![](https://tzinios.lt/wp-content/uploads/2018/03/sau.jpg)
„Telšių neįgalieji gyvena kaip aukšto lygio viešbučio liukso klasės kambarių svečiai“, – tokia pirma mintis šovė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Sauliaus Urbono socialinio tinklo „Facebook“ profilyje išvydus tviskančio vonios kambario nuotrauką, prie kurios jis rašė: „Stengiamės sukurti rajono neįgaliesiems bent kiek geresnes sąlygas jų namuose…“ Iš tikro, kaip parodė Google paieška, nuotrauka „pasiskolinta“ iš Honkongo (Kinijos didmiesčio) viešbučio liukso klasės kambario.
Giedra AKAVICKIENĖ
Prabangus vonios kambarys neatitinka tikrovės
Gal Telšių rajono gyventojų tualetų interjerui kurti buvo pasitelkti dizaineriai, nes tokio grožio be tos srities žinovo nesukursi, įdomu, ar tualetai ir vonios kambariai pas vienuolika asmenų įrengti vienodai, o gal kiekvienam sukurtas vis kitoks interjeras, – tokie ir panašūs klausimai kirbėjo galvoje. Tad su prašymu aplankyti bent keletą laimingųjų ir apžiūrėti atnaujintus sanitarinius mazgus neįgaliųjų namuose kreipėmės į Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyrių.
Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė minėtais klausimais kalbėtis nukreipė pas vyriausiąją specialistę Liną Karunkevičienę. Ji iš pradžių geranoriškai žadėjo tarpininkauti dėl atvykimo į neįgaliųjų namus, kuriems už valdiškus pinigus atnaujinti tualetai ir vonios kambariai.
Draugiškai nusiteikusi darbuotoja net gi savo mobiliojo ryšio telefone parodė keletą nuotraukų, kuriose užfiksavo, kaip po remonto atrodo rajono neįgaliųjų tualetai ir vonios. Tiesa, tos nuotraukos nė trupučio nepriminė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus S. Urbono paskelbtos nuotraukos su prabangiu vonios kambariu. Sakyčiau, L. Karunkevičienės telefono ekrane rodytos nuotraukos labiau priminė ekonominės klasės remontus.
Gal nuotraukos neatspindi tikrovės, tad toliau prašėmės į svečius pas valstybės paramą gavusius gyventojus.
Deja, susitikimų laiko ir vietos derinimas, galima sakyti, priminė Sizifo darbą.
Ėmė piltis pažadai ir išsisukinėjimai
Nors iš pradžių Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus darbuotoja su vedėja priešakyje pažadėjo suorganizuoti bent keleto įrengtų vonios kambarių apžiūrą, staiga viskas pakrypo priešingai: ėmė piltis pažadai ir išsisukinėjimai.
Nepadėjo įtikinėjimai, kad nei gyventojų adresų, nei pavardžių neskelbsime, norime tik įsitikinti, ar už valstybės skirtą paramą darbai iš tikrųjų atlikti, ar kokybiškai, ar žmonės patenkinti ir panašiai.
Susidarius įspūdžiui, jog dėl nežinomų priežasčių nenorima, kad žurnalistai savo akimis įsitikintų, kokie remontai padaryti neįgaliųjų būstuose, prašėme pateikti spaudai suremontuotų vonios kambarių nuotraukas. Gal bent taip visuomenė galėtų įvertinti, kaip panaudoti visų mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigai.
Deja, visi prašymai atsimušė kaip žirniai į sieną. „Sąrašo su adresais neatsiųsiu, kadangi neturiu šių asmenų raštiško sutikimo teikti duomenis. Skambinau dėl būsto pritaikymo neįgaliesiems, tačiau susitarti dėl duomenų pateikimo nepavyko: vieni išreiškė nuomonę, jog džiaugiasi padarytu darbu ir reklamos nereikia, dalis – šiuo metu skundžiasi pablogėjusia sveikata, kiti – išvykę į gydymosi įstaigą“, – teisinosi Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vyriausioji specialistė L. Karunkevičienė.
Nuotraukų taip pat negavome, nors skyriaus darbuotoja prieš tai pati rodė.
Taip ir liko neaišku, kodėl po devyniais užraktais slepiami už valdiškus pinigus atlikti nepigūs darbai. 58 751,36 eurų pernai skirta neįgaliųjų būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymui.
Penkiems neįgaliesiems įrengti keltuvai
Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vyriausiosios specialistės L. Karunkevičienės „Telšių ŽINIOMS“ pateiktoje ataskaitoje dėl būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliesiems rašoma:
„Vadovaujantis Būsto pritaikymo neįgaliesiems finansavimo 2016-2018 metais tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. rugpjūčio 10 d. įsakymu Nr. A1-460, Telšių rajone 2017 m. būstas ir gyvenamoji aplinka pritaikyta 11 asmenų, šioms reikmėms iš valstybės biudžeto skirta 33 919,06 Eur, iš Savivaldybės biudžeto – 24 832,30 Eur, iš viso – 58 751,36 Eur.
Dešimčiai neįgaliųjų, turinčių labai ryškių ir ryškių judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų, buvo įrengti ir suremontuoti vonios kambariai, pritvirtinti turėklai, įrengtos nuovažos, taip pat iš jų penkiems neįgaliesiems nupirkti ir įrengti keltuvai (liftai). Taip pat 2017 m. atlikti 6 lauko keltuvų techninio aptarnavimo ir priežiūros darbai.
Draugystės aikštėje gyvenančiai moteriai, turinčiai labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, praplatintos vonios durys, įrengtas dušo padas, sumontuotas praustuvas, klozetas, vandens maišytuvas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis, pritvirtintas apsauginis porankis ir suteikta galimybė įsigyti tinkamiausią žingsninį laiptų kopiklį, kuris tinka naudoti kambaryje ir lauke.
Kauno gatvėje gyvenančiai mokyklinio amžiaus mergaitei, turinčiai labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas įvažiavimas į būstą (įrengtas pandusas), nupirkta teleskopinė ir slenksčio rampa, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, įstatytos vonios durys, įrengtas dušo trapas, sumontuotas praustuvas, klozetas, vandens maišytuvas, atliktas rozečių montavimas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis. Sumontuotas atlenkiamas suoliukas neįgaliesiems ir pritvirtintas apsauginis porankis.
Vilniaus gatvėje gyvenančiai 95 amžiaus moteriai, turinčiai labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, įstatytos vonios durys, įrengtas dušo padas, sumontuotas praustuvas, klozetas, vandens maišytuvas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis, pritvirtintas apsauginis porankis.
S. Nėries gatvėje gyvenančiai 50 metų neįgaliai moteriai, turinčiai labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkyta elektros instaliacija, atlikti dušo trapo montavimo ir apdailos darbai, pritvirtintas ranktūris, įrengta nuovaža lauke prie įėjimo į būstą.
Tulpių gatvėje gyvenančiam 33 metų neįgaliajam, turinčiam labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: praplatintos vonios durys, įrengtas trapas, sumontuotas praustuvas, klozetas, vandens maišytuvas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis, taip pat sumontuotas keltuvas (liftas), trinkelėmis išklotas pėsčiųjų takas.
Ryškėnų seniūnijoje gyvenančiam 73 metų neįgaliajam, turinčiam labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, sumontuotas keltuvas (liftas), o 68 metų neįgaliajam, turinčiam labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, įstatytos vonios durys, įrengtas plastikinis trapas su grotelėmis ir sifonu, vandens maišytuvas, pastatytas 50 litrų elektrinis vandens šildytuvas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis, pritvirtinti apsauginiai porankiai.
Saulėtekio, Dariaus ir Girėno gatvėje gyvenančioms moterims, turinčioms labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, praplatintos vonios durys, įrengtas dušo padas, sumontuotas praustuvas, klozetas, vandens maišytuvas, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis, pritvirtintas apsauginis porankis ir nupirkti vikšriniai laiptų kopikliai.
Lygumų gatvėje gyvenančiai 81 metų moteriai, turinčiai labai ryškių judėjimo ir apsitarnavimo sutrikimų, atskirta patalpa ir pritaikytas vonios kambarys: sutvarkytas vidaus vandentiekis, įstatytos vonios durys, įrengtas dušo trapas, pastatytas klozetas, praustuvas, vandens maišytuvas, elektrinis vandens šildytuvas 50 litrų, sienos ir grindys išklijuotos keraminėmis plytelėmis.
Dariaus ir Girėno gatvėje gyvenančiai 27 metų neįgaliajai, turinčiai vidutinių judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų, pritvirtinti metaliniai turėklai laiptinės viduje ir lauke.
Siekiant stiprinti šeimų, auginančių vaikus su sunkia negalia, socialinį saugumą, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu buvo patvirtintas Šeimų socialinio saugumo stiprinimo pritaikant būstą ir gyvenamąją aplinką 2017 metais tvarkos aprašas. Pritaikytas vonios kambarys vaikui su sunkia negalia: sutvarkytas vidaus vandentiekis, įrengtas plastikinis trapas su grotelėmis ir sifonu, sumontuotas vandens maišytuvas, sienos išklijuotos keraminėmis plytelėmis. Sumontuotas atlenkiamas suoliukas neįgaliesiems ir pritvirtintas apsauginis porankis.
Šiems darbams atlikti iš valstybės biudžeto skirta 1500 eurų. Šie pinigai buvo panaudoti įrengiant ir pritaikant vieną vonios kambarį pagal pateiktą prašymą.
Būsto pritaikymo darbus atliko UAB „Žimpra“, UAB „Statela“ ir UAB „Lestema“.
Ponas Sauliau Jums reikėtų dirbt ne administracijos direktoriumi,o su tokiais Jūsų gebėjimais mulkint žmones reikėjo Jums asmeniškai savivaldybėje įsteigt šulerio (sukčiaus) etatą.Jūs su savo gebėjimais viršijat ir Ostapo Benderio fantazijas.(tiesa ar tuo straipsniu galima tikėt ,ar gal čia tik blefas norint Jus apšmeižt ?)
Jo, pagal kainas išeitu 3 2 kambarių butai ir dar remontui liktu. Neįgaliuosius užjaučiu, bet gal liftinė sistema per brangu. O tai kur soc. darbuotojai ar globėjai?
Atsižvelgdami į straipsnyje norimą suformuoti nuomonę, neva vonios kambariai yra slepiami, akcentuojame:
Straipsnyje teigiama: „Taip ir liko neaišku, kodėl po devyniais užraktais slepiami už valdiškus pinigus atlikti nepigūs darbai“.
Nors buvo paaiškinta, pasikartosime: mes NESLEPIAME vonios kambarių, mes SAUGOME neįgalius asmenis nuo kišimosi į jų privačią erdvę. Kaip matote, tai yra pacituota net pačiame straipsnyje: „… neturiu šių asmenų raštiško sutikimo teikti duomenis“ (cituojami Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus specialistės žodžiai).
Tad lyg ir turėjo būti aišku.
Nes mes neturime teisės leisti brautis į neįgalių asmenų privačią erdvę, patiems neįgaliesiems to nenorint. Ar Jūs pageidautumėte, kad labiausiai privačios Jūsų erdvės – tualetų, vonių kambarių nuotraukas sudėtų į laikraštį?
Atsakykime kiekvienas sau.
Straipsnyje minima, kad atlikti „nepigūs darbai“. Pernai neįgaliųjų aplinkos užtikrinimui skirta 57 751,36 tūkst. eurų. Iš jų neįgaliesiems pritaikyta vienuolika būstų. Atkreipkite dėmesį – tame pačiame straipsnyje, išvardinti atliktiems darbams, prireikė kone pusės straipsnio ploto. Taigi, atlikta daug darbų, kurie, viliamės, palengvino neįgaliesiems ir jų šeimos nariams kasdienybę.
Pagalba neįgaliesiems ir jų šeimoms bus teikiama ir šiemet.
Dėl nuotraukos, kuri buvo įkelta į „Facebook“ – ji yra asociatyvi, nes mes, gerbdami asmenų teises, laikydamiesi privatumo reikalavimų, nesiveržiame viešinti privačių tualetų ar vonių. Atliktus darbus tikrina atitinkamos komisijos, o asociatyvias nuotraukas naudoti įprasta ir tai daro pati žiniasklaida.
Svarbiausias šios temos akcentas, taip ir nepaminėtas tekste: iki š.m. kovo 31 d. priimami prašymai dėl būsto ar gyvenamosios aplinkos pritaikymo. Prašymus galite pateikti Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriuje (207 kab.) darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 (pietų pertrauka nuo 12.00 – 12.45). Telefonas pasiteirauti ( 8 444) 53 901.
Labai prašome informuoti tuos, kuriems ši informacija gali būti aktuali.
Ramaus Verbų sekmadienio laukimo!
dauguma rajono balsuotojų renkasi sukčius. niekas nieko negali padaryti, visi bejegiai prieš rinkeju valia
Jadvyga yra Jadvyga-šmeižti jai lengviausia…
Palaikau Jadvygos, Benio ir Saulės nuomones.Ne pirmą kartą Saulė Didysis pasikakina,pats tik nykštį iškelti temokėdamas,ir tai čia tik netyčia praskleisti „žiedeliai” o kiek dar jų nuslėptų ar bent bandytų nuslėpti…Gi dar didesni trupinėliai nusišviečia su Menų mokyklos projektu,neveltui Mero kabinete pražydo Zamioculkas 😀 (lietuviškai-pinigų medis),jo rasodos turėtų būti pasisodinęs ir gerb.Seimūnas nes ir jis nusiteikęs ten”siekti gauti didesnį finansavimą(dėl spartumo)”
Kreivų veidrodžių karalystė. Asociatyvi turėtų būti ir adekvati.
Kai kažkas slepiama, susidaro įspūdis, jog yra ką slėpti. Slepiama prisidengus, jog suremuontuotų būstų gyventojai to nenori.O kas jų klausė? Iš pareigūnų komentarų jaučiamas didelis susierzinimas, o tai, manau, rodo negerus dalykus.Šis straipsnis, neabejoju turės tęsinį. Ne tokius dalykus žurnalistai išsiiaiškina.
Pamacius vaizda iskart norejau klaust kieno pagalba atliktas pertvaru montavimas nes neradau musu mieste sios srities meistru.