
Liaudies išmintis byloja: „Nauja šluota gražiai šluoja.“ Tačiau pasitaiko atvejų, kada šluojant persistengiama. Ar tik nebus taip nutikę ir su naujos Žemaitės dramos teatro direktorės Evos Stonkevičienės sprendimu iš darbo atleisti ilgametę darbuotoją, kuri teatrui atidavė 20 savo gyvenimo metų, per tą laiką nė karto nebuvo bausta ar gavusi įspėjimų?
Atleidimo priežastis – minėtą darbuotoją policija sustabdė vairuojančią transporto priemonę esant neblaiviai. Blogai. Transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems, yra netoleruotinas elgesys, kuris kelia pavojų tiek pačiam vairuotojui, tiek kitiems eismo dalyviams. Bet čia reikia padėti tašką, nes už tokį poelgį minėta teatro darbuotoja sulauks tikrai nemažos baudos, neteks teisės vairuoti, galbūt ir pačios transporto priemonės. Ar tikrai reikėjo iš žmogaus atimti ir darbą, juolab kad sulaikyta buvo girta prie vairo, o ne darbo vietoje?
Antanas NEKRAŠIUS
Iš darbo – už vairavimą išgėrus
Žemaitės dramos teatro darbuotoją policija sustabdė balandžio pabaigoje, apie 18.30 val. Transporto priemonę vairavusi moteris „Telšių ŽINIOMS“ neneigė, jog tądien prie vairo sėdo išgėrusi – po darbo valandų su kolegomis minėjo Tarptautinę kultūros dieną. Kaip ten bebūtų buvę, savo klaidą pripažįsta ir šiuo metu laukia teismo sprendimo dėl vairavimo esant neblaiviai: gresia didelė bauda, teisės vairuoti atėmimas, galbūt ir automobilio konfiskavimas.
Atrodė, kad viskas baigta – suklydo ir už klaidą sumokės… Bet ne. Po kelių savaičių Žemaitės dramos teatro direktorė E. Stonkevičienė pasikvietė minėtą darbuotoją ir pareiškė, jog ši yra atleidžiama iš darbo. Dėl ko? Esą už darbo metu padarytą pažeidimą. Direktorė įsitikinusi, jog nuobauda yra adekvati padarytam pažeidimui ir paskirta vadovaujantis įstatymais ir teisės aktais. Bet palaukite, teatro darbuotoją sulaikė policijos pareigūnai vairuojančią nuosavą transporto priemonę, ne darbo vietoje ir dar klausimas – ar darbo metu?!
Pati atleista Žemaitės dramos teatro darbuotoja „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog darbo laikas, kada ji buvo sulaikyta, jau buvo pasibaigęs. Anot moters, teatras yra tokia įstaiga, kurioje darbo laiką labai sunku apibrėžti: renginiai kartais būna ryte, tada reikia darbą pradėti anksčiau, arba vakare – tada iš jo išeinama vėlų vakarą. Tądien ji darbą pradėjo nuo 8 val. ryto (moters teigimu, tai gali patvirtinti teatre dirbantys kolegos). Renginys vyko nuo 15 iki 16 val. O jos darbo laikas baigėsi 17 val. Tad policija, kaip tvirtino pati atleista darbuotoja, ją sustabdė jau po darbo valandų.
Visai kitą versiją pateikė Žemaitės dramos teatro direktorė. E. Stonkevičienės teigimu, tą dieną, kada darbuotoją sulaikė policijos pareigūnai, jos darbo laikas nebuvo pasibaigęs. „Pas mus yra patvirtintas darbo grafikas, – komentavo direktorė. – Paprastomis dienomis minėta darbuotoja dirbo nuo 8 val. ryto iki 17 val., o renginių dienomis – nuo 12 iki 21 val. Tą dieną teatre vyko renginys Pasaulio kultūros dienai paminėti. Tad sulaikyta policijos ji buvo darbo metu, plius jos nebuvo dar ir darbo vietoje.“
Teatro bendruomenė pasipiktinusi
Žemaitės dramos teatro bendruomenė aktyviai priešinosi tokiam direktorės sprendimui. Teatralai netgi ėjo kalbėtis su E. Stonkevičiene ir prašė darbuotojos neatleisti. „Vos tik sužinoję apie ketinimus, mes raginome direktorę neskubėti imti daryti žingsnių, – kalbėjo viena iš Žemaitės dramos teatro veteranių aktorių Rasa Bytautienė. – Tačiau tą pačią dieną, po mūsų pokalbio, ji darbuotoją atleido. Mūsų manymu, vadovė stipriai perlenkė lazdą. E. Stonkevičienė – ne teatralė, vos keli mėnesiai dirba, neįsigilinusi į teatro gyvenimą… Dabar viens du iš peties – ir atleido. Be to, kaip paaiškėjo, jai visiškai nesvarbi teatro bendruomenės nuomonė…“ Anot R. Bytautienės, už tai, kad atleista darbuotoja vairavo būdama neblaivi, ji gaus baudą, neteks teisės vairuoti. Tai yra policijos reikalas. O atleidimas iš darbo – tai jau perteklinė bausmė. Juolab kad moteris neturėjusi nei vieno įspėjimo, papeikimo…
Paprašyta charakterizuoti atleistą darbuotoją, R. Bytautienė sakė, kad tai asmuo, kuris visus 20 metų jungė teatrą. „Ji myli teatrą, visada juo rūpinosi, gyveno juo, – teigė aktorė. – Visokių duobių buvo teatre – direktorių, režisierių kaita. Ji rūpinosi, kad teatras neišsilakstytų: palaikė ryšį su kiekvienu aktoriumi, buvo ta gija, kuri visus laikydavo kaip vieną.“ Būtent ši atleista teatro darbuotoja į Telšius pakvietė režisierių Joną Buziliauską, kuris kartu su suaugusių aktorių trupe pastatė 5 spektaklius. Būtent ši darbuotoja surado ir iš Kretingos į Telšius priviliojo naująjį Žemaitės dramos teatro režisierių Donatą Žilinską, pakvietė naujų aktorių.
Direktorės veiksmai išties ne juokais supykdė teatralus. Šie nusprendė paskelbti tylų boikotą: šį mėnesį neberodys teatro sezoną turėjusio užbaigti spektaklio „Amerika pirtyje“, o daugelis iš viso nusprendė užverti teatro duris. „Boikotas – gal kiek per skambiai, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo R. Bytautienė. – Paprasčiausiai daugelis aktorių nusivylė tuo, kas vyksta teatre. Yra naujas režisierius – jis renka aktorius, nori kažką daryti. Tačiau jam reikia įgauti senbuvių pasitikėjimą. Tam reikia laiko arba žmogaus, kuris padėtų tai padaryti. Pasikartosiu: toks žmogus buvo E. Stonkevičienės atleista darbuotoja.“
Apie teatrą palikti norinčius aktorius R. Bytautienė nedaugžodžiavo: „Kiekvieno valia apsispręsti: išeiti ar pasilikti. Bet kiek žinau, norinčių išeiti yra daug. Bet kalbėsiu tik už save: aš daugiau nebematau savo ateities teatre.“ R. Bytautienė Žemaitės dramos teatre vaidina nuo 1990 m.
E. Stonkevičienė: „Veiklos tikrai nenutrūko“
Pakomentuoti Žemaitės dramos teatro bendruomenės reakciją dėl ilgametės darbuotojos atleidimo paprašėme E. Stonkevičienės. „Natūralu, kad daug metų kartu dirbę ir kūrę žmonės turi ne tik profesinį, bet ir asmeninį santykį, – teigė neseniai teatro direktore tapusi E. Stonkevičienė. – Esame dėkingi kiekvienam mėgėjų trupės aktoriui, skiriančiam savo laiką teatrui, scenai, mūsų žiūrovams. Jau daugelį metų šie talentingi žmonės dirba visuomeniniais pagrindais, tiesiog iš meilės teatro menui. Kiekvieno čia vaidinančio ar kitaip prie mūsų veiklos prisidedančio žmogaus indėlis į kūrybinius ir organizacinius procesus – labai svarbus. Todėl siekdami rezultatų, mes – įstaigoje dirbantys teatro darbuotojai, turime jausti dvigubą atsakomybę: tiek už savo laisvalaikį atiduodančius aktorius, tiek už kiekvieną žiūrovą, kuris tikisi pakylėtos aplinkos ir įdomių meninių pasirodymų. Šiuo metu Telšių Žemaitės dramos teatras intensyviai ruošiasi Telšių miesto šventei, kurioje dalyvaus jaunieji mūsų teatro studijų šokėjai ir aktoriai bei suaugusiųjų mėgėjų teatro trupės atstovai, tad veiklos tikrai nenutrūko. Be abejonės, intensyvusis teatro sezonas eina į pabaigą, tačiau rudeniui turime daug planų ir lūkesčių.“
Kieno ausys kyšo?
Žemaitės dramos teatre vis garsiau kalbama, jog direktorės sprendimas atleisti ilgametę teatro darbuotoją grįstas visai kitokiais motyvais, nei teigia ji pati. Būtent – Telšių rajono savivaldybės mero Petro Kuizino nurodymu įdarbinti Seimo nario Valentino Bukausko padėjėją Donatą Kazlauskienę, kuri anksčiau dar ir teatro viešaisiais ryšiais rūpinosi.
„Jokių sąsajų su Telšių rajono savivaldybės meru ar kitais asmenimis šis įvykis neturi, – „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino Žemaitės dramos teatro direktorė E. Stonkevičienė. – Įstaigos personalo klausimai yra vadovo prerogatyva, ir niekada jokių užuominų ar juolab nurodymų nesu sulaukusi. Džiaugiuosi, kad Telšių Žemaitės dramos teatre dirba geri specialistai, išmanantys savo darbą. Tačiau darbo drausmės reikalavimai yra vienodai taikomi absoliučiai visiems darbuotojams, nepaisant to, kokioje įstaigoje jie dirba ir kokios jų kompetencijos. Todėl veikos, kurios yra draudžiamos įstatymo, netoleruojamos.“ Pasak teatro direktorės, į atleisto specialisto pareigas nėra priimtas naujas darbuotojas, šios funkcijos laikinai priskirtos kitam teatre dirbančiam specialistui. Esą vasarą teatro veikla yra mažiau intensyvi, todėl naujo darbuotojo artimiausiu metu ieškoti neketinama.
„Kaip rusai sako, absoliutus „briedas“! Jokių užduočių nebuvo! Bent jau iš mano pusės. Dalinti užduotis kitų žmonių sąskaita… Baikit, aš ne toks žmogus, – „Telšių ŽINIŲ“ paklaustas, ar buvo duotas nurodymas sukurti darbo vietą D. Kazlauskienei, teigė Telšių rajono savivaldybės meras P. Kuizinas. – Iš viso apie Žemaitės dramos teatro darbuotojos atleidimą nieko nežinau. Neseku kiekvienos įstaigos: ką priima į darbą ir ką atleidžia. Faktą, jog kažkoks įvykis teatre buvo, girdėjau, bet tiesiog per daug turiu reikalų, kad domėčiausi kiekviena smulkmena. Yra įstaigos vadovas, ir jeigu jis padarė neteisingus žingsnius, tada aš – kaip jo tiesioginis vadovas – imsiuosi veiksmų ir spręsiu. Pažadu išsiaiškinti situaciją.“
D. Kazlauskienė „Telšių ŽINIOMS“ taip pat tvirtino, kad jokio menamo susitarimo dėl darbo vietos Žemaitės dramos teatre nebuvo. Ji tikino sėkmingai einanti Seimo nario padėjėjos pareigas bei turinti mažą dalelę etato Telšių kultūros centre – ir to pakanka. Į klausimą, ar neketina pretenduoti į laisvą darbo vietą teatre, D. Kazlauskienė atsakė tokių planų neturinti, o ir pasiūlymų nesulaukusi.
Taikomi dvigubi standartai
Dar reikėtų prisiminti prieš keletą metų įvykusį analogišką įvykį, kada po darbo neblaivi prie vairo buvo sulaikyta tuometinė Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė. Tačiau jai dėl tokio nemalonaus įvykio darbo vietos palikti nereikėjo. Bet kur čia sulyginsi skyriaus vedėją su paprastu teatro specialistu…
Kodėl taikomi dvigubi standartai praktiškai identiškose istorijose? „Negaliu komentuoti, – sakė P. Kuizinas. – Tai skirtingos situacijos: D. Mažeikienė yra Savivaldybės administracijos skyriaus vedėja, o teatras yra savarankiška biudžetinė įstaiga. Tai – dvi skirtingos įstaigos, du skirtingi vadovai, todėl vertinti negaliu.“
darba partija sisteminagi zlugdo rajona ir kultura. nu negi jie gali kitaip?
„….Tai skirtingos situacijos: D. Mažeikienė yra Savivaldybės administracijos skyriaus vedėja, o…..“ O jūs kvailių tuntas nesuprantate ir aikštinatės čia. Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna.
Kultūros įstaigos darbuotoja(s)pagal pavadinimą privalėtų būti pavyzdžiu visuomenei, o ypač jaunimui, tautos blaivinimo srityje. Deja, sulaikytą girtą prie vairo kolegę, kaip pas mus dažnai atsitinka, ėmė „ratavuoti” (gelbėti- žemaitiškai)darbovietės kolektyvas. Įprasta praktika, nes „šventimai” tarp kultūrininkų yra dažnas reiškinys ir jie nežino, kas iš jų sekantis gali patekti į panašią situaciją. Alkoholizmas yra mūsų tautos „paveldas”, tačiau, manau, jo saugoti nereikia, todėl palaikau griežtą direktorės sprendimą – atleisti iš darbo. Nuolaidžiavimas gimdo blogų tradicijų tęstinumą. Pilietis privalo suvokti, prieš pakeldamas taurelę, jog vairuoti išgėrus – nusikaltimas.
Atleido žmogų už grubius darbo etikos pažeidimus, o dar ieško kaltų. Gaila moters, bet jei ji būtų ką nors nutrenkusi(ko gaila būtų tada?), kodėl žurnalistas pamiršo paminėti kokia girta buvo ši moteris??? Provincijos žurnalistai – nebeturite apie ką rašyti, tai sukuruiate istorijas, jų versijas. Gėda!!!
Tuoj valstiečiai sutvarkys visus. Vos su kvapu ateisit visus atleis.
Žinote, gerb. Mere ir gerb. politikai, kažko nesuprantu. Kai prieš porą metų, kiek pamenu, senelių namų direktorė Šliogerienė girtavo darbo vietoje, senų žmonių globos namuose, gavo papeikimą. Kai eilinis taip pat biudžetinės įstaigos darbuotojas po darbo girtas vairuoja automobilį – atleidimas iš darbo. Tikrai nepateisinu šio poelgio, tačiau nesuprantu tokių dvigubų standartų. Nors ko čia stebėtis – čia Lietuva, čia lietūs lyja….
Taip, dabar pradėkime toleruoti girtuoklius. Šiame straipsnyje daug dalykų nutylėta arba žurnalistas nežino. Nors stipriai abejoju, kad nežino. Galima pamanyti, kad čia jau ir asmeniškumų esama, o jiems esant ir to objektyvumo nebedaug belieka, nes žurnalistas juk pats vieno iš teatro aktorių sūnus, todėl YPATINGAI JAUČIASI ŽURNALISTINIS OBJEKTYVUMAS. Kur tos „vargšės” darbuotojos pavardė? Jei jau taip drąsiai rašoma straipsnyje, jei jau ji tokia nekalta, kodėl nepaminėta ji?
p. Rita, puikūs pastebėjimai. apskritai pastebėjau, kad šio mažo miestelio „žurnalistai” visiškai neprofesionalūs, jokio objektyvumo. temoka dergti jiems nepataikaujančius…
p. Rita, puikūs pastebėjimai. apskritai pastebėjau, kad šio mažo miestelio „žurnalistai” visiškai neprofesionalūs, jokio objektyvumo. temoka dergti jiems nepataikaujančius…
Šiaip man keista, ką ši visiška kultūros srities analfabetė veikia teatro direktoriaus kėdėje. Niekada nedirbusi tiesioginio kultūros darbo, prasitrynusi puse gyvenimo savivaldybės koridoriuose patapo teatro žinove. Dar vienas savas žmogus paskirtas naikinti kultūra Telšiuose? Savi jau patvarkė Degaičių ,Buožėnų, Luokės, neseniai ir Varnių kultūros centrus. Dar vienas savas Tryškuose, ne už kalnų tas pats laukia Viešvėnų…Tai gal sava paskirta ir teatrą pribaigti? (retorinis klausymas)…
Nepateisinu vairuojančių išgėrus, bet yra kitas dalykas: žmogus JAU gavo baudą, atgailauja IR, ka, miela Eva, veiksite be šito žmogaus, kuris visus keturis kampus teatre laikė, kurį visos kitos kultūros įstaigos Lietuvoje asmeniškai pažinijo ir gerbė. Be žmogaus, kuris kovojo, kad teatras nežlugtų, keičiantis valdžioms nagais ir dantimis kovojo, kad senieji aktoriai liktų, kad teatro bendruomenė būtų stipri. Telšių Žemaitės dramos teatras toks stiprus tik tokių žmonių dėka. Jūsų sprendimo nepalaiko nei vienas senas aktorius, taip pat dauguma darbuotojų. O komentatoriai kalba, nes nežino teatro istorijos ir situacijos. Atėjo nauja „šluota”, eilinis valdžiažmogis, neturintis žalio suvokimo nei apie Telšių Žemaitės teatrą, nei apie kultūra apskritai. Vieša paslaptis, kad teatrą jungs su kultūros rūmais. Taigi, manau, kad čia tėra valdžios tikslas: atsikratyti žmonėmis kuo greičiau, kad nereikėtų išeitinių mokėti. Labai labai gaila.