Atkurtai Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijai – 30

Parašė:  2019-11-29

Lapkričio 20–21 dienomis vyko Klaipėdos universiteto ir Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos surengta penktoji tarptautinė tarpdalykinė mokslinė konferencija „Tradicijos ir modernybės sąveika“. Pirmąją jos dieną moksliniai pranešimai buvo skaitomi Klaipėdos universitete. Antrąją dieną konferencija persikėlė į Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją, nes kartu ji skirta ir Telšių kunigų seminarijos atkūrimo trisdešimtmečiui paminėti.
Konferencijos pradžioje visus susirinkusiuosius į penktajame seminarijos aukšte esančią konferencijų salę pasveikino seminarijos parengiamojo kurso studentai. Jie menine programa, paruošta kartu su seminarijos lietuvių kalbos kultūros dėstytoja Kristina Ežerskiene, pristatė Kunigų seminarijos istoriją, svarbiausias asmenybes, pasidalijo įžvalgomis apie pašaukimą ir kunigystę.
Konferenciją moderavo Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius, Klaipėdos universiteto dėstytojas kun. doc. dr. Saulius Stumbra ir Klaipėdos universiteto kapelionas kun. dr. Andrius Vaitkevičius.
Po meninės programos sveikinimo žodį tarė ir naujai pasiūtą Telšių kunigų seminarijos vėliavą pašventino Telšių vyskupijos ganytojas Kęstutis Kėvalas. Jis pasidžiaugė susirinkusiais konferencijos dalyviais ir priminė, kad seminarijos atkūrimo istorija yra akivaizdus paliudijimas, jog tik tikintys ir pasitikintys žmonės imasi sunkių uždavinių ir keičia pasaulį. Per trisdešimt atkurtos seminarijos metų ją baigė arti pusantro šimto kunigų, šiuo metu besidarbuojančių ne tik Telšių vyskupijoje, bet ir įvairiose pasaulio vietovėse. Šie metai ypatingi, nes, anot vyskupo, sukako 800 metų nuo Žemaitijos vardo pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose, taip pat šiemet švenčiama ir atkurtosios Telšių kunigų seminarijos 30 metų sukaktis. Tai puikios progos švęsti ir džiaugtis.
Sveikinimo žodį tarė Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas. Pasidžiaugęs glaudžiu Telšių kunigų seminarijos ir universiteto bendradarbiavimu, jis įteikė atminimo dovaną ir palinkėjęs konferencijai gero darbo priminė, jog kitais metais įkūrimo trisdešimtmetį švęs ir Klaipėdos universitetas.
Visus susirinkusiuosius pasveikino ir Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Jis pasidžiaugė vykstančia konferencija ir palinkėjo po jos aplankyti Žemaitijos sostinę, apžiūrint svarbiausius miesto objektus.
Apaštalinio nuncijaus Pabaltijui arkivyskupo dr. Petar Antun Rajič sveikinimą ir suteiktą konferencijai palaiminimą pagarsino Telšių kunigų seminarijos rektorius kun. doc. dr. S. Stumbra.
Apie krikščioniškumo dvasingumo ypatumus ir iššūkius XXI amžiuje kalbėjo mons. prof. dr. Arvydas Ramonas. Jis išryškino žmogaus prigimties kilnumą ir žmogaus gyvenimo su Dievu kasdienybėje svarbą. Žmogus neturi užmiršti, kad jam skirta gyventi tikrojoje realybėje, nes šiuo metu tų realybių yra bent keturios – tikroji, virtuali, papildoma ir suklastota. Tai tikras iššūkis dabartiniam žmogui, todėl tikrasis dvasingumas prasideda kasdienybėje, nes žmogus pašauktas keisti savo gyvenimą ir aplinką, kurioje gyvena, ir visam tam rasti būdą. Profesorius išryškino svarbą kurti rytojų ir tą kūrybą pradėti nuo šiandienos.
Vilniaus universiteto prof. habil. m. dr. Vilija Targamadzė pranešime „Naujoji karta – modus vivendi?“ kalbėjo apie šiuolaikinio žmogaus savybę tuos pačius dalykus vertinti visiškai skirtingai, netgi priešingai. Gyvenimo būdas šiandienos kontekste, kai vieni dalykai pervertinami, o kiti vertinami nepakankamai arba traktuojami kaip beverčiai. Šiuolaikinis žmogus skandinamas informacijos pertekliaus liūne ir vienintelis būdas išlikti žmogumi su žmogiškuoju pradu – dorybių sistemos kūlgrindos. Kuriamas autentiškas santykis su žmonėmis ir pasauliu yra šiandienos uždavinys, kuris padės suvokti save, pasaulį ir Dievą.
ISM doc. dr. Vincentas Vobolevičius skaitė pranešimą „Demokratijos deficitas: kai tradicinė „žmonių valdžios“ samprata susikerta su modernia tikrove“. Pranešėjas analizavo demokratijos sampratą, įvairių mokyklų tuo klausimu teorijas ir pateikiamas pozicijas. Šių dienų visuomenėje išlieka būtinybė išsaugoti žmogaus laisvę ir orumą ir visada išlikti kovoje už žmogaus teisę gyventi ir nenustoti vertinti tai, kas yra gera. Ši kryptis išlieka esmine kuriant demokratinę visuomenę ir neprarandant autentiškumo gyvenimo tikrovėje.
Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas dr. Vygantas Malinauskas kalbėjo apie tradicinę laisvės sampratą ir jos aktualumą. Lektorius išryškino dorybių svarbą, kuriant laisvės sistemą ir demokratijos sampratą. Šių dienų švietimo sistema nesirūpina ugdyti dorybių jauno žmogaus gyvenime. Žinių visuomenė šiandienos kontekste nebeatsako į keliamus gyvenimo iššūkius. Laisvės samprata skirstoma į dvi kategorijas: negatyviąją ir pozityviąją. Būtina išmokti būti laisviems ir vertinti remiantis teisinga vertybių skale. Labai svarbu beprasmybę paversti prasme, o tai ir yra esminis laisvės momentas, leidžiantis kurti demokratinę visuomenę. Tradicinė laisvės samprata kaip niekad aktuali dabartinėje visuomenėje, kai rūpinamės kurti laime, saugumu ir laisve pagrįstą gyvenimą.
Pranešėjams baigus kalbėti į susirinkusiuosius kreipėsi Telšių vyskupijos vyskupo generalvikaras kan. Vilius Viktoravičius. Jis pirmiausia visų vardu pasveikino Telšių vyskupijos ganytoją K. Kėvalą septintųjų konsekracijos vyskupu metinių proga. Taip pat paminėjo einamuosius vyskupijos reikalus, nes konferencijoje dalyvavo nemažas būrys Telšių vyskupijos kunigų. Jis priminė, jog 2019 m. gruodžio 14–15 d. Telšių vyskupijos Katedroje vyks ypatingos iškilmės – bus į centrinį Katedros altorių grąžintas restauruotas stebuklingasis Šv. Antano Paduviečio paveikslas ir atvežtos didžiosios Šv. Antano Paduviečio relikvijos iš Paduvos. Po to šventojo relikvijos keliaus po Telšių ir kitas vyskupijas. Kitas Telšių vyskupijos kunigų susirinkimas vyks 2019 m. gruodžio 18 d. Kretingoje.
Konferencijos pabaigoje visiems padėkojo Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius kun. doc. dr. S. Stumbra. Jis pasidžiaugė Klaipėdos universiteto ir Telšių kunigų seminarijos konstruktyviu bendradarbiavimu ir puikiai suorganizuota tarpdalykine moksline konferencija. Pranešimus per dvi dienas skaitė įvairūs mokslininkai iš įvairių Lietuvos ir užsienio universitetų ir aukštųjų mokyklų. Lektoriams buvo įteikti atminimo ženklai, o padarius bendrą nuotrauką nuotaikingai pietauta seminarijos valgomajame. Pietų metu bendrauta, diskutuota, aptarti pranešimai.
Tokio tipo mokslinė konferencija Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje rengta jau penktą kartą, tad belieka tikėtis, kad tokių konferencijų ateityje bus organizuota dar ne kartą.
Kan. Andriejus SABALIAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ką darote su naudotais, nereikalingais tapusiais daiktais?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt