
Vanduo – viena svarbiausių žmogaus gyvybės sudedamųjų dalių, atliekančių svarbias funkcijas organizme. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas suaugusieji, atsižvelgdami į savo sveikatos būklę ir savijautą, per dieną turėtų išgerti po aštuonias stiklines vandens, tačiau „Telšių ŽINIŲ“ kalbinta mitybos specialistė Neringa Gorelė ir Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai pastebi, kad įprotį gerti pakankamą kiekį vandens išsiugdę toli gražu ne visi gyventojai.
Kovo 22-ąją minint Pasaulinę vandens dieną – apie tai, kokia geriamojo vandens kokybė Telšiuose, kiek jo reikėtų išgerti bei kas gresia organizmui pritrūkus vandens.
Monika GIRDVAINĖ
Vandens nauda
Anot mitybos specialistės N. Gorelės, vanduo neturi nei kalorijų, nei maistinių medžiagų, bet be jo išgyventume tik keletą dienų. Organizmui praradus 5–10 procentų vandens, prasideda dehidratacija, o 15–20 procentų praradimas gali būti mirtinas.
„Vanduo reikalingas, kad gyventume. Jis padeda įsisavinti ir pernešti maisto medžiagas, deguonį, virškinti, pašalinti toksinus iš organizmo. Vanduo saugo ląstelių membranas ir yra reikalingas visiems organizmo audiniams augti. Svarbus ir grožiui – plaukams, nagams, odai. Taip pat gerina nuotaiką, stiprina nervų sistemą, saugo sąnarius“, – pabrėžė dietistė.
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, vykdantys sveikatos stiprinimą, teigia, kad vandens vartojimas yra svarbus visoms amžiaus grupėms. Tačiau pastebima, kad vyresni žmonės vandens išgeria mažiau. Deja, dauguma senyvo amžiaus gyventojų neišgeria rekomenduojamo kiekio, dažnai tik 2–4 stiklines per dieną (480–960 ml). Pagyvenusiems asmenims dehidratacijos pasekmės, specialistų tvirtinimu, yra sunkesnės. Vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems daug sveikatos problemų, dehidratacija gali padidinti skubios ar pakartotinės hospitalizacijos riziką.
„Ugdymo įstaigų auklėtiniai vis dar neprisijaukino įpročio gerti vandens. Mokykloje atsiranda vienas kitas mokinys, kuris praktikuoja vandens gėrimą iš gertuvės, bet tai mažuma palyginus visas ugdymo įstaigas. Stengiamasi mokiniams įdiegti apie vandens naudą organizmui, rengiamos paskaitos šia tema jau nuo ikimokyklinių grupių, vykdomos akcijos, skatinančios vandens vartojimą“, – komentuodami vaikų vandens vartojimo įpročius sakė specialistai.
Kiek reiktų išgerti?
Pasaulio sveikatos organizacija suaugusiesiems rekomenduoja išgerti 8 stiklines vandens per dieną. Skirtingi dietologai ir mitybos specialistai pateikia įvairias rekomendacijas pagal kiekvieno savijautą bei sveikatos būklę, tačiau, kokį kiekį vandens išgerti, gana nesunkiai galima apskaičiuoti ir patiems.
Anot N. Gorelės, reikiamą išgerti vandens kiekį galima apskaičiuoti pagal kūno svorį taikant šią formulę: jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,035 (35 ml), jei esate vyras, arba dauginamas iš 0,037 (37 ml), jei esate moteris, = x litrų jūsų individuali dienos teorinė norma. Pavyzdžiui, jei esate vyras ir sveriate 85 kilogramus, tuomet per dieną turite išgerti beveik 3 litrus vandens.
Mitybos specialistė pastebėjo, kad sportuojant reikia šiek tiek daugiau vandens. Sportininkams vanduo naudingas dėl maistinių medžiagų ir energijos perdavimo organizmui, stiprina raumenų tonusą bei pašalina šilumą sportuojant. Dietistė taip pat rekomenduoja daugiau vandens gerti karštu oru, sergant, nėštumo metu, maitinant kūdikį. Esant tam tikroms ligoms gydytojas gali rekomenduoti gerti mažiau vandens.
„Dažnai susiduriu su teiginiu – manęs netroškina, man vandens nereikia. Tai yra ženklas, jog žmogus yra dehidratacijos būsenos ir jam, priešingai nei jis galvoja, būtina gerti vandens. Reiktų žinoti ir faktą, jog su amžiumi troškulys mažėja, taigi pagyvenę asmenys ypač turėtų sekti, ar suvartoja pakankamai vandens. Norėdami kuo greičiau atkurti vandens kiekį, gerkite jį šiltesnį, mat toks vanduo bus greičiau pasisavinamas. Geriant šaltą vandenį, organizmas turi jį sušildyti, šio proceso metu degindamas kalorijas“, – sakė N. Gorelė.
Ji pastebėjo, kad vanduo taip pat gali turėti įtakos lieknėjimui. Specialistės teigimu, žmonės dažnai alkio jausmą maišo su troškuliu.
„Taigi pajutę alkį pirmiausia išgerkite vandens – pasijausite sotesni. Vandens stiklinę išgerkite ir kaskart prieš valgį. Sotumo jausmas ateis greičiau, tad suvalgysite mažiau“, – patarė moteris.
Kokį vandenį rinktis?
Visuomenės sveikatos specialistai akcentavo, jog svarbiausias vandens gėrimas yra rytinis. Ištirta, jog po nakties organizmas netenka dalies skysčių, nes dalį jų iškvėpuojame, išprakaituojame, kraujas pasidaro tirštas, kyla komplikacijų grėsmė.
„Medikai žino, kad dažniausiai infarktas, insultas žmones ištinka ryte. Tam, kad kompensuotume skysčių trūkumą organizme, būtina praskiesti kraują, geriant ryte šiltą vandenį. Jis turi būti kūno temperatūros, maždaug 37–40 oC. Vanduo turėtų būti grynas, be pasaldinimų ar kitų priedų. Tarkime, išgėrus vandens su citrina organizmas į skrandį išskirs skrandžio sultis, prievartis užsidarys ir prasidės virškinimo procesas. Lygiai tas pats, kai vanduo sumaišomas su medumi“, – teigė Visuomenės sveikatos biuro specialistai.
O kokį vandenį – iš čiaupo ar buteliuose – gerti naudingiau?
N. Gorelės tvirtinimu, Lietuvoje iš čiaupo bėga aukštos kokybės vanduo, todėl galime rinktis tiek tokį vandenį, tiek pirktą parduotuvėje.
„Aš asmeniškai geriu vandenį ir pirktą parduotuvėje, ir iš čiaupo – svarbiausia man yra pasiekti reikiamą vandens kiekį per dieną, kadangi sportuoju, taip pat jei kartais atsigeriu mažiau, nei reikia, man sausėja oda ir plaukai“, – komentavo pašnekovė.
UAB „Telšių vandenys“ laboratorijos vedėjos Genovaitės Gutkauskienės teigimu, Telšių rajono savivaldybėje geriamasis vanduo tikrai yra saugus vartoti iš čiaupo.
„Vanduo iš čiaupo visą laiką bėga šviežias, o buteliuose gali būti gerokai pastovėjęs. Kuris vanduo geresnis, vienareikšmiškai teigti negalėčiau. Telšių miesto geriamasis vanduo neturi daug mineralinių medžiagų, bet turi gerą skonį“, – paklausta apie telšiškių geriamojo vandens būklę komentavo vedėja. Ji sakė dažnai sulaukianti gyventojų klausimų, koks mūsų mieste esančio vandens kietumas. Tai – vidutinio kietumo vanduo – 6,4 (mg-ekv./l). Higienos normoje geriamojo vandens kietumas, anot pašnekovės, nėra reglamentuotas.
„Telšių vandenys“ rajone aptarnauja 31 vandenvietę. Jų vanduo atitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus parametrus. Visų vandenviečių tyrimai yra įmonės interneto svetainėje.
Džiaugiuosi, kad pagrindinis mūsų šeimos gėrimas ir yra vanduo. O sultis naudojame kaip desertui. Vaikai vadina kokteiliu. Spaudžiame pagal sezoną vaisius, uogas su lėtaeige sulčiaspaude https://www.letaeige-sulciaspaude.lt/hurom/