Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė jau beveik keturi dešimtmečiai gyvena erdvėje, kuri įpareigoja ir skatina gyventi spalvotai. „Man įdomi ši erdvė, bandau „iškasti“ ir teatrine kalba įprasminti paslėptą Žemaitijos istoriją ir asmenybes. Pati save juokaudama vadinu „archyvų režisiere“, nes prieš spektaklius rausiuosi archyvinėje medžiagoje ir istorinėje literatūroje. Ypač žaviuosi prieškario Telšių gyvenimo istorijomis“, – kalba L. Pocevičienė.
Aurelija SERVIENĖ
Žydų tematika L. Pocevičienės teatrinėje kūryboje atsirado prieš 20 metų.
2001 m. istorikas docentas Vacys Vaivada režisierės paprašė paruošti ką nors jautraus tarptautinei konferencijai „Dingęs žydų pasaulis“. Tai buvo pirmasis darbas, kurį šiltai sutiko Amerikos, Izraelio, Lietuvos žydai. Paskui pasipylė spektakliai, teatrinės miniatiūros, poetinės kompozicijos…
„Ilgai „kasiau“ ir „iškasiau“ jaudinančią tragišką lietuvio Prano Laucevičiaus ir žydaitės Rūtos Gurvičiutės meilės istoriją bei sudėjau į publicistinį-poetinį laiškų spektaklį „Telšiai – Dovanų Kalva“ (2006 m.)“, – pasakojo L. Pocevičienė. Pagrindinius vaidmenis spektaklyje atliko dabar jau režisūrą baigę Simona Gudavičiūtė ir Karolis Pronckus, Ieva Irkinaitė, Deividas Rumbutis.
Spektaklis apkeliavo Lietuvą, buvo jautriai sutiktas Londono Redbridžo dramos centro žiūrovų (Didžioji Britanija), Liepojoje, Limbažiuose (Latvija), 2007 m. DVD formatu pristatytas Jeruzalėje (Izraelis) bei atsidūrė Jad Vašem universiteto muziejaus fonduose.
„Žinau, už kiekvieną prasmingą darbą ateina atpildas – kartais su kaupu. Turėjau galimybę stažuotis Jeruzalės Jad Vašemo universitete, kur susipažinau su holokausto dramaturgija, teatru ir dabartiniais Jeruzalės menininkais. Apvažiavau visą Izraelį, mokiausi žydiškų dainų, šokių ir holokausto temos pateikimo teatre metodikos“, – kalbėjo režisierė.
2016 m. Tarptautinės teatro dienos proga rampos šviesą išvydo spektaklis, sukurtas specialiai Lietuvos kultūros sostinei – „Vilties etiudai iš Septynių Kalvų Miesto“. Jis taip pat skirtas Vilniaus dailės akademijos Telšių skyriaus 90 metų ir žydų mergaičių gimnazijos JAVNE 95 metų sukaktims bei Žemaitės gimnazijos artėjančiam 100 metų jubiliejui paminėti.
Holokausto motyvai kartojasi ir viename naujausių 2021 m. spektaklių pagal Vytauto Mačernio poeziją, laiškus, amžininkų prisiminimus „Karūna poetui“, skirtame šio jaunojo klasiko 100-osioms gimimo metinėms. Čia taip pat atsiveria spalvingas, guvus, prasmingas, įdomus ir labai trapus prieškario gyvenimas Žemaitijos sostinėje, kurioje tilpo katalikai ir judėjai.
Pasak L. Pocevičienės, jau beveik 20 metų bendradarbiaujant su Telšių archyvu tenka dalyvauti jo kuriamuose projektuose. „Buvo labai įdomu atverti ir perskaityti žydų kapinių užrašus (macevas). Tai neužmirštamas renginys „Telšių žydų senosios kapinės – atmintis prieš užmarštį“, kur suskambėjo Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studijos „Savi“ poetiniai-dokumentiniai pasakojimai „Laiko dulkes nuo macevų nupūtus“, Elenos Borisevičiūtės-Šidlauskienės ir Zeldos (Mishkovsky) poetiniai tekstai, dokumentiniai tekstai iš Lietuvos archyvų. Muzikos kūrinius atliko Telšių muzikos mokyklos mokytojos Dalia Pleškienė, Liubovė Surblienė ir Rima Bomblauskienė. Renginys vyko žydų kapinių prieigose po senomis obelimis, o pievelėje kartu su gimnazistais ir kitais telšiškiais sėdėjo Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas ir kiti garbūs svečiai“, – pasakojo L. Pocevičienė.
2022 m. „Atminties kelio“ baigiamajame renginyje Telšių ješivoje, skirtame žydų geto sunaikinimo 80-mečiui, jaunieji aktoriai pristatė teatrinę miniatiūrą „O Kaplanskio muziejinėj nuotraukoj…“, o šiuo metu režisierė ruošiasi gruodžio 6-ąją, miesto gimtadienio dieną, vyksiančiai Telšių garbės piliečio ceremonijai. Įstabus telšiškis Miša Jakobas bus apdovanojamas už žydų ir žemaičių kultūrų saugojimą, puoselėjimą ir sklaidą, tolerancijos tarp tautų skatinimą.
„Per ilgus kūrybos metus dalyvavome daugelyje istorinės atminties išsaugojimo iniciatyvas įgyvendinančių projektų, paminklų, meno ženklų atidengimuose, atidarėme mokslines konferencijas, seminarus. Viskas, ką kuriame su studija, darome atsakingai, su meile. Vaikų ir jaunimo studija „Savi“ – ne tik gabūs ir talentingi, bet ir besidomintys savo miesto, pasaulio istorija vaikai ir jaunuoliai, jie rengiasi gyvenimui pažindami pasaulį ir per jį pažįsta save. Jauniesiems aktoriams stengiuosi ugdyti pagarbą ir domėjimąsi Žemaitijos ir Telšių istorija, stengiamės kartu auginti mintis ir žodžius, tapsiančius darbais, patys juos laistome ir patys nuimame derlių. Tam procesui turime skirti visą meilę, dėmesį, švelnumą ir žinojimą, kas yra svarbiausia, kontroliuoti vyksmą ir žinoti tikslą“, – mintimis dalijosi režisierė.