Rusijai užpuolus Ukrainą, verslininkai vieni pirmųjų ištiesė pagalbos ranką ukrainiečiams. Vieni aukodami pinigines sumas, kiti siųsdami humanitarinę paramą, o dar kiti į savo kolektyvus priimdami karo pabėgėlius ir suteikdami jiems darbą. Pažymėtina, kad telšiškiai verslininkai neabejingi darbo ieškantiems ukrainiečiams – kitataučių įdarbinimo mūsų mieste procentas viršija šalies vidurkį.
Monika GIRDVAINĖ
Įdarbinti 127 ukrainiečiai
Lapkričio 1-osios duomenimis, Užimtumo tarnybos Telšių klientų aptarnavimo skyriuje registruota 1 620 darbo ieškančių asmenų. Iš jų – 66 Ukrainos gyventojai. Ukrainiečiai šiuo metu sudaro 4 procentus nuo visų Telšių skyriuje registruotų darbo ieškančių asmenų.
Užimtumo tarnybos Telšių klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Diana Abelkienė informavo, kad nuo šių metų kovo iki lapkričio Telšių skyriuje iš viso buvo registruoti 184 ukrainiečiai. Daugiausia besiregistruojančių Ukrainos gyventojų buvo kovo (iš viso registravosi 64) ir balandžio (iš viso registravosi 31) mėnesiais. Vėlesniais mėnesiais norinčių registruotis Užimtumo tarnyboje ukrainiečių skaičius mažėjo. Pavyzdžiui, per spalio mėnesį Telšių skyriuje buvo registruota 12 ukrainiečių.
„Bendradarbiaudami su darbdaviais Telšių skyriaus darbuotojai padėjo įsidarbinti 127 ukrainiečiams, arba 71,2 proc. nuo visų užsiregistravusių. Šis rezultatas iš tiesų džiugina, kadangi įdarbintų ukrainiečių vidurkis visos Lietuvos mastu sudaro apie 59 procentus“, – apie situaciją darbo rinkoje pasakojo D. Abelkienė.
Darbo pobūdis – įvairus
Ukrainos gyventojai darbo ieško įvairiose srityse. Pagal profesijas – tai pedagogai (anglų k., ukrainiečių k., choreografija), siuvėjai, vairuotojai, sporto treneriai, logistikos specialistai, bendrosios praktikos slaugytojai, grožio specialistai (kirpėjai, manikiūrininkai).
„Nors dauguma atvykstančių asmenų turi aukštąjį išsilavinimą, tačiau vyraujantis darbo pageidavimas – nekvalifikuoti pagalbiniai darbai: pakuotojas, valytojas, virtuvės darbininkas, indų plovėjas, prekybos salės darbuotojas ir pan. Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriama norint įdarbinti ukrainiečius, yra kalbos barjeras, diplomų pripažinimo ir neįgalumo nustatymo pagal Lietuvos įstatymus klausimai“, – komentavo D. Abelkienė.
Telšiuose Ukrainos gyventojus dažniausiai įdarbina apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, statybos, apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuose veiklą vykdančios įmonės. Darbo pasiūlymų, vedėjos teigimu, šiose srityse turima nuolat.
Daugiausia ukrainiečių Telšiuose įdarbinti pakuotojais, pagalbiniais darbininkais, virėjais, valytojais, siuvėjais, darželių auklėtojų padėjėjais, konditeriais, suvirintojais. Yra įsidarbinusių ir mokytojais, bendrosios praktikos slaugytojais, socialinio darbuotojo padėjėjais, slaugytojo padėjėjais.
Trūksta kvalifikuotų darbininkų
Kalbant apie bendrą situaciją darbo rinkoje, vedėjos teigimu, šiuo metu svarbiausiu iššūkiu išlieka kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Ši problema, anot pašnekovės, aktuali visai šalies darbo rinkai, Telšių rajonas – ne išimtis.
„Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad apie 60 proc. registruojamų darbo pasiūlymų skirti kvalifikuotiems darbuotojams, apie 20–25 proc. – vadovams ir specialistams, o nekvalifikuotos darbo jėgos poreikis mažėja. Daugiausia darbo pasiūlymų šiuo metu Telšių rajone yra registruota sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams, parduotuvių pardavėjams, virėjams, šaltkalviams, elektrikams, statybininkai visuomet paklausūs darbo rinkoje. Darbdaviai taip pat įdarbintų bendrosios praktikos slaugytoją, dailės mokytoją, fizikos ir astronomijos mokytoją, lopšelio-darželio auklėtoją“, – lapkričio pradžioje situaciją darbo rinkoje apžvelgė Užimtumo tarnybos Telšių klientų aptarnavimo skyriaus vedėja.
UAB „Prie Luksto“ direktorius Algimantas Ubartas
UAB „Prie Luksto“ vadovas Algimantas Ubartas nuo šių metų kovo savo įmonėje įdarbino nemažai ukrainiečių, radusių prieglobstį Telšiuose. Šiuo metu įmonėje dirba devyni Ukrainos piliečiai – trys virėjos, trys virtuvės pagalbinės darbininkės ir trys autošaltkalviai.
„Bėdos ištiktiems žmonėms stengiuosi padėti taip, kaip galiu. Galvojame, kad, nutikus bėdai ar pakliuvus į tokią situaciją kaip ukrainiečiai, mums ir mūsų artimiesiems kas nors turbūt irgi padėtų. Gerus darbus reikia daryti per daug negalvojant“, – apie ukrainiečių įdarbinimą kalbėjo verslininkas.
Pašnekovo teigimu, nors ne visi įdarbinti ukrainiečiai turi reikiamą kvalifikaciją, jie greitai mokosi, yra motyvuoti, pareigingi.
„Kolektyvuose problemų su kitataučiais nekyla, juos lietuviai priima tolerantiškai, nes supranta, kad žmonės čia atvyko ne geresnio gyvenimo ieškoti, o iš būtinybės. Mūsiškiai bando su ukrainiečiais rasti ryšį ir jokių bėdų nekyla“, – tvirtino A. Ubartas.
Vyras apgailestavo, kad ateities prognozės verslams šiuo metu ne pačios geriausios – dėl kylančių energijos kainų artėja sunkmetis, tad jaučiama, kad reikės susispausti, atleisti dalį darbuotojų.
„Esame nežinomybėje. Panašu, kad vėl verslas turės išgyventi pats. O kai nori ir pats išgyventi, ir kitam padėti, yra labai sunku priimti sprendimus. Dabartinė situacija nėra skani ir nėra saldi, bet kažkokius sprendimus vis tiek reikės priimti“, – sakė verslininkas.
UAB „Sidonas ir Ko“ direktorius Antanas Dargis
Įmonėje „Sidonas ir Ko“ piliečiai iš Ukrainos buvo įdarbinami dar iki prasidedant karui Ukrainoje. Per pastaruosius penkerius metus čia dirbo daugiau kaip dešimt ukrainiečių siuvėjų. Šiuo metu įmonėje diarbuojasi penkios Ukrainos pilietės. Kelios jų – ilgametės darbuotojos, dirbančios apie penkerius metus. Karo metu įsidarbinusios kelios darbuotojos ilgai neužsibuvo, nes pasirodžius, kad situacija Ukrainoje pagerėjo, moterys išvyko atgal į savo šalį.
Ukrainietės kaip darbuotojos, anot įmonės direktoriaus Antano Dargio, iš lietuvių neišsiskiria. O kaip jos prisitaiko mūsų šalyje, labai priklauso nuo jų pačių.
„Yra tokių darbuotojų, kurie kolektyve lengvai prisitaikė, myli mūsų kraštą ir apie Lietuvą gal net daugiau žino, daugiau įvairių vietų aplanko negu mūsų šalies gyventojai. Ukrainietės džiaugiasi, kad pas mus geros eismo sąlygos, susisiekimas, kad nėra juodų pinigų, atlyginimai išmokami legaliai. O mes, ieškodami darbuotojų, žmonių neskirstome – mums svarbu, kad darbuotojas atliktų savo pareigas. O dėl siuvėjų, tai jos turi mokėti siūti, ir šie reikalavimai visiems taikomi vienodai“, – dėstė A. Dargis.
UAB „S. Jurkus ir partneriai“ direktorius Stanislovas Jurkus
Uždarojoje akcinėje bendrovėje „S. Jurkus ir partneriai“ šiuo metu dirba penkios darbuotojos ukrainietės – trys kulinarės ir dvi konditerijos kepėjos. Anksčiau buvo įdarbinta prekybos salės darbuotojų.
„Jokių skirtumų tarp lietuvių ir ukrainiečių darbininkų neįžvelgiu. Kai kurie ukrainiečiai darbuojasi netgi geriau negu lietuviai. Jie nori dirbti, nori užsidirbti“, – pastebėjo įmonės direktorius Stanislovas Jurkus.
Verslininkas teigė neskirstantis darbuotojų pagal tautybę ar kokius kitus kriterijus – svarbiausia, kad žmogus norėtų dirbti, būtų motyvuotas. O lietuviai darbuotojai užjaučia ukrainiečius, stengiasi su jais užmegzti kontaktą.
Neseniai vykusiame padėkos renginyje verslo bendruomenei „Padėkos bijūnas“ įmonei „S. Jurkus ir partneriai“ įteikta nominacija „Metų socialiai atsakingas verslas“. Įvertintas įmonės vadovybės indėlis kurti socialiai atsakingą verslą įdarbinant neįgalius žmones, vyresnius gyventojus.
„Padėkoms ir geriems žodžiams didelės reikšmės neteikiame. Mes dirbame jau daug metų, esame paprasti žmonės. Kuriant darbo vietas norisi padėti ir savo šalies žmonėms, ir kitataučiams, kad tik visiems būtų gerai“, – apie svarbiausius kriterijus versle kalbėjo S. Jurkus.
UAB „Global Pack“ gamybos vadovas Saulius Jokubauskas
„Global Pack“ šiemet pakuotojais įdarbino šešis Ukrainos piliečius. Iš jų šiuo metu likusi viena darbuotoja, bet ir ji, kaip ir kiti laikinai dirbę kitataučiai, greitu metu grįš į savo šalį pas giminaičius.
Gamybos vadovas Saulius Jokubauskas pastebėjo, kad dirbusios moterys buvo iš skirtingų Ukrainos regionų, bet visos jos, šiek tiek pagerėjus situacijai, norėjo grįžti atgal į savo namus. Vienos grįžo dėl pagalbos vyresniems artimiesiems, kitos – dėl noro gyventi gimtojoje šalyje.
„Ukrainiečius įdarbinome norėdami suteikti pagalbą, įtraukti juos į darbo rinką, taip parodydami palaikymą jų šaliai. Ar ateityje dar įdarbinsime žmonių iš Ukrainos, šiuo metu sunku pasakyti. Darbų apimtys įmonėje yra sumažėjusios, tad papildomi darbuotojai nėra reikalingi. Ir apskritai verslui dėl to karo dabar labai neapibrėžtas laikotarpis“, – mintimis dalijosi S. Jokubauskas.
Lopšelio-darželio „Mastis“ direktorė Danutė Popovič
Lopšelyje-darželyje „Mastis“ iš visų Telšiuose esančių ikimokyklinio ugdymo įstaigų šiuo metu ugdoma bene daugiausiai ukrainiečių vaikų. Skirtingose grupėse šį darželį lanko penki mažamečiai iš Ukrainos.
Be to, darželyje įdarbinta iš Kijevo atvykusi pedagoginį išsilavinimą turinti moteris.
„Šių metų pavasarį darželio priešmokyklinę grupę pradėjo lankyti iš Ukrainos atvykusi mergaitė. Sužinoję, kad jos mama Kijeve vaikų darželyje dirbo muzikos mokytoja, vasaros laikotarpiui prireikus papildomo žmogaus, pasiūlėme šitos mergytės mamai įsidarbinti pas mus ikimokyklinio ugdymo mokytoja. Iki pradėdama dirbti moteris jau buvo išklausiusi lietuvių kalbos kursus. Specialiai jai parinkome lopšelio grupę, kurioje vaikučiai mažiau kalba, kad nebūtų didelio kalbos barjero“, – pasakojo D. Popovič.
Praėjus vasarai ukrainietę teko atleisti, nes laisvų mokytojo darbo vietų nebuvo. Norint neprarasti geros darbuotojos, nuo rugsėjo 1-osios atsilaisvinus mokytojo padėjėjo vietai, moteriai buvo pasiūlytos šios pareigos.
„Moteris iš Ukrainos sėkmingai pas mus dirba, kalba lietuviškai, ir tai yra pagarbos mums ženklas. Labai žavimės savo darbuotoja ir iš jos patys galime daug ko pasimokyti. O lietuvių vaikučiai per santykį su ukrainiečiais yra mokomi tolerancijos“, – neabejojo ugdymo įstaigos vadovė.
Pašnekovės teigimu, šiuo sudėtingu laikotarpiu kiekvienam iš mūsų turėtų būti svarbi lietuvių ir ukrainiečių tautų bendrystė, pagalba vieni kitiems.
Vos prasidėjus karui Ukrainoje D. Popovič ėmė lankytis Telšių vyskupijos „Carite“, kur susitikdavo su ukrainiečiais pabendrauti, teikė pagalbą įsidarbinant.
„Stengiuosi padėti ukrainiečiams integruotis į visuomenę. Tai skatinu daryti ir mūsų darželio bendruomenę. Darželyje buvo renkama parama ukrainiečiams, su vaikais šventėme Tolerancijos dieną, gruodžio mėnesį planuojame organizuoti kasmetinį padėkos vakarą, kai tikrai atkreipsime dėmesį į pagalbą Ukrainai“, – kalbėjo D. Popovič.
Ieskau darbo