kad per didelis nuovargis ir stresas nėra geras pagalbininkas normaliai formuotis imuninei sistemai, vaikai tampa irzlesni, jautresni, gali greičiau susirgti.
Medikės manymu, daug problemų galėtų išspręsti pakankamas patalpų vėdinimas ir privalomų higienos priemonių laikymasis: jei vaikai po tualeto ir prieš valgį plautų rankas, būtų kruopščiai valomos patalpos, žaislai, kitos ugdymo priemonės, nuolat keičiama patalynė, valomi ir keičiami čiužiniai.
Tiesa, daug bėdos gali padaryti ir netvarkinga darželio lauko teritorijų įranga.
„Vaikai judrūs, gali lengvai susižeisti. Vaikų traumos yra trečioji pagal gausą vaikų ligų grupė, dėl kurios jie pakliūva į mūsų ligoninių stacionarus. Taip pat ypač svarbu, jog darželio teritorijose esančiose smėlio dėžėse būtų reguliariai keičiamas smėlis, kad vaikai neužsikrėstų pavojingomis ligomis, kurias perneša smėlyje esantys kirmėlių kiaušinėliai“, – kalba prof. dr. O. Rudzevičienė.
Grupėse – maksimalus vaikų skaičius
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja D. Tūmienė sako, jog kasmet, įvertinus ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų švietimo poreikius, ugdymo įstaigų galimybes, grupių formavimą reglamentuojančius teisės aktus, nustatomas grupių skaičius ir vaikų skaičius jose kiekvienai įstaigai.
„Nors nuosekliai steigiamos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, vis dar nepatenkiname visų prašymų dėl ikimokyklinio ugdymo. Dėl šios priežasties dažniausiai grupės formuojamos su maksimaliu vaikų skaičiumi. Atsižvelgiant į grupių užpildymo pokyčius, jos gali būti papildomos per mokslo metus, jei yra laisvų vietų. Per mokslo metus būna įvairių situacijų, kai būtina priimti vaiką į darželį, pvz.: paskiriamas privalomas ikimokyklinis ugdymas vaikams, kurie auga šeimose, patiriančiose socialinę riziką, arba jau prasidėjus mokslo metams vaikui nustatomi dideli arba labai dideli specialieji ugdymo poreikiai ir tada tokiu atveju vienas vaikas prilyginamas dviem tos grupės, kurioje ugdomas, vaikams ir kt. Dėl tokių ir panašių priežasčių vienoje kitoje grupėje 1–2 vaikais per mokslo metus skaičius tampa didesnis, nei nurodyta Higienos normoje. Bet tai yra išimtiniai atvejai“, – pasakoja Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja.
Žaidimų aikštelių kontrolė
Pagal 2018 m. lapkričio 1 d. įsigaliojusius naujus Higienos normų reikalavimus tvoros jau pakeistos „Berželio“, „Nykštuko“, „Žemaituko“, „Masčio“, „Saulutės“ lopšeliuose-darželiuose ir Rainių mokykloje-darželyje. Šiemet teritorijų tvorų keitimo darbai vyksta „Eglutės“ lopšelyje-darželyje ir „Saulėtekio“ pradinėje mokykloje. Ne žemesne kaip 1,5 m aukščio tvora dar reikalinga aptverti Buožėnų mokyklą-darželį, Ubiškės mokyklą-daugiafunkcį centrą.
D. Tūmienė informavo, kad rajono ugdymo įstaigose vaikų žaidimų aikštelių kontrolę vykdo įstaigos vadovo paskirtas darbuotojas, kuris vieną kartą per savaitę atlieka šių aikštelių apžiūrą ir fiksuoja žurnale. Vieną kartą per metus metinei žaidimų aikštelių kontrolei atlikti yra kviečiama akredituota kontrolės įstaiga. Pašnekovės teigimu, metinė kontrolė nebuvo atlikta dviejose įstaigose, kuriose ikimokyklinio ugdymo grupės įsteigtos neseniai ir žaidimų aikštelės įrengtos naujai. Atkreiptas šių įstaigų vadovų dėmesys, kad ir naujai įrengtoms aikštelėms privalu atlikti metinę kontrolę. Vienoje įstaigoje jau aikštelės kontrolė atlikta.
Reikės naujų grupių
„Birželio mėnesį vyko NVSC Telšių departamento ir Telšių rajono savivaldybės administracijos atstovų pasitarimas, kuriame buvo aptarti Telšių rajono savivaldybės įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, patikrinimo rezultatai. Iš esmės situacija yra nebloga, bet taip pat yra ir taisytinų dalykų. Nutarta, kad toliau bus tęsiamas institucinis bendradarbiavimas, aktyviai vykdomas įstaigų konsultavimas. Akivaizdu, kad, siekiant patenkinti bendruomenės poreikius ir užtikrinti Higienos normų reikalavimų laikymąsi, reikės dar įrengti papildomų grupių, palaipsniui pabaigti pakeisti tvoras. Atlikus lėšų poreikio analizę, bus aišku, kiek jų reikės“,– situaciją apžvelgė šiuo metu atostogaujančią skyriaus vedėją pavaduojanti D. Tūmienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Mama parašė:

    Manau tikrai sudetinga vienai aukletojai suziureti dvidesimt kelis vaikus. Tai praktiskai neimanoma, juo labiau lauke, kur visi zaidzia judrius zaidimus. Niekuomet nezinai kur gali pakrypti koja, vienas kita pastumti ir panasiai. Svarbu tos nelaimes nebutu slepiamos, tevai iskart informuojami ir vaikams suteikiama skubi pagalba. Nes mano sunui buvo, jog grizus is darzelio pasisake, jog uzsigavo koja, paziurejusi pamaciau, jog ji siaubingai istinusi. Gerai, kad netoliese senojo boksto klinika https://www.sbklinika.lt/paslaugos/specialistu-konsultacijos/ortopedai-traumatologai/ ir gavome labai greita pagalba. Darzelio darbuotojos apie ivyki nieko nezinojo arba apsimete nezinancios. O vaikas gera pusdieni vaiksciojo trukusiais raisciais kol pasiemiau…

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt