
Žemaičių muziejaus „Alka“ Žemaitijos kaimo ekspozicijoje pumpurus sukrovė 120 bijūnų kerų kolekcija. Šios gėlės buvo pasodintos prieš penkerius metus, padedant Telšių LIONS klubo vyrams ir floristei Birutei Lekavičiūtei.
Aurelija SERVIENĖ
Telšių miesto gėlėmis tapę bijūnai tapo ir Telšių miesto šventės simboliu. Gaila, jog šią miesto šventę bijūnų kolekcija pasitinka kol kas dar neprasiskleidusiais žiedais. Bet tai, pasak B. Lekavičiūtės, savotiškai gražu. „Pirmą kartą per penkerius metus bijūnai neprasiskleidė miesto šventei, bet tai tikrai nieko blogo. Kadangi miesto šventės ženklas yra neprasiskleidęs bijūno pumpuras, mes jį ir atitiksime“, – tiesiog plyštančiais bijūnų pumpurais gėrėjosi floristė.
Bijūnų daigai prieš penketą metų buvo atvežti iš Kauno Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo. Pasodintų bijūnų veislės yra išvestos Lietuvoje, kai kurios rūšys skirtos žymiems mūsų šalies asmenims ar įvykiams. Apie tai kalba ir jų pavadinimai: „Maironis“, „Prof. K. Grybauskas“, „Virgilijus“ (solistui V. Noreikai) ir kt.
Iš viso Žemaitijos kaimo ekspozicijoje yra pasodinti 21 rūšies bijūnai. Šios rūšys – labai skirtingos, todėl tuo ir unikalios. Skirtinga žiedų spalva – nuo visiškai baltos iki tamsiai vyšninės, skirtingas aromatas, net žydėjimo laikas šiek tiek skiriasi. Vieni žiedai – pilnaviduriai, kiti – tik keliais žiedlapiais apglėbę aukso geltonumo purėtą viduriuką.
B. Lekavičiūtė sakė, kad planuose – pasodinti dar daugiau bijūnų kerų ne tik Žemaitijos kaimo ekspozicijos muziejuje, bet ir kitose Telšių miesto erdvėse.
„Dabar nėra tinkamas sodinimo laikas, darbus derėtų atlikti antroje rugpjūčio pusėje. Reikėtų ieškoti tokių rūšių, kurių mes dar neturime. Bandysime tartis su Klaipėdos ar Šiaulių botanikos sodais, galbūt susisieksime ir su Vilniumi, nes kiekvienas botanikos sodas turi savo bijūnų kolekcijas. O botanikos sodų paskirtis – ne tik išsaugoti, bet ir puoselėti, geranoriškai dalintis. Beje, mūsų bijūnų kolekcijai – jau penkeri metai, tad šį rudenį ir mes jau galėsime dalintis daigais, nuo kero atgnybti po gabalėlį“, – pasakojo floristė.
Visi telšiškiai yra kviečiami apsilankyti Žemaitijos kaimo ekspozicijoje ir tuo pačiu pasigrožėti bijūnų kolekcija.